Kolesterolü Düşürmek İçin Kantalup ve Muzlu Smoothie

Bu kantalup ve muz smoothiesi kötü kolesterolü düşürecek özelliklere sahiptir ve kan dolaşımını iyileştirir. Tarçın eklediğinizde de, aynı zamanda trigliserit seviyenizi düşüreceksiniz.
Kolesterolü Düşürmek İçin Kantalup ve Muzlu Smoothie
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bu lezzetli kantalup ve muz smoothiesi kolesterol seviyenizi dengeleyecek ve daha iyi bir sağlığa sahip olacaksınız.

Doğal meyve smoothieleri yüksek kolesterolü düşürmek için harika bir seçenektir. Karoten, C vitamini, antioksidan, çinko ve lif bakımından zengin yiyecekler bunu yapmak için en iyi opsiyonlardır. Eğer bu kantalup ve muz smoothiesini dengeli ve sağlıklı bir beslenme şekli ve aktif bir yaşam biçimi ile kombine ederseniz kesinlikle bir sonraki kan testinizde daha iyi sonuçlar alacaksınız.

Bu lezzetli smoothieyi denemeye hazır mısınız?

Kantalup kolesterolün düşmesine yardımcı olur

kantalup

Seçtiğiniz kantalupun çeşidi önemli değildir: hepsi bitkisel gıda, su ve lif açısından zengindir, bunların hepsi de kötü kolesterol (LDL) ile savaşmak için mükemmeldir.

 • C vitamini kalp sağlığına iyi gelen güçlü bir antioksidandır. Dokulara iyi gelir, damarları ve arterleri esnek ve temiz tutar.
 • Kantalup aynı zamanda beta-karoten içerir, bu da hücre metabolizmasını iyileştiren ve hızlandıran bir çeşit doğal antioksidandır.
 • Magnezyum ve lif içeriği sayesinde, yağı emmeyi azaltan laksatif bir etki oluşturur.
 • Kantalup aynı zamanda potasyum bakımından da zengindir. Bu da kalp sağlığı için çok gereklidir. Beslenme düzeninizde yeterli miktarda potasyum bulunması kan basıncını azaltıp, sodyum bakımından yüksek yiyecekler de daha iyi bir metabolizma sağlamaya yardımcı olur.

Bu doğal smoothienin içinde, kantalupu muz ile kombine edeceğiz. Eğer muzu sindirmek sizin için zor ise, onun yerine üzüm veya elmayı da kullanabilirsiniz. Bu kantalup ve muz smoothiesine biraz tarçın da eklerseniz, kolesterol seviyenizi düşüren başka harika bir gıda ekliyor olacaksınız.

Kolesterolü düşürmek için muzun özellikleri

muz ve tarçın

Bazı insanların muzun kolesterolü düşürdüğü mü yoksa yükselttiği mi konusunda şüpheleri vardır. Fakat yiyeceklerin çoğu gibi, bunu da beslenmenize dengeli bir şekilde eklemek, aşırı tüketmemektir esas önemli olan.

Günde 1 adet muz yemek gibi kolay bir şey, genel sağlığınızı iyileştirebilir. Bu meyve sadece enerji sağlamakla kalmaz, aynı zamanda zengin smoothieler hazırlayarak kolesterolü düşüren mükemmel bir içeriktir.

 • Muz yağ bakımından çok düşüktür.
 • Muz lifi en düzgün alabileceğiniz meyveler içerisinden en iyi seçeneklerden biridir. Lif beslenmemizde çok gereklidir çünkü toksinlerin atılmasına ve düzgün bağırsak hareketlerine yardımcı olur. Bunun sayesinde aynı zamanda kanınızdaki LDL’yi yani kötü kolesterolü de normal seviyelere getireceksiniz.
 • Muz antioksidanlar ve ayrıca çinko ve selenyum gibi mineraller bakımından da çok zengindir. Bunlar karaciğerdeki optimum kolesterol sentezini desteklemek ve kolesterol seviyesini dengelemek için çok önemlidir.
 • Ayrıca şu gerçek de çok mühimdir: muz kan dolaşımını iyileştirirken, arterleri kapatabilecek pıhtıların oluşmasını engeller.

Peki bu kantalup ve muz smoothiesini nasıl yapacağız?

smoothie

Malzemeler

 • 1 adet muz
 • 2 bardak kantalup (herhangi bir çeşidini tercih edebilirsiniz) (150 g)
 • 1 bardak su (200 mL)
 • 1 çay kaşığı toz tarçın (5 g)

Uygulanışı

Bu kantalup ve muz smoothiesi sadece 5 dakika içinde hazırlanabilir. Tek yapmanız gereken doğru malzemelere sahip olmaktır.

Önemli olan, muzun da kantalupun da aşırı olgun olmamasına dikkat etmektir. Eğer aşırı olgunlarını seçerseniz, aşırı şeker negatif etki yaratabilir ve hatta sindirimi zorlaştırabilir.

 • Olgun olduklarına emin olun. Sezona en uygun olan, en sevdiğiniz kantalupu seçin. Daha doğal her zaman daha iyidir.
 • Öncelikle kantalupu kesin. Çekirdeklerini çıkarın ve blenderden kolay geçirebilmek için küçük parçalara ayırın.
 • Muzu soyun ve 3 parçaya bölün.
 • Kantalupu ve muzu blendere koyun. Birkaç saniyeliğine blenderden geçirin. Ardından daha hafif bir doku elde etmek için 1 bardak suyu ekleyin.
 • Hazır olduğunda, en sevdiğiniz bardak ile servis edin ve üzerine birazcık tarçın serpiştirin. Bu lezzetli baharatın aynı zamanda kolesterol ve trigliserit seviyesini düşürmek için harika bir seçenek olduğunu da unutmayın.

Bu muhteşem kantalup ve muz smoothiesini haftada 2 kez yapın, her zaman kavun sezonunun faydalarından yararlanın. Kolesterolünüzün daha dengeli olduğunu göreceksiniz, bu da yaşam kalitenizi arttıracak ve sağlığınız iyileşecek.

Kesinlikle denemeye değer olduğunu göreceksiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Wang, H., Cao, G., & Prior, R. L. (1996). Total antioxidant capacity of fruits. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf950579y
 • Mattes, M. Z., & Vickers, Z. M. (2018). Better-liked foods can produce more satiety. Food Quality and Preference. https://doi.org/10.1016/j.foodqual.2017.10.012
 • Gordon, M. (1985). Cholesterol. Nutrition & Food Science. https://doi.org/10.1108/eb059065
 • Mackowiak K., Torlinska Walkowiak N., Torlinska B., Dietary fibre as an important constituent of the diet. Postepy Hig Med Dosw, 2016. 70: 104-9.
 • Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety- a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.