Aspirinin Faydaları, Çeşitleri ve Yan Etkileri

Aspirindeki aktif madde, Dünya Sağlık Örgütü tarafından temel bir ilaç olarak kabul edilmektedir. Bu kararın öncesinde, milyonlarca evde ilk yardım çantalarının vazgeçilmez bir parçası olmuştur.
Aspirinin Faydaları, Çeşitleri ve Yan Etkileri

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Aspirin tüm dünya genelinde oldukça talep gören ve tüketilen bir ilaçtır. Aktif maddesi olan asetilsalisilik asit, antienflamatuvar, analjezik ve antipiretik güçler gösterir. Aspirinin faydaları, yan etkileri ve daha pek çok bilgi için bu yazıyı mutlaka okuyun!

Reçete gerektirmeyen, düşük maliyetli ve serbest satılan bir ilaç olan aspirinin gücü düşündüğünüzden daha büyük olabilir. Her yaştan birçok insan, anksiyete ya da stresin neden olduğu baş ağrıları veya kas ağrılarına karşı aspirin kullanır.

Ayrıca, bazı hastalıkları yatıştırmaya da yardımcı olur, yüksek ateş ve başka grip semptomlarını hafifletmeye çalışır. Tüm bunlar aspirin keşfedildiği andan beri, 120 yıldır süregelen en yaygın kullanım alanlarından bazılarıdır.

Son yıllarda kalp ve beynin damar problemlerini önlemek ve tedavi etmek için de kullanılmaktadır. Aspirin, kan damarları içerisinde bulunan trombositlerin birbirlerine yapışmasını önleyerek, kalp krizlerine neden olabilecek pıhtıların oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Bu ilacın birçok kullanım alanı vardır. Bunlar arasında artrit, deri veremi ve psöriatik artritin (sedef romatizması) neden olduğu ağrıyı hafifleten antiromatizmal tedavi de yer almaktadır. Aspirinin faydaları hakkında bu makale aracılığıyla daha fazla bilgi edinin.

Aspirinin faydaları: Güçlü bir analjezik

sanatsal aspirin fotoğrafı

Bir uzman tarafından verilen aspirin, doğru dozlarda kullanıldığında Hughes sendromuna bağlı meydana gelen düşüklerin önüne geçebilir. Ayrıca, safra taşı problemini tedavi etmek, karaciğer tümörlerini kontrol altına almak ve şeker hastalığı riskini azaltmak için tavsiye edilir.

Ayrıca aspirinin faydaları arasında Kawasaki hastalığı (kan damarı duvarlarının iltihabı) gibi nadir hastalıkların tedavisine yardımcı olması da vardır. Dahası, aspirinin birçok harici kullanım alanı da vardır. Kepek, uçuk, güneş yanığı ve böcek ısırıklarını tedavi etmek için de aspirin kullanabilirsiniz.

Bu ilaç dudak, yüz, saç ve ayaklar için ev yapımı güzellik ürünleri yaratmak adına bir temel olarak bile hizmet verebilir. Aspirini, evdeki gömleklerden ter lekelerini çıkarmak için bile kullanabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey birkaç aspirini su içinde çözmek ve gömleği bu suyla ıslatmak olacaktır. Aspirinin faydaları sadece bununla kalmaz; aynı zamanda kesilmiş doğal çiçekler için bir koruyucu olarak da etki eder.

Aspirin hakkında bilmeniz gerekenler

plastik şişede aspirin

Bu pıhtılaştırıcı madde hamileliğin son zamanlarında ve regl dönemlerinde kullanılmamalıdır ve diğer ilaçlar ya da alkolle karıştırılmamalıdır. Aksi takdirde hemorajin ve aneminin oluşma riskini %30’dan fazla artırır.

Aspirin, özellikle mide ülseri ya da göz ülseri olan insanlar için yasaklanmıştır. İçerdiği asit durumu daha da kötüleştirebilir. Doktorlar aspirinin yiyeceklerle birlikte alınmasını ve sulandırılmasını tavsiye eder.

Her 4 ila 6 saatte bir, 3 ya da 4 gün boyunca tüketmeli, daha uzun süreli kullanmamalısınız. Gribe yakalandıysanız, yüksek ateşiniz varsa ya da genel olarak iyi hissetmiyorsanız belirtilen şekilde kullanımı iyi bir öneridir.

Aspirin yüksek dozlarda kullanıldığında kulaklarda çınlamaya, midede sulanmaya ve 10 yaşın altındaki çocuklarda Reye sendromuna neden olabilir. Kanser geliştirme riskini azaltmasına rağmen, bu neden yüzünden sürekli olarak aspirin alınmamalıdır.

Kalp probleminiz varsa, doktorunuz günlük olarak küçük dozlarda aspirin almanızı tavsiye edebilir. Pıhtılaştırıcı ve antienflamatuvar etkileri Alzheimer hastalığına (nörolojik koruyucu gibi davranır) ve AIDS’e (HIV’i yavaşlatır) karşı savaşır.

Yan etkileri

cam şişede aspirin

Aspirinin sağlık açısından birçok yararı olmasına rağmen, sık kullanımı ve yan etkileri hakkında akılda kalan sorular vardır. Her şeyden önce, asetilsalisilik asit, iç kanamaya ya da beyin kanamasına neden olabilir.

Birçok bilim insanı, bu ilacın yalnızca yüksek riskli kalp ve damar problemleri olan bireylere veya sadece sağlıklı yetişkinlere verilip verilmemesini tartışmaktadır.

Aspirinin yanlış kullanımı, etkilerini yok edebilir ve onu bir “düşman” haline getirebilir. Her halükarda, aspirin veya başka bir ilacın kullanım süreci tıbbi gözetim altında olmalıdır.

Aspirin çeşitleri

birazı kullanılmış iki film aspirin

Asetilsalisilik asit Bayer Laboratuvarları tarafından hazırlanır ve çeşitli şekillerde dünya çapında dağıtımı yapılır:

  • Granül ya da tablet halinde. Kullanmadan önce suyla çözülmesi gereken çözünebilir tabletlerin aksine, suyla ya da su olmadan alabilirsiniz.
  • Soğuk algınlığı semptomları ile savaşmak için C vitamini içeren çözünebilir tabletler mevcuttur.
  • Diğer aspirin formuysa portakal aromasına sahip olan çiğnenebilir aspirin olarak bilinir.
  • Kompleks aspirin, grip ve soğuk algınlığı tedavisinde yardımcı olan ek bileşenler içerir.

Bütün çeşitleri etkisini anında gösterir ve söz konusu etki 24 saate kadar sürer. Aspirindeki aktif madde, Dünya Sağlık Örgütü tarafından temel bir ilaç olarak kabul edilmektedir. Bu kararın öncesinde dahi milyonlarca evde, ilk yardım çantalarının vazgeçilmez bir parçası olmuştur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.