Balık Yağının Faydaları Saymakla Bitmez

Balık yağının beyin sağlığınız için çok iyi olabileceğini biliyor muydunuz? Ek olarak, dejeneratif hastalıkları engelleyebileceği gibi, stres ve depresyon semptomlarını da azaltır.
Balık Yağının Faydaları Saymakla Bitmez

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Balık yağı yaygındır ve sevilir. Nedeni ise, içeriğindeki yüksek omega-3 yağ asididir. Bu asit beyin, kalp ve genel sağlığınız için çok faydalıdır. Daha birçok alanda, balık yağının faydaları gözlemlenebilir. Bu makalede, kendinizi daha sağlıklı ve güçlü hissetmeniz için neden balık yağı kullanmanız gerektiğini paylaşacağız.

Balık yağının besinsel yararları

Balık yağı, basit bir balık bazlı üründen çok daha fazlasıdır. Gerçekte, sağlığınız için yararlı olan yüksek miktarda asitler içerir.

Halihazırda bu yağ kapsül biçiminde satılıyor. Fakat, yağı doğal kaynağı olan balıklardan tüketmek de önemlidir. Çünkü haplar aynı şekilde etki etmezler.

İyi miktarda omega-3 ve 6 yağ asidi almanız için aşağıdakilerin tüketimini arttırmanızı öneririz:

  • Uskumru
  • Sardalye
  • Somon
  • Ringa balığı
  • Ton balığı
  • Alabalık

Tavsiye edilen balık miktarı haftada iki porsiyondur. Aynı zamanda tavsiye edilen balık yağı miktarı ise günlük maksimum 3 gramdır.

Farklı balık yağı türleri vardır. Bunlar, daha konsantre olanlardan daha hafif olanlara (ikincinin sindirimi daha kolaydır) kadar uzanır. Bunların hepsi temel bir balık yağından yapılmaktadır. Ek olarak, yüksek miktarda A, B, C ve D vitaminleri içerirler.

Balık yağının faydaları

Eğer yeterli miktarda balık yağı tüketirseniz, balık yağının faydalarından yararlanabilirsiniz:

1. Mevsimsel alerjilerle savaşır

Anti enflamasyon özellikleri sayesinde, balık yağı histamin yüzünden oluşan geniz yolundaki şişlikleri azaltır.

Aynı zamanda, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek etkiye sahiptir. Sonuç olarak, mevsimsel değişiklikler yüzünden oluşan alerjilere sebep patojenlerle savaşır.

2. Kalp sağlığınızı gözetir

somon

Bu yağın içindeki yağ asitleri, kandaki lipid seviyesini düşürür. Sonuç olarak, balık yağı yüksek  kötü kolesterolü olan insanlara büyük fayda sağlar.

Aynı zamanda, kalp hastalıkları riskini de düşürür. Çünkü kalp ritmini kontrol eder, enflamasyonu düşürürken damarları da açar.

3. Cilt görünümünü güzelleştirir

Balık yağı, güneş ışınları tarafından tetiklenen enzimlerin serbest bırakılmasını engelleme yeteneğine sahiptir. Bundan dolayı, cildi optimum koşullarda çalışır halde tutar.

Bu etkiden faydalanabilmek için, cildinize doğrudan uygulamanız gerekir (özellikle kırışıklıklarınız varsa). Döküntü, kızarıklık, kaşıntı veya sedef hastalığı olan insanlar için de önerilir.

4. Beyin sağlığını destekler

beyin resmi

Alzheimer, demans veya Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklar tüm dünyada milyonlarca insanı etkiliyor.

Periyodik olarak balık yağı alımı dopamini ve serotonini dengeler. Bunlar, beyninizin işlevlerini düzenleyen iki hormondur.

5. Göz sorunlarını tedavi eder

Katarakt veya “kuru gözden” muzdaripseniz, sorunu tedavi etmek için balık yağı kullanabilirsiniz. Hatta durumu tersine bile çevirebilirsiniz.

Her gün alırsanız, omega-3 yağ asitleri sayesinde göz sağlığını geliştirebilirsiniz.

6. Felci önler

Beyindeki bir kan damarı çatladığında veya tıkandığında, felç durumu meydana gelir.

Balık yağının faydaları arasında bu soruna ilişkin bazı faktörleri azaltmak da yer alır. Bunun nedeni kan damarınızı güçlendirmesi ve kan dolaşımını desteklemesidir.

Bu, ateroskleroz ve yüksek tansiyon durumlarında önerilir.

7. Eklem iltihabını rahatlatır

balık yağının faydaları

Balık yağlarında bulunan yağ asitleri, vücudunuzda büyük bir antienflamatuar etki yapar.

Bu özellik artrit veya artrozdan muzdarip insanlar için çok yararlıdır. Bunun nedeni, sabahları olan eklem sertliğini azaltmasıdır.

Aynı zamanda, bir şeyler tutmak veya günlük bir etkinlik yapmak istediğinizde sahip olduğunuz tipik ağrıları da yatıştırır.

8. Kemiklerinizi güçlendirir

Osteoporoz, dünyadaki yetişkin nüfusta gittikçe daha büyük bir sorun haline geliyor. Bu hastalık zayıf kemikler yüzünden olmaktadır. Maalesef, bunlar herhangi bir vuruş, hızlı hareket veya düşme ile kırılmaya meyillidir.

Bu sorun, kemik kütlesi kaybını içeren bir kalsiyum açığından kaynaklanmaktadır. Bu özellikle vücudunuzun bazı bölgelerinde olur. Örnek olarak, femur, kalçalar ve omuzlarda görülebilir.

Balık yağı alımı, bu duruma neden olan kaynakları tersine çevirmeye yardımcı olur.

9. Kanseri önler

Balık yağı farklı kanser türlerini önleme etkisine sahiptir. İçeriğindeki çoklu doymuş yağ asitleri kötü huylu hücrelerin gelişimini engeller.

Ayrıca karaciğer ve böbreklerdeki toksinlerden kurtulmayı da kolaylaştırır.

10. Depresyonu ve anksiyeteyi engeller

Balık yağının faydaları arasında belirli zihinsel hastalıkları azaltmada vardır. Bu nedenle depresyon veya kaygı çeken insanlar için de kullanılabilir.

Yaşadığımız hızlı tempolu yaşam nedeniyle bu koşulların her ikisi de son yıllarda artmıştır. Günlük stresin davranışlarınız ve ilişkileriniz üzerinde bir etkisi olabilir.

İyi miktarda alınan Omega-3 yağ asitleri, zihinsel durumunuzu geliştirir. Ayrıca, kronik stres belirtileri, uykusuzluk ve sinirlilik tedavisi için mükemmeldir.

İlginizi çekebilir ...
Balık Yağının Sizin İçin Yapabileceği 5 Şey
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Balık Yağının Sizin İçin Yapabileceği 5 Şey

Balık yağı tüm dünyada popülerdir. Omega 3 yağ asitleri açısından çok zengin olduğu için vücudunuz için pek çok farklı şekilde iyidir.  • Brigham EP, Woo H, McCormack M, Rice J, Koehler K, Vulcain T, Wu T, Koch A, Sharma S, Kolahdooz F, Bose S, Hanson C, Romero K, Diette G, Hansel NN. Omega-3 and Omega-6 Intake Modifies Asthma Severity and Response to Indoor Air Pollution in Children. Am J Respir Crit Care Med. 2019 Jun 15;199(12):1478-1486. doi: 10.1164/rccm.201808-1474OC. PMID: 30922077; PMCID: PMC6580674.
  • Innes JK, Calder PC. Marine Omega-3 (N-3) Fatty Acids for Cardiovascular Health: An Update for 2020. Int J Mol Sci. 2020 Feb 18;21(4):1362. doi: 10.3390/ijms21041362. PMID: 32085487; PMCID: PMC7072971.
  • La Rosa F, Clerici M, Ratto D, Occhinegro A, Licito A, Romeo M, Iorio CD, Rossi P. The Gut-Brain Axis in Alzheimer’s Disease and Omega-3. A Critical Overview of Clinical Trials. Nutrients. 2018 Sep 8;10(9):1267. doi: 10.3390/nu10091267. PMID: 30205543; PMCID: PMC6164598.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.