Bu 3 Karpuz Faydası Sizi Şaşırtacak

Karpuzun inanılmaz faydalarını hiç duydunuz mu? Bu makale aracılığıyla daha fazla bilgi edinin!
Bu 3 Karpuz Faydası Sizi Şaşırtacak
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Doğanın bize bir armağanı olan bazı yiyecekler vardır. Lezzetli tatlarının yanı sıra, inanılmaz özellikleri ve sahip oldukları yüksek besin değeri sayesinde vücudumuz için de oldukça faydalıdırlar. Karpuz da bu kategoridedir. Bu yazıda karpuzun faydalarını keşfedin.

Karpuz yüksek oranda antioksidanlar, besinler ve A ve C vitaminleri içerir. Onu hem meyve suyu hem de yemeklere eşlik edecek şekilde tüketebiliriz. Ayrıca kanseri önlemek ve tedavi etmek için yardımcı iki madde olan likopin ve beta karoten içerir.

Karpuz ne kadar olgun olursa, sağlığınız için o kadar faydası vardır. Olgun bir karpuzun yüzde doksanı sudan oluşur. Bu nedenle, ciddi susuzluk, böbrek problemleri ve anemi gibi rahatsızlıkların tedavisi adına faydalı bir meyvedir.

Bu yazıda size, bu harika meyvenin birçok faydasından üçünü sunuyoruz.

Karpuzun inanılmaz faydalarından bazıları

1. Kalbi güçlendirir

kalp sağlığı

arjininesitrülinietkili kan akışına ve genel kardiyovasküler fonksiyonlara

2. Erektil disfonksiyonu iyileştirir

karpuz yiyen çift

karpuzun kan damarı genişletici maddelere benzer özellikleri vardır.

Bununla birlikte, karpuzla ilgili bu konudaki problem, bu durumu iyileştirmek için kullanılması gereken kesin bir miktarın olmamasıdır. Yine de, karpuzun sahip olduğu bu potansiyel, bu işlev bozukluğu üzerindeki etkisini deneyen kişiler için ümit vericidir.

3. Büyük bir besin değerine sahiptir

yararlı elementler

yüksek miktarda çoklu besin değerleri

Sadece 100 g. karpuz aşağıdaki besin ögelerini içerir:

 • Karbonhidratlar: 8 g.
 • Proteinler: 0.6 g.
 • Yağ: 0.2 g.
 • Kalori: 30 g.
 • Lif: 0.5 g.
 • A Vitamini: 570 IU
 • Potasyum: 112 mg.
 • Magnezyum: 11 mg.
 • Demir: 2 mg.
 • Diğer vitaminler: B1, B2, B3 ve B6
 • Diğer mineraller: manganez ve fosfor

Bu miktarın, tükettiğimiz miktarlardan çok daha küçük olduğunu belirtmeye gerek yoktur. Bu miktar, bu egzotik meyvenin vücudunuza sunabileceği yararların bir portresini göstermektedir. Bu nedenle, sporcular, özellikle yüksek performans harcayan atletler tarafından karpuz çok fazla tavsiye edilir ve tüketilir.

Karpuzun inanılmaz faydalarını öğrendikten sonra, muhtemelen ona daha farklı bir şekilde bakacaksınız. Tükettiğiniz zaman size sunabileceği tüm avantajları yerine getirdiğini göreceksiniz. En önemli şey, günlük diyetinize çok faydalı bir gıda olarak onu da dahil edecek olmanızdır.

İlginizi çekebilir ...
Karpuz Kabuğu ve 6 Harika Kullanım Alanı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Karpuz Kabuğu ve 6 Harika Kullanım Alanı

Karpuz, oldukça sağlıklı bir meyvedir. Vücudumuzu toksinlerden arındırır. Ancak karpuz yerken, gözden kaçırdığımız bir şey var, o da karpuz kabuğu!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.