Muz Tüketmek: 10 Şifalı Özelliği

Muz cilde, sindirim sistemine, ruh haline iyi gelir, anemi ile savaşır ve sizi tok tutar. Muzu beslenme düzeninize eklememek için hiçbir bahaneniz yoktur.
Muz Tüketmek: 10 Şifalı Özelliği
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yıllardır diğer meyvelere kıyasla daha çok şeker ve kalori içerdiğinden dolayı muz tüketmek ve kilo almak arasında bir bağlandı olduğu düşünülmüştür.Ama bu aslında gerçek değildir. Muzun besin yoğunluğu sayesinde harika bir gıda olduğu ve her tür beslenme düzenine eklenebileceği kanıtlanmıştır.

Artık pek çok kişi muzu günlük beslenme düzenlerinin bir parçası haline getiriyor. Pek çok çeşitli şekilde tüketebileceğiniz bu meyve besleyici olmasının yanı sıra, kendinizi daha iyi hissetmenizi de sağlayacaktır.

Ayrıca muzun zannedildiği kadar pahalı olmadığını ve yıl boyunca manav ve marketlerde bulabileceğinizi unutmamalısınız. Arada bir, bir muz yiyin. Bu yazımızda size muzun 10 sağlıklı özelliğinden bahsedeceğiz.

1- Muz tüketmek sindirim sistemini sağlıklı tutar

sindirimi düzenlemek için muz

Muz, bağırsak hareketlerini tetikleyen ve kabızlıkla savaşmakta önemli olan liflerden bol miktarda içerir. Ayrıca mide asidini dengeleyip iritasyonu yatıştırdığı için ülsere karşı doğal bir tedavidir.

Muz tüketmek sindirim sistemi sorunlarına neden olan çeşitli bakterilere karşı sizi korur. Muzun içerdiği frukto oligosakkaritler probiyotik takviyesi etkisi göstererek, bağırsaktaki yararlı bakterileri besleyip sindirim enzimleri salgılatır ve besinlerin daha iyi emilmesine yardımcı olur.

2- Kasları güçlendirir

İçerdiği potasyum sayesinde muz tüketmek kasların güçlenmesini sağlar ve egzersiz sonrası kendinizi daha hızlı toparlamanıza yardımcı olur.

3- Yorgunlukla savaşır

gözleri kapalı koltukta dinlenen kadın

Yorgun ve bitkin hissetmekten muz sayesinde kurtulabilirsiniz. Muz bedeninize ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayan doğal bir enerji vericidir. Aşırı zayıf olan kişiler veya fiziksel güçsüzlüğe neden olan bir rahatsızlığı olan kişiler için idealdir.

4- Tansiyona iyi gelir

Potasyum eksikliği ve bedende aşırı fazla miktarda sodyum olması, tansiyonu kontrol altına almayı zorlaştıran şeylerdir. Muz, içerdiği yüksek oranda potasyum sayesinde hipertansiyonla baş etmenize yardımcı olur.

5- Kalp ve damar hastalığı riskini azaltır

kalp sağlığı

Tansiyonu kontrol altına almaya yardımcı olmak muzun kalp ve damar sağlığı üzerindeki tek olumlu etkisi değildir. Muz, kalp ritminin düzenli olmasını sağlar ve içerdiği lifler sayesinde kötü kolesterol seviyelerini kontrol altında tutarak damar sertleşmesini önler.

6- Tok tutar

Muz size kilo aldırmaz; aksine kilo vermenize yardımcı olur. İçerdiği karbonhidrat ve lif oranlarından dolayı, sizi en çok tok tutacak yiyeceklerden biridir. Bir adet muz hem açlığınızı bastırmanıza yardımcı olacak hem de tok hissetmenizi sağlayacaktır.

7- Cilde iyi gelir

Muzun içerdiği vitamin ve mineraller cilde çok iyi gelir. Muzdan maske yapabileceğiniz gibi, muz tüketmek cildinizi içeriden iyileştirir. Antioksidan özellikleri hücre hasarını önleyip dokuları iyileştirir ve erken ortaya çıkan kırışıklıkları önler.

8- Kansızlıkla savaşır

küçük tüp kana bakan hemşire

Muz yüksek oranda demir içerir ve demir, kandaki hemoglobin üretimini artırır; bu nedenle anemi ile savaşmakta çok önemli bir mineraldir.

9- Ruh halinize iyi gelir

Pek çok kişi muzun en iyi antidepresan olduğunu söyler. Muz hem lezzetlidir, hem yan etkisi yoktur, hem de tüm bedeniniz için yararlıdır! Muzun içerdiği triptofan adlı amino asit, serotonin salgılanmasını tetikler, ruh halinizi iyileştirir, uykusuzluk ile savaşır ve genel olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Ruh Halinizi Değiştiren Yiyecekler

10- Muzun sinir sistemi üzerindeki faydaları

Muz çayı içmek veya bir parça muz yemek sinir sisteminin yatışması için çok önemli olan B 12 vitaminini almanızı sağlar. Sonuç olarak, kilo almaktan korkmadan haftada bir kaç muz yiyebilirsiniz.

Muzu çiğ olarak olduğu gibi yiyebilir, salata veya smoothie’lere ekleyebilirsiniz. Hatta muzun kabuğundaki özelliklerden faydalanmak için muz kabukları ile şifalı bir çay bile hazırlayabilirsiniz! Muzun bu harika özelliklerinden faydalanmak için beslenme düzeninize eklemeye başlayın! Afiyet olsun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Christodoulides S., Dimidi E., Fragkos KC., Farmer AD., et al., Systematic review with meta analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopatihc constipation in adults. Aliment Pharmacol ther, 2016. 44 (2): 103-16.
  • Stone MS., Martyn L., Weaver CM., Potassium intake, bioavailability, hypertension and glucose control. Nutrients, 2016.
  • Kim Y., Je Y., Dietary fibre intake and mortality from cardiovascular disease and all cancers: a meta analysis of prospective cohort studies. Arch Cardiovasc Dis, 2016. 109 (1): 39-54.
  • Volpe AD., Lucia A., Pirozzi C., Pastore V., Comparative study between the use of melatonin and A solution with melatonin, tryptophan, and vitamin B6 as an inducer of spontaneous sleep in children during an auditory response test: an alternative to commonly used sedative drugs. J Int Adv Otol, 2017. 13 (1): 69-73.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.