Karaciğer Temizleyici 10 Detoks Gıda

Karaciğeri temizlemek ve işlevini geliştirmek için aşırı toksinlerden kurtulmanız gerekir. Bunu yapmak için de beslenme programınıza belli başlı gıdaları eklemeniz gerek. Aşağıda sizlerle paylaşacağımız 10 karaciğer temizleyici gıdayı deneyin.
Karaciğer Temizleyici 10 Detoks Gıda
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Karaciğer vücudunuzun en büyük ve en önemli organlarından biridir. Karaciğerin her dakika 1.5 litre kan aldığı tahmin ediliyor, ve aynı zamanda bu organ arınma, sentezlenme ve besleyici ögelerin depolanması işlevlerini yürütüyor.

Ama işlenmiş gıdaların tüketimi, egzersiz eksikliği, aşırı alkol tüketimi yüzünden karaciğer aşırı yüklenebilir ve bu yüzden doğal işlevlerini tam olarak gerçekleştiremeyebilir. 

Bu durum bir çok olumsuz reaksiyona neden olur ve her geçen gün daha da kötüleşebilir. Bu yüzden, karaciğerinizi temizlemeniz ve bozulmasını önlemeniz için ona gerekli maddeleri sağlamalısınız.

Karaciğerinizi başarıyla temizlemek için bu karaciğer temizleyici gıdaları daha fazla tüketin. Bunları diyetinize eklemeniz çok kolay. Peki bu gıdalar neler? Gelin beraber göz atalım.

1. Elma

elma

Elmadaki malik asit safra kesesinde biriken ve sağlığı olumsuz etkileyebilecek taşları ortadan kaldırır. İçeriğindeki yüksek oranda lif ve antioksidanlar aynı zamanda karaciğerin toksinlerden arınma sürecini kolaylaştırır ve daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

2. Zerdeçal

Bazı insanlar karaciğerin en favori baharatının zerdeçal olduğunu söyler. İçeriğindeki harika tıbbi özellikler sayesinde toksinlerin aşırı yüklenmesini ve birikmesini azaltır ve karaciğeri kronik hastalıklara karşı korur.

Zerdeçalda bulunan aktif içerik olan kurkumin ayrıca kanserle savaşan çok güçlü bir anti-enflamatuardır. Kötü niyetli hücrelerin gelişimini önler ve karaciğeri bir çok hastalıktan korur. Zerdeçal ayrıca kolesterol ve yağın birikmesini önleyen sindirici enzimler taşır.

3. Yeşil yapraklı sebzeler

yesil-yaprakli-sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler çok değerli bir yiyecek grubudur. İçlerinde yüksek oranda vitamin, mineral ve güçlü antioksidanlar taşırlar. Bunlar tüm sağlığınız için faydalıdır.

Özellikle de taşıdıkları lifler ve alkalin içeriği ağır metallerin ve diğer zararlı maddelerin vücuttan atılımını kolaylaştırır, böylece karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca safra üretimini arttırır ve kanın detoksunu teşvik ederler.

Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Roka
  • Karahindiba yaprakları
  • Ispanak
  • Brokoli
  • Karnıbahar
  • Hardal otu
  • Kudret narı

4. Avokado

Çok severek tüketilen avokado karaciğeri temizleyen en etkili gıdalardan biridir. İçeriğindeki yüksek oranda yağ asitleri ve E vitamini sayesinde aşırı enflamasyonu alır ve kan akışındaki toksik kalıntıların elenmesine yardımcı olur. Haftada bir veya iki avokado yemek karaciğerinizi temizlemeye yardımcı olur ve genel sağlığınız için çok faydalıdır.

5. Kuruyemişler

ceviz

Ceviz ve diğer fındık fıstıklar doğal L-arginin kaynağıdır. Bu vücudun arınmasına yardımcı olan ve karaciğeri koruyan bir aminoasittir. İçeriğindeki yüksek oranda glutatyon ve omega-3 yağ asitleri toksik ögeleri eler ve enflamasyonu önler. Bu besleyici ögeler kan akışında oksijen alımını arttırır ve alyuvar gelişimini destekler.

6. Zeytinyağı

Akdeniz diyetinin vazgeçilmez parçası olan zeytinyağı içinde yağ ve kolesterol birikimini önleyen maddeler taşır. Saf zeytinyağından bir kaç kaşık tüketmek toksinlerin atılımını kolaylaştırır ve karaciğerin sağlığı için dört dörtlüktür.

7. Pancar

pancar

Pancar suyu karaciğeri temizlemek için muhteşemdir ve bu organla ilgili herhangi bir problemde önerilen çözümler arasında ilk sırada gelir. Pancarın içeriğindeki inanılmaz ögeler ağır metalleri arındırır ve kan akışını temizler.

8. Havuç

Bu sebze beta karoten açısından zengindir ve organların iyileşme süreçlerini hızlandırıp işlevlerini güçlendirir. Havuç yüksek oranda biyoflavonoid ve antioksidan içerir. Bunlar kanserle savaşır ve kanserli hücrelerin gelişimini önler ve serbest radikallerin olumsuz etkileriyle savaşır. 

9. Sarımsak

sarimsak

Sarımsak karaciğeri en iyi temizleyen gıdalardan biridir. Ayrıca sindirime de yardımcı olur. Enzim üretimini aktive edip vücudun yağları sindirmesinde yardımcı olarak yağların karaciğerde birikmesini önler. Sarımsak ayrıca alisin isimli bir içeriğe sahiptir. Bu antioksidan toksinleri elemeye yardımcı olur.

10. Turunçgiller

Limon, portakal, greyfurt ve diğer turunçgiller güçlü antioksidanlar içerir ve vücudun genel sağlığı için dört dörtlüktür. Çok az kalori içinde inanılmaz bir C ve E vitamini kaynağıdır, ayrıca potasyum, magnezyum, demir ve diğer gerekli mineralleri taşırlar.

Artık belli başlı karaciğer temizleyici gıdaları biliyorsunuz. Bunları beslenme programınıza eklemenin zamanı geldi. Kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz! Kesinlikle denemeye değer.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Federico A., Dallio M., Caprio GG., Ormando VM., Loguercio C., Gut microbiota and the liver. Minerva Gastroenterol Dietol, 2017. 63 (4): 385-398.
  • Ren B., Luo S., Tian X., Jiang Z., et al., Curcumin inhibits liver cancer by inhibiting DAMP molecule HSP70 and TLR4 signaling. Oncol Rep, 2018. 40 (2): 895-901.
  • Honda Y., Kessoku T., Sumida Y., Kobayashi T., et al., Efficacy of glutathione for the treatment of nonalcoholic fatty liver disease: an open label, single arm, multicenter, pilot study. BMC Gastroenterol, 2017.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.