Kereviz Sapı ve Yeşil Elma ile Böbreklere Detoks

Kereviz sapı ve yeşil elma böbrekleri temizleme ve işlevlerini geliştirme özelliğine sahiptir. Ayrıca iltihap gidericidir.
Kereviz Sapı ve Yeşil Elma ile Böbreklere Detoks
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Lezzetli mi lezzetli kereviz sapı ve yeşil elma ile canlandırıcı ve böbrek sağlığına faydalı bir içecek hazırlayabilirsiniz. Eminiz ki iyi alışkanlıklarınız var, bol bol su içiyorsunuz ve böbrek sağlığınız için olabildiğince az tuz ve şeker tüketiyorsunuz.

Ama bugün, sizlere böbreklerin işlevini güçlendiren bu vitamin dolu içeceği önermek istiyoruz. Hiç bir masrafı yok. Aynı zamanda katkısı çok. Detayları ile okumaya hazır mısınız? Evet ise, devam edin!

Böbrek sağlığınız için kereviz sapı ve yeşil elma suyu

Konu böbrek sağlığı olunca akılda tutulması gereken önemli bir ayrıntı var. Sadece bol su içmek ve sodyumu az bir beslenme izlemek yeterli değildir.

Ayrıca belli vitaminlere de ihtiyacınız var. Her şeyin ötesinde böbreklerin işlevini geliştirecek ve kanın düzenli filtrelenmesine yardımcı olacak antioksidanlara gerek var. Bu yüzden bol bol taze, hatta mümkünse de organik meyve sebze yemek çok iyi fikirdir.

Kahvaltı böbrek ve karaciğer sağlığı ile ilgilenmek için günün en önemli zamanlarından biridir. Gününüze sisteminizi temizlemeye ve performansı arttırmaya yardımcı olacak, vitaminler ve antioksidanlarla dolu bir smoothie veya meyve suyu ile başlayın.

Şimdi sizlere bu iki malzemenin öneminden bahsedeceğiz: yeşil elma ve kereviz sapı.

Kereviz sapı: iltihap ve yangı giderici bir sebze

En güçlü iltihap giderici sebzelerden biri kereviz sapıdır. İçindeki enzimler ve mineraller sayesinde, idrar yolu enfeksiyonu yaşayan hastalar için harikadır. 

 • Yüksek oranda su içermesinin yanı sıra, kereviz sapı A, B, C ve E vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca demir, potasyum, çinko, fosfor, sülfür, bakır, alüminyum ve manganez içerir.
 • Eğer bu kereviz sapı ve yeşil elma suyunu düzenli olarak içerseniz, yüksek tansiyonu ve yüksek kolesterol seviyelerini düşürebilirsiniz. Bunlar böbrek sağlığının iki büyük düşmanıdır.
 • İşte ilginç bir bilgi: kereviz tohumları doğal yağlar içerir. Bunlar limonene ve selinene’dir. Ayrıca kökü asparagin içerir.
 • Bu bileşenler oldukça yoğun idrar söktürücü özellikler taşır. Böbreklerde problem yaşandığı zaman oluşan sıvı tutulumuna iyi gelir.
 • Kereviz safra kesesi ve böbrek taşları tedavisinde çok faydalıdır. Mineral depolarının fazlalıklarını azaltmaya yardımcı olur.
kesilmiş elma ve kereviz

Yeşil elma suyu: besleyici ve temizleyici

Bu içeceği hazırlarken yeşil elmanın kabuklarını soymayın. Elma kabukları pektin isimli bir öğe taşır. Bu öğe iltihap giderir ve böbrek sağlığıyla ilgilenir.

 • Elma ayrıca çözülebilir lifler açısından zengindir, sizlere kan şekerinizi dengelemekte ve kolesterol seviyelerini düşürmekte yardımcı olur. 
 • Elmalarla ilgili bir ilginç bilgi de onların detoks gücüdür. Elmalar bunu içeriğindeki sistein aracılığıyla gerçekleştirir.

Kerevizde olduğu gibi, yeşil elma da kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Bu yüzden organik meyve sebzeler tüketmeniz daha iyidir, böylece bunlardan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Kereviz sapı ve yeşil elma içeceğinizi nasıl hazırlayacaksınız?

Malzemeler

 • 1 kereviz sapı
 • 1 yeşil elma
 • 1 bardak sebze sütü (pirinç, yulaf veya badem) (200 ml)
yeşil elma

Hazırlanışı

 • Yapmanız gereken ilk şey kereviz sapını ve yeşil elmayı yıkamak. Sonra elmayı dörde bölün ve çekirdeklerini alın.
 • Ayrıca kereviz sapını doğrayın.
 • Homojen bir karışıma ulaşana kadar mikserden geçirin.
 • Sonra tercih ettiğiniz sütü ekleyin.
 • Karıştırmaya devam edin ve sonra en sevdiğiniz bardağa koyun.
 • Kereviz sapı ve yeşil elma içeceğinizi tatlandırmak isterseniz biraz bal ekleyin. Asla beyaz şeker eklemeyin. 

Böbrek sağlığınız için en iyisi bu içeceği kahvaltıda haftada 3 veya 4 kez tüketmektir. 

Bugün başlayacak mısınız?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Arjmandi B. The effects of apple consumption on cardiovascular health in prediabetics and type 2 diabetics. U.S. National Library of Medicine. Diciembre 2016.
 • Madhavi D, Kagan D, et al. A pilot study to evaluate the antihypertensive effect of celery extract in mild to moderate hypertensive patients. Natural Medicine Journal. Abril 2013. 5 (4).
 • Reza Tamadon M, Zahmatkesh M, et al. Administration of antioxidants in chronic kidney disease. Journal of Nephropharmacology. Enero 2015. 4 (1): 9-11.
 • Valero Gaspar T, Rodríguez Alonso P, et al. Apio. La alimentación española. Características nutricionales de los principales alimentos de nuestra dieta. Federación Española de Nutrición. Mayo 2018.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.