Bu 3 Karpuz Faydası Sizi Şaşırtacak

Karpuzun inanılmaz faydalarını hiç duydunuz mu? Bu makale aracılığıyla daha fazla bilgi edinin!
Bu 3 Karpuz Faydası Sizi Şaşırtacak
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Doğanın bize bir armağanı olan bazı yiyecekler vardır. Lezzetli tatlarının yanı sıra, inanılmaz özellikleri ve sahip oldukları yüksek besin değeri sayesinde vücudumuz için de oldukça faydalıdırlar. Karpuz da bu kategoridedir. Bu yazıda karpuzun faydalarını keşfedin.

Karpuz yüksek oranda antioksidanlar, besinler ve A ve C vitaminleri içerir. Onu hem meyve suyu hem de yemeklere eşlik edecek şekilde tüketebiliriz. Ayrıca kanseri önlemek ve tedavi etmek için yardımcı iki madde olan likopin ve beta karoten içerir.

Karpuz ne kadar olgun olursa, sağlığınız için o kadar faydası vardır. Olgun bir karpuzun yüzde doksanı sudan oluşur. Bu nedenle, ciddi susuzluk, böbrek problemleri ve anemi gibi rahatsızlıkların tedavisi adına faydalı bir meyvedir.

Bu yazıda size, bu harika meyvenin birçok faydasından üçünü sunuyoruz.

Karpuzun inanılmaz faydalarından bazıları

1. Kalbi güçlendirir

kalp sağlığı

Bu meyve, arjinine dönüşen sitrülini içerir. Bu iki aminoasit, arterlerin durumuna, etkili kan akışına ve genel kardiyovasküler fonksiyonlara katkıda bulunur. Nitik oksit üretimi için arjinin ve sitrülin gereklidir. Bu bileşen, arterlerin ve kan damarlarının esnekliğine katkıda bulunur.

2. Erektil disfonksiyonu iyileştirir

karpuz yiyen çift

Şaşırtıcı görünse de, karpuzun kan damarı genişletici maddelere benzer özellikleri vardır. Bunlar kan damarındaki fonksiyonel problemleri tedavi etmek için kullanılır.

Bununla birlikte, karpuzla ilgili bu konudaki problem, bu durumu iyileştirmek için kullanılması gereken kesin bir miktarın olmamasıdır. Yine de, karpuzun sahip olduğu bu potansiyel, bu işlev bozukluğu üzerindeki etkisini deneyen kişiler için ümit vericidir.

3. Büyük bir besin değerine sahiptir

yararlı elementler

Karpuz, idrar söktürücü ve yüksek nemlendirici yeteneği ile bilinir. Bununla birlikte, olağanüstü besin değeri hakkında çok az şey bilinmektedir. Enfes lezzetinin yanı sıra, karpuz yüksek miktarda çoklu besin değerleri içerir. Bu ve bunun gibi birkaç meyvede böyle büyük besin değeri vardır.

Sadece 100 g. karpuz aşağıdaki besin ögelerini içerir:

 • Karbonhidratlar: 8 g.
 • Proteinler: 0.6 g.
 • Yağ: 0.2 g.
 • Kalori: 30 g.
 • Lif: 0.5 g.
 • A Vitamini: 570 IU
 • Potasyum: 112 mg.
 • Magnezyum: 11 mg.
 • Demir: 2 mg.
 • Diğer vitaminler: B1, B2, B3 ve B6
 • Diğer mineraller: manganez ve fosfor

Bu miktarın, tükettiğimiz miktarlardan çok daha küçük olduğunu belirtmeye gerek yoktur. Bu miktar, bu egzotik meyvenin vücudunuza sunabileceği yararların bir portresini göstermektedir. Bu nedenle, sporcular, özellikle yüksek performans harcayan atletler tarafından karpuz çok fazla tavsiye edilir ve tüketilir.

Karpuzun inanılmaz faydalarını öğrendikten sonra, muhtemelen ona daha farklı bir şekilde bakacaksınız. Tükettiğiniz zaman size sunabileceği tüm avantajları yerine getirdiğini göreceksiniz. En önemli şey, günlük diyetinize çok faydalı bir gıda olarak onu da dahil edecek olmanızdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.