15 Doğal İdrar Söktürücü Besin

Şişkinlik probleminiz varsa ve ne yaparsanız yapın bu durumdan kurtulamıyorsanız, doğada bulunan ve idrar söktürücü özelliği olan besinleri denemelisiniz. Bu besinlerin idrar söktürücüler, özel diyetler izleyen insanlar için de yararlıdır. Bu besinler sayesinde şişkinliği azaltıp kilo verebilir ve vücudunuzun fazla su toplamasını engelleyebilirsiniz. Bu yazıda, vücuttaki fazla suyu atmaya yarayan besinleri anlatacağız.

Su Toplama Nedir?

Bilimde ödem veya hidropsi olarak bilinen rahatsızlık, dokularda sıvı toplanmasıdır. Bu sorun, tek başına görülen bir rahatsızlık değildir, yani bu durum, kalp rahatsızlığı, sindirim sistemi veya böbreklerde görülen rahatsızlıklarla birlikte kendini gösterir. Ödem; karın, bilekler ve ayak bileklerinde toplanan sıvıya denir. Eğer bu sıvı toplanmaları çok fazla olursa, şiddetli rahatsızlıklara neden olurlar.

Diuretics-2 tr
Domatesin %90’ı sudur ve C vitamini, selenyum, bir çeşit A vitamini olan beta-karoten ve likopen gibi antioksidanlar içerir. Ayrıca kan damarlarını etkileyip su tutmaya ve iltihaplanmaya neden olan serbest radikallerden vücudu korur.

Salatalık

Salatalık çok fazla su içerdiğinden dolayı en iyi ödem söktürücülerden biridir. Salatalıktaki sülfür ve silikon, böbreklerden ürik asidi temizlemede yardımcı olur. Böylece vücuttaki ödem azalır. Ayrıca salatalık içindeki askorbik ve kafeik asit de ödem söktürmeye yardımcı olur. Ayrıca bir potasyum deposu olan salatalık, vücudu kramplardan korur.

Yaban Mersini Suyu

Yaban mersini yemek çok faydalı olsa da, yaban mersini suyunu sıkmak daha faydalıdır. İdrar yolları iltihaplarını giderici özelliği de olan yaban mersini, ödem söktürücü etkisiyle de bilinir. Ödem söktürürken potasyumu yok etmemesi de önemli bir özelliktir. Antibiyotik özelliğiyle idrar kesesini temizler ve sağlıklı tutmaya yarar. Diyabet problemi olan bireyler için de yaban mersini suyu iyi gelmektedir.

Havuç

Havuçta bulunan yüksek orada antioksidan, mineral ve vitaminler; bu sebzeyi ödem söktürücüler arasında popüler kılmaktadır. Ayrıca havuç, vücuttan toksinleri atmaya yarar, metabolizmayı hızlandırır ve göz kuruluğundan kaynaklanan görme sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

Diuretics-4 tr

Üzümdeki bol su ve potasyum, onu iyi bir ödem atıcı yapar. İçindeki düşük sodyum oranı sayesinde, idrar yoluyla vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz içerdiği maddeler sayesinde hem düşük kalorili hem de içerdiği amino asitlerle güçlü bir ödem söktürücüdür. Romatizmal ağrıların giderilmesi ve adet öncesi su toplanması ile kireçlenmeyi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca içerdiği bol miktarda lif ile, bağırsakları temizlemede de etkilidir.

Marul

Marul salataları tatlandırdığı gibi, içerdiği yüksek miktardaki su oranıyla boşaltıma da yardımcı olur. Marulun içindeki demir ve magnezyum,  yağ hücrelerini boşaltmaya yarar. 

Yeşil Çay

Beet tr
Pancar; böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını düzenler ve vücuttaki yağ depolarını temizleyen demiri vücuda sağlar.