Bağırsak Probleminiz Olduğunu Gösteren 6 İşaret

· 16 Mayıs, 2018
Karın ya da mide ağrısı ve şişkinlik bağırsak hastalığınızın olabileceğinin başlıca belirtileridir.

Bağırsak, karnın üst kısmında mide ile rektum arasında bulunan viseral bir organdır; sindirim sisteminin bir parçasını oluşturur ve iki bölüme ayrılır.

Bağırsak, kalın ve ince bağırsak olmak üzere iki kısımdan oluşur. Aynı organı oluşturup benzer işlevleri yerine getirmelerine rağmen, bu işlevlerin her biri kendine özgüdür.

Bu organın amacı gıdaların işlenmesini sağlamaktır. Bu işlemin büyük bir bölümü küçük bağırsakta gerçekleşir. Besinler epitel hücreler tarafından emilir ve bunun sonucunda vücudun diğer bölümlerine taşınmasını sağlamak için kana karışır.

Bu süreç kalın bağırsakta biter. Vücuttan daha sonra atılacak dışkı maddesini oluşturmak için mineral tuzları ve su kalın bağırsak tarafından emilir.

Oldukça önemli ve hassas bir organ olan bağırsak

karın

Şüphesiz, vücudun bu alanının önemi, diğer iç organların çoğunda olduğu gibi hassaslığı ile ciddi bir tezat oluşturuyor. Bu hassasiyet, içinden geçen maddelerle ilgilidir.

Bağırsak problemleri tahmin edebileceğinizden daha yaygındır ve genellikle sindirim problemleri ile ilişkilidir. Bunu tespit etmenin en kolay yolu, ağrının nerede olduğunu belirlemektir. 

Karın ya da mide ağrısı ve şişkinlik başlıca belirtilerdir. Bununla birlikte, hastalık ya da bağırsak problemleriyle ilişkili daha az yaygın belirtiler de bulunmaktadır.

Bugünkü yazımızda, bu belirtilerden bazılarına değineceğiz.

Bağırsak probleminiz olduğunu gösteren işaretler

Şeker isteği

Bağırsakta bulunan bakteriler genellikle dengesiz hale gelebilir ve tatlı ya da şekerli yiyecekler yemeye bağlı sorunlara neden olabilir.

Buradaki sorun, başlangıçta bu tür yiyecekleri tüketme istediğiniz normalde olduğu gibi devam eder ancak zamanla bu istek şiddetlenir.

Çok fazla şeker, obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Psikolojik sorunlar

bağırsak

Pek çok insan bağırsağın bağlantılı olmak için beyne çok uzak olduğunu düşünebilir ancak, aralarındaki ilişki oldukça yakındır.

Bu nedenle, depresyon, stres ve anksiyete gibi psikolojik sorunlar bir bağırsak problemine işaret ediyor olabilir.

Serotonin bizi iyi, sakin ve mutlu hissetmemizi sağlayan bir nörotransmiterdir; Çoğunlukla bağırsakta oluşur. Bu nedenle, ruh haliniz vücudunuzun nasıl hissettiğine dair bir işaret olabilir.

Aşırı glikoz

Bağırsakların ana işlevlerinden biri, tabii ki şekeri içeren yiyecekleri işlemektir; Bu işlevle ilgili bir sorun varsa, kontrolden çıkabilir.

Diyabet gibi hastalıklara zemin hazırlayan, aynı zamanda yüksek kan şekeri olarak da bilinen aşırı glukoz, bağırsak problemleriyle ilişkili başlıca durumlardan biridir.

Ayrıca, metabolik süreçler kesintiye uğrayabilir ve enerji dönüşüm döngüsü etkilenebilir.

Cilt sorunları

deri

Cilt sorunlarının pek çok farklı sebebi olabilir; UV ışınları, kimyasal ürünler, ısı, soğuk, hormonal dengesizlik ve diğerleri. Bununla birlikte, bağırsak işleviyle de ilgili olabilir.

Akne ya da egzama gibi sorunlar yaşıyorsanız bu durum bağırsak probleminin bir belirtisi olabilir.

Akne cilt üzerinde yaşayan bakterilerdeki değişikliklerden kaynaklanır; ve bu bakteriler cildin kabarmasına ve kızarmasına neden olur.

Sindirimde dengesizlik

Sindirimle ilgili problemler, muhtemelen bağırsaklarınızda bir şeylerin doğru olmadığının ilk işaretidir. Ancak, bu sindirim sisteminin herhangi bir kısmı ile ilgili bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Bağırsakla alakalı olduğu sürece, bu ihtimal göz ardı edilmemelidir. Bu organı koruyan bakterilerin değişmesi sonucu gaz sıkışması, karın şişmesi veya ishal ile başlayabilir.

Bağırsak florasındaki dengesizlik, besinlerin düzgün bir şekilde emilmesini engelleyen zararlı maddelerin birikmesinden kaynaklanabilir.

Ağız kokusu

ağız kokusu

Sindirim problemlerine bağlı olarak, mide işlevi bağırsaklardaki bakteriyel dengesizlik nedeniyle değişebilir.

Gazlar yükselmeye başlar, mideye ulaşarak gastrite ve ağız kokusu gibi kötü kokuya sebep olur.