At Kuyruğu Bitkisinin İnanılmaz Etkilerini Öğrenin

At kuyruğunun en çok göze çarpan özellikleri arasında sıvı tutulmasına karşı mücadele yeteneği ve içeriğinde bulunan silikon nedeniyle cilt, saç ve tırnaklar için çok sağlıklı olması yer alır.
At Kuyruğu Bitkisinin İnanılmaz Etkilerini Öğrenin
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

At kuyruğu, sağlık açısından birçok yarar sağlayan şifalı bir bitkidir. Bir rahatsızlığı tedavi etmeye ve mineral takviyesine ihtiyacınız olan her zaman onu kullanabilirsiniz. Bu makale aracılığıyla at kuyruğu bitkisinin harika etkileri hakkında bilgi edinin.

At kuyruğu

At kuyruğu (Equisetum arvense), adını karakteristik görünümünden alır. Bu bitkiyi, çok fazla neme ihtiyaç duyduğu için su yakınlarında bulabilirsiniz. Avrupa’nın birçok alanında oldukça yaygındır; onu kolaylıkla bulabilir ve toplayabilirsiniz.

bir tutam at kuyruğu

At kuyruğu bitkisinin gövdesi, birçok rahatsızlığı tedavi etmesi nedeniyle yaygın olarak kullanılan şifalı bir reçetedir. Diğer besin maddelerinin yanı sıra C vitamini, silikon, potasyum, magnezyum, saponosidler, flavonoidler ve tanen içeriği ile öne plana çıkar. Bununla birlikte, en temel yararı idrar söktürücü olmasıdır.

Aynı amaçla kullanılan diğer ilaçlar ya da reçeteler, genellikle, vücuda idrar yoluyla çok fazla mineral kaybettirme riski taşır. Bununla birlikte, at kuyruğu, kaybedilen minerallerin birçoğunu eş zamanla vücuda sağlayarak durumu dengeler.

İyileştirici özellikleri

Sağlık reçeteleri

at kuyruğu ve yararları

Genel olarak, at kuyruğu, aşağıda verilen sağlık adına olan faydaları ile ön plana çıkar:

 • İdrar söktürücü özellikleri, şişkinliği azaltmak ve sıvı tutulumuna karşı mücadele etmek adına onu hızlı ve etkili bir reçete haline getirir. Bu durum, içeriğinde bulunan potasyum ve flavanoidlerin bir sonucudur. Aslında, bu bileşenler aynı zamanda iltihaplanmaları azaltmaya ve sakinleştirmeye de yardımcı olur.
 • Flavanoid içeriği sayesinde harika bir antioksidandır. Bu nedenle, vücudun, serbest radikallerin hem dış hem de iç organlarında yol açtığı hücresel yaşlanmaya karşı mücadele etmesine yardımcı olur.
 • Oldukça yüksek olan yeniden mineral kazandırma gücü tükenmişlik, iyileşme ve de nekahet dönemlerinde yararlı olmanın yanı sıra onu sporcular için mükemmel bir seçenek haline getirir.
 • At kuyruğu bitkisinin yaraları iyileştirme özelliği de vardır. Kırık kemiklerin ve burkulmaların iyileşme sürecini bile hızlandırır.
 • Ayrıca ürik asit miktarını azaltır ve gut ataklarını önler.
 • Sistit ya da böbrek taşı gibi boşaltım sistemi hastalıklarını da önler.

Bunların yanı sıra, at kuyruğu, aşağıda verilenler de dahil olmak üzere bilinmeyen daha birçok özelliğe sahiptir:

 • Antiseptik özellikler.
 • Hazımsızlık, mide iltihabı ya da virüslerin yol açtığı diğer vakalarda ishali durdurma yeteneği.
 • Demir eksikliği nedeniyle oluşan anemiyi önleme kabiliyeti.
 • Diş eti iltihabı ya da aft gibi çeşitli ağız problemlerini tedavi etme kabiliyeti.
 • Hem iç hem de dışta meydana gelen kanamaları önleme yeteneği. Regl döneminde olan kadınları göz önünde bulundurmak gerekir.
 • Flavanoid içeriği sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve savunma sisteminizi iyileştirir.
 • Ciltte üreyen mantarlarla savaşır.

Bakım reçeteleri

at kuyruğu ve saçlar

At kuyruğu, ister dahili olarak tüketin isterseniz vücudunuza direkt uygulayın, ünlü bir güzellik reçetesidir. Bazı bakım ürünleri, sahip olduğu şahane özellikleri nedeniyle at kuyruğunu içeriğine dahil eder:

 • Cilt: At kuyruğu infüzyonu veya özü, kırışıklıkları önlemek adına cildin yapısını güçlendiren başarılı bir yüz toniğidir. Sonuç olarak, cilde daha fazla esneklik sağlar. Ayrıca, çatlakların görünümünü de azaltır.
 • Saç: At kuyruğunu saça uygulamak saç dökülmesi, saçın erkenden beyazlaması, kırık saç uçları, saç dökülmesi ya da kepek oluşumu gibi bazı saç problemlerinin tedavisinde çok faydalıdır. Ayrıca, onu dahili olarak tüketmek de saçınızı güçlendirir.
 • Tırnak: Tırnaklarınız zayıf olduğunda ve kolayca kırıldığında, at kuyruğu onları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Nasıl kullanılır?

Garip bir şekilde, eski çağlarda at kuyruğu bitkisinin sapları sanki kuşkonmaz gibi yenirmiş. Bununla birlikte, günümüzde, Japonya gibi bazı Asya ülkelerinde ilkbahar döneminde at kuyruğunun sürgünleri tüketilir.

Ancak, at kuyruğu, genellikle, tıbbi amaçlar için kullanılması durumunda aşağıdaki şekillerde alınır:

 • Bir infüzyon şeklinde,
 • Ek olarak, öz, kapsül ya da tabletlerde,
 • Lapa olarak,
 • Banyoda.

Uzun süre tüketilmesi tavsiye edilmez, en fazla 3 ya da 4 hafta boyunca tüketilmeli ve ara verilmelidir.

Ayrıca şişkinlik ya da yorgunluk gibi akut bir bozuklukla mücadele etmek gibi, onu, problemi baz alarak da tüketebilirsiniz. Ayrıca, hamilelik sırasında ya da gastrit söz konusu olduğu zaman at kuyruğunu tüketmemelisiniz.

İlginizi çekebilir ...
Atkuyruğu: Zayıflatıcı ve Mineralleştirici Bitki
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Atkuyruğu: Zayıflatıcı ve Mineralleştirici Bitki

Atkuyruğu, ödemin atılmasına yardımcı olma gibi sağlığa birçok faydası olan şifalı bir bitkidir. Şişkinlik olanların yaptığı diyetlerin tamamlayıcı...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mimica-Dukic, N., Simin, N., Cvejic, J., Jovin, E., Orcic, D., & Bozin, B. (2008). Phenolic compounds in field horsetail (Equisetum arvense L.) as natural antioxidants. Molecules, 13(7), 1455-1464.
 • Nagai, T., Myoda, T., & Nagashima, T. (2005). Antioxidative activities of water extract and ethanol extract from field horsetail (tsukushi) Equisetum arvense L. Food chemistry, 91(3), 389-394.
 • Williams, E. D. (1979). Studies on the depth distribution and on the germination and growth of Equisetum arvense L (field horsetail) from tubers. Weed Research, 19(1), 25-32.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.