Kerevizin Az Bilinen 5 Harika Yararı

28 Ocak, 2021
Bir çok sebzenin aksine kerevizi pişirdiğinizde yararlarını koruduğunu biliyor muydunuz? Hem çiğ hem pişmiş olarak tüketerek aynı yararlardan faydalanabilirsiniz. Daha fazlası için yazımızı okuyun!

Kereviz, maydanozgiller ailesine ait yenilebilen bir bitkidir. Tahmin edebileceğiniz gibi kerevizin sağlığınız için bir çok yararı bulunmaktadır.

Bu yazımızda, kerevizin birkaç harika yararını sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu lezzetli sebzeyi beslenmenize eklemeyi unutmayın!

Ayrıca bakınız: Kilo Vermek İçin Ananas Ve Kereviz Smoothiesi

Yüzyıllık sebze kerevizin müthiş özellikleri

kerevizin sağlığımıza faydaları

Yaban kerevizi, orta Avrupa ve batı Asya ikliminde sulak alanlarda ortaya çıkmıştır. Ancak bazı tarihçilere göre, bu sebze Akdeniz kıyısındaki ülkelerden gelmektedir.

800 ve 900’lü yıllardan beri yetiştirilmektedir. Örneğin, Mısırlılar, Romalılar ve Yunanlar tarafından oldukça fazla kullanılmıştır. Hatta, Hipokrat bile bir idrar sökücü olarak bu sebzeyi önermiştir.

Orta çağa kadar kerevizin yararları tüm Avrupa’da yayılmış, insanlar kereviz yetiştirmeye başlamıştır.

Günümüzde, kilo vermek isteyen herkesin yemesi gereken bir sebzedir. 100 gramı 16 kaloridir ve %95’i sudan oluşur.

Ayrıca eğer kerevizi çiğ yerseniz, yüksek lifli içeriği çok fazla çiğnemenize sebep olacaktır bu da size tokluk hissi verecektir.

Bu ve bunun gibi yararlarına yakından bakalım.

Kerevizin harika yararları

kereviz suyu

Beslenmenize kereviz eklemenin bir çok avantajı vardır. İşte onlardan birkaçı:

1. Kanın düzgün bir şekilde pıhtılaşmasına yardımcı olur

Kereviz, K vitamini açısından zengin ve kanın pıhtılaşması için kaçınılmaz bir sebzedir. Her gün içilen bir bardak kereviz suyu, K vitamini ihtiyacının %30’unu karşılar.

2. Kalbi korur

Kereviz, kalp damar sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

  • İçerdiği potasyum sayesinde kan basıncını kontrol altına alır.
  • Kolesterol seviyesini düşürür. Kerevizde bulunan lifler, bağırsaklardaki kolesterolü azaltmaya yardımcı olur ve böylece kana karışmasını engeller.
  • Son olarak, içerdiği phallid isimli fitokimyasal sayesinde rahatlatıcı etkisi bile vardır.

3. İltihap sökücüdür

Kerevizin içinde bulunan antioksidanlar iltihabın azaltılmasına yardımcı olur. Gut ya da artritiniz varsa iltihabı sökmek için harikadır.

Ek olarak, kerevizin içindeki flavanoidler eklemlerin ve bağlayıcı dokuların korunmasına ve güçlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca bakınız: Kereviz Sapı ve Yeşil Elma ile Böbreklere Detoks

4. Sindirim sistemine iyi gelir

Kereviz, yüzyıllardır mide yanması için kullanılan bir sebzedir. Ancak, sindirim sistemi için başka yararları da bulunmaktadır.

Kereviz:

  • Yüksek miktarda lif içeren bir sebze olduğu için kabızlığı önler.
  • Salyadaki salgıları ve mide sıvılarını harekete geçirir böylece yavaş ya da zayıf sindirim sistemine sahip insanlara yardımcı olur.
  • Mide duvarını güçlendirir.
  • Ülser oluşumunu engeller.

5. Vücudu temizler

Bu harika sebze aynı zamanda, toksinlerden arınmanıza ve atıklardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Safra ve böbrek taşı için de birebirdir.

Hepsi bu kadar değil…

kerevizin muhteşem faydaları

Kerevizin en iyi yanlarından biri de hem çiğ hem pişmiş yiyebiliyor olmanızdır. Diğer sebzelerin aksine, kereviz pişirildiği zaman yararlarından bir şey kaybetmez.

Çiğ yemeyi sevmiyorsanız, pişirebilir ve aynı yararlardan faydalanabilirsiniz!

Son olarak bir yararından daha bahsetmek istiyoruz: Erkekleri daha çekici kılıyor.

%100 ciddiyiz. Kereviz yüksek miktarda erkek feromonu olan andosteron ve androstenol içerir. Bir çok bilim adamına göre andosteron ve androstenol erkeklerin çekiciliğini arttırıyor.

Her halükarda, kereviz beslenmenize eklemek için harika bir sebzedir. Sağlığına dikkat etmek için harika bir yol!

  • Sowbhagya, H. B. (2014). Chemistry, Technology, and Nutraceutical Functions of Celery (Apium graveolens L.): An Overview. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408398.2011.586740
  • Moghadam, M. H., Imenshahidi, M., & Mohajeri, S. A. (2013). Antihypertensive Effect of Celery Seed on Rat Blood Pressure in Chronic Administration. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2012.2664
  • Kooti, W., Mansouri, E., Ghasemiboroon, M., Harizi, M., Ashtary-Larky, D., & Afrisham, R. (2014). The effects of hydroalcoholic extract of Apium graveolens leaf on the number of sexual cells and testicular structure in rat. Jundishapur Journal of Natural Pharmaceutical Products. https://doi.org/10.17795/jjnpp-17532