Muz Kabuğunun Gizli Faydaları

16 Haziran, 2016
Muz kabuğu bazı hastalıkları iyileştirmek için yenebilir ya da haricen kullanılabilir. Kırışıklıkları ve çizgileri etkili bir şekilde yok eder.

Eğer sebzelerin ve meyvelerin kabuklarının tüm faydalarını bilseydik, hiçbir şeyi çöpe atmazdık!

Bazı kabuklar yenebilir ama bazıları direkt çöpe atılır. Bu yazıda muz kabuğunun muhteşem faydalarını açıklayacağız. Bundan sonra onu çöpe atarken iki kez düşüneceksiniz.

Muz kabuğunun besin değeri

Muz dünyadaki en popüler meyvelerden biridir. Onunla yapabileceğiniz yüzlerce tarif vardır ve çocuklar ona bayılır.

Bilmediğiniz şey şu ki kabuğu da içi kadar besleyicidir ve fazla miktarda demir, potasyum, B vitaminleri, C ve K vitaminleri içerir. Bu kadarı yetmezmiş gibi, iyi miktarda magnezyum, lif, antioksidan ve bakır içerir.

En iyi sonuçlar için, böcek ilacı ve suni gübre gibi yetişme döneminde kullanılan vücudunuz için zararlı maddelerden kaçınmak için sadece organik meyveleri seçmeye çalışın.

Muz kabuğu: faydaları ve kullanımları

Bunca zamandır muz kabuğunun faydalarını kaçırıyorsunuz. Fakat bir kere birçok faydasını öğrenince, onu bir daha çöpe atmak aklınızdan bile geçmeyecek.

Bağırsak sağlığını geliştirir

Kabızlık ya da benzer bağırsak problemleri yaşıyorsanız, muz kabuğu size ihtiyacınız olan tüm lifi sağlayacaktır. Evet, yiyerek bunu sağlayabilirsiniz. Zehirli değiller ve sizi hasta etmezler.

Sadece biraz yiyerek başlayın. Sindiriminiz güçlenecek ve yavaş transitlere elveda diyeceksiniz.

Baş ağrısını geçirir

Kabuğun içini alın ve direkt alnınıza ve şakaklarınıza koyun. Bir müddet bekleyin. Gazlı bez ya da bantla düşmesini engelleyebilirsiniz.

Uzanın ve kalanını muz kabuğuna bırakın.

Görüşünüzü korurdilim muz

Bu faydadan yararlanmak için kabuğu yemeniz gerekiyor. Yüksek beta-karotin içeriğiyle (karakteristik rengini de bundan alır) göz sağlığınızı güçlendirir. A vitamini retinanızı korumak için oldukça iyidir.

Kolesterolü düşürür

Son kan ölçümleriniz yüksek kolesterol gösteriyorsa, muzu kabuğuyla birlikte yemeye başlayın!

Kabuğun atar damarlarınızı yağdan arındırmak gibi bir faydası var. İçeriğindeki yüksek potasyum nedeniyle yüksek tansiyon hastalarına önerilir.

Cilt problemlerine iyi gelirdilim muzlar

Bir kazadan kalma bir morluğunuz mu var? Bu morluk için muz kabuğunun faydalarından yararlanabilirsiniz. Muz kabuğunun iç kısmını morluk olan kısmın üstüne koyun ve bandajla sarın. İyileşmesi için tüm gün öyle bırakın.

Sedef hastasıysanız, bu sebeple oluşan kuruluk ve kaşıntı için muz kabuğundan yararlanmanızı öneririz. Muz kabuğunun içi ile etkilenmiş bölgeleri günde iki kez ovun.

Muz kabuğu akneler için oldukça kullanışlıdır. Eğer cildiniz aknelerden dolayı sıkıntılı ya da iltihaplıysa, her gece yatmadan muz kabuğu ile o bölgeleri ovun ve ılık suyla durulayın.

Kırışıklıkları ve siğilleri azaltır

Muz kabuğu kırışıklıklar ve yaşlılık çizgileri için evde hazırlayabileceğiniz en iyi ilaçlardandır. Yalnızca, sürekliliğin kilit nokta olduğunu unutmayın.

Her gece yatmadan önce, düzelmesini istediğiniz bölgeleri muz kabuğunun içiyle ovun ve durulamadan kurumasına izin verin. Derinizin yumuşak ve pürüzsüz olduğunu fark edeceksiniz.

Eğer kurtulmak istediğiniz bir siğiliniz varsa, yeşil ya da açık sarı bir muza ihtiyacınız olacak. Enzimler kötü görünüşlü çıkıntıyı size zarar vermeden yok edecektir.

Sadece siğilli bölgeyi muz kabuğunun içiyle nazikçe ovun. Bunu gerekli gördüğünüz kadar tekrar edin.

Ruh halinizi yükseltirmodunuzu güçlendirir

Muz kabuğunda fazla miktarda triptofan içerir. Bu aminoasit ‘mutluluk hormonu’ olarak da bilinen serotonin üretimini destekler.

Ruh halinizi düzenler ve seviyesi yeterince düşerse depresyon ve asabiyet semptomları görülebilir.

Üç gün üst üste günde iki muz kabuğu yemek, vücudunuzun serotonin seviyesini %16 artırır.

Diğer uygulamalar ve kullanışlar

Şu ana kadar bahsettiklerimize ek olarak, muz kabuğundan faydalanmak için birkaç ipucu:

 • Böcek ısırıklarını yatıştırır (sivrisinek ve karınca gibi).
 • Dişlerinizi beyazlatır.
 • Yaraların görünürlüğünü azaltır.
 • Cildinizdeki siyah lekeleri iyileştirir.
 • Kemiklerinizi güçlendirir.
 • Vücudunuzdaki kalsiyum emilimini artırır.
 • Ayakkabıları parlatır.
 • Gümüşü parlatır.
 • Gübrenizi güzelleştirir.
 • Bitkileri verimlileştirir.
 • Gülbiti gibi zararlı haşereleri uzak tutar.
 • Kızarıklıkları azaltır.
 • Kelebekleri çeker.
 • Batan kıymıkları çıkarır.
 • Ev bitkilerinin yapraklarını parlatır.
 • Güve kelebeklerini avlar.
Bunlar da ilginizi çekebilir