Muzun 10 Şifalı Özelliği

Muz cilde, sindirim sistemine, ruh haline iyi gelir, anemi ile savaşır ve sizi tok tutar! Beslenme düzeninize muz eklememek için hiçbir bahaneniz yok!

Yıllardır diğer meyvelere kıyasla daha çok şeker ve kalori içerdiğinden dolayı muz tüketmenin kilo almaya neden olduğu zannedilmiştir.Ama bu aslında gerçek değil. Muzun besin yoğunluğu sayesinde harika bir gıda olduğu ve her tür beslenme düzenine eklenebileceği kanıtlanmıştır.

Artık pek çok kişi muzu günlük beslenme düzenlerinin bir parçası haline getiriyor. Besleyici olmanın yanı sıra, pek çok çeşitli şekilde tüketebileceğiniz bu meyve, kendinizi daha iyi hissetmenizi de sağlayacaktır.

Ayrıca muzun zannedildiği kadar pahalı olmadığını ve yıl boyunca manav ve marketlerde bulabileceğinizi unutmamalısınız.

Arada bir, bir muz yiyin. Bu yazımızda size muzun 10 sağlıklı özelliğinden bahsedeceğiz.

1- Sindirim sistemini sağlıklı tutar

sindirim

Muz, bağırsak hareketlerini tetikleyen ve kabızlıkla savaşmakta önemli olan liflerden bol miktarda içerir.

Ayrıca mide asidini dengeleyip iritasyonu yatıştırdığı için, ülsere karşı doğal bir tedavidir.

Sindirim sistemi sorunlarına neden olan çeşitli bakterilere karşı sizi korur.

İçerdiği fruktoligosakkaritler, bir probiyotik takviyesi etkisi göstererek bağırsaktaki yararlı bakterileri besleyip sindirim enzimleri salgılatır ve besinlerin daha iyi emilmesine yardımcı olur.

Bu yazımıza da bakın: Neden Hepimiz Daha Çok Zencefil Yemeliyiz?

2- Kasları güçlendirir

İçerdiği potasyum sayesinde muz yemek kasların güçlenmesini sağlar ve egzersiz sonrası kendinizi daha hızlı toparlamanıza yardımcı olur.

3- Yorgunlukla savaşır

yorgunluk

Yorgun ve bitkin hissetmekten muz sayesinde kurtulabilirsiniz. Muz bedeninize ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayacak, doğal bir enerji vericidir.

Aşırı zayıf olan kişiler veya fiziksel güçsüzlüğe neden olan bir rahatsızlığı olan kişiler için idealdir.

4- Tansiyona iyi gelir

Potasyum eksikliği ve bedende aşırı fazla miktarda sodyum olması, tansiyonu kontrol altına almayı zorlaştıran şeylerdir.

İçerdiği yüksek oranda potasyum sayesinde, muz hipertansiyonla baş etmenize yardımcı olur.

5- Kalp ve damar hastalığı riskini azaltır

kalp-sağliği

Tansiyonu kontrol altına almaya yardımcı olmak, muzun kalp ve damar sağlığı üzerindeki tek olumlu etkisi değildir.

Muz, kalp ritminin düzenli olmasını sağlar ve içerdiği lifler sayesinde kötü kolesterol seviyelerini kontrol altında tutarak damar sertleşmesini önler.

6- Tok tutar

Muz size kilo aldırmaz, aksine kilo vermenize yardımcı olur. İçerdiği karbonhidrat ve lif oranlarından dolayı, sizi en çok tok tutacak yiyeceklerden birisidir.

Bir adet muz, hem açlığınızı bastırmanıza yardımcı olacak hem de tok hissetmenizi sağlayacaktır.

7- Cilde iyi gelir

Muzun içerdiği vitamin ve mineraller cilde çok iyi gelir. Muzdan maske yapabileceğiniz gibi, muz yediğinizde cildinizi içeriden iyileştirir.

Antioksidan özellikleri hücre hasarını önleyip dokuları iyileştirir ve erken ortaya çıkan kırışıklıkları önler.

8- Kansızlıkla savaşır

anemi

Muz yüksek oranda demir içerir ve demir kandaki hemoglobin üretimini arttırarak anemi ile savaşmakta çok önemli bir mineraldir.

9- Ruh halinize iyi gelir

Pek çok kişi muzun en iyi antidepresan olduğunu söyler. Hem lezzetli, hem yan etkisi yok, hem de tüm bedeniniz için yararlı!

Muzun içerdiği triptofan adlı amino asit, beyindeki serotonin salgılanmasını tetikler, tuh halinizi iyileştirir, uykusuzluk (insomni) ile savaşır ve genel olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Ruh Halinizi Değiştiren Yiyecekler

10- Muzun sinir sistemi üzerindeki faydaları

Muz çayı içmek veya bir parça muz yemek, sinir sisteminin yatışması için çok önemli olan B 12 vitaminini almanızı sağlar.

Sonuç olarak, kilo almaktan korkmadan haftada bir kaç muz yiyebilirsiniz. muzu çiğ olarak olduğu gibi yiyebilir, salata veya smootielere katabilirsiniz. Hatta muzun kabuğundaki özelliklerden faydalanmak için muz kabukları ile şifalı bir çay bile hazırlayabilirsiniz!

Muzun bu harika özelliklerinden faydalanmak için beslenme düzeninize eklemeye başlayın! Afiyet olsun!