Balın 6 Şifalı Özelliği

Balın 6 Şifalı Özelliği
Sofía Quintana Alonso

tarafından incelendi ve onaylandı. fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Günümüzde şekerin zararlarından o kadar çok bahsediliyor ki pek çok kişi “tatlı”  herhangi bir şey yemenin sağlığımız için zararlı olduğunu düşünüyor. Rafine şekerler bedenimiz için gerçekten zararlı olabilir ancak doğada meyvelerde, kök sebzelerde ve balda bedenimiz için faydalı olan şekerler bulunmaktadır. Balın sağlığımız üzerindeki 6 faydasını öğrenmek için okumaya devam edin!

1- Balın bağışıklık sistemine etkisi

Bal bağışıklık sistemini güçlendirip bedeni zararlı bakterilere karşı koruyan pek çok enzim, vitamin ve mineral içerir. Öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, grip ve soğuk algınlığı tedavileri için bal çok etkilidir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için her gün bir bardak sıcak suyun içerisine 1 veya 2 yemek kaşığı bal ekleyip için. Bu karışımı daha etkili bir hale getirmek için isterseniz içerisine biraz limon suyu ve bir tutam tarçın ekleyebilirsiniz.

2- Kilo vermenize yardımcı olur

Sabahları aç karınla içerisine limon ve bal eklenmiş bir bardak sıcak su içmek, beden arındırma ve kilo verme programlarının çoğunda yer alır. Bunu her gün yaparak karaciğerinizi arındırabilir, toksinleri atabilir ve kilo verebilirsiniz.

En iyi sonucu elde etmek için, kahvaltıdan önce bir limonun suyu ve 1 yemek kaşığı balı bir bardak sıcak suya ekleyip için. Ayrıca bu karışım, akşamları da keyifle içebileceğiniz bir içecektir.

3- Balın kalp sağlığına etkisi

balın kalbe etkisi

Tarçınla karıştırılmış bal kalp damarlarını ve arterleri canlandırır ve kolesterolü %10’a kadar düşürür. Bu karışımı düzenli olarak tükettiğinizde kalp krizi riskini azaltırsınız. Balın bu özelliğinden faydalanmak için, 1 veya 2 yemek kaşığı balı 1/3 tatlı kaşığı toz tarçın ile birlikte bir bardak ılık suya ekleyin ve bu karışımdan her gün bir bardak için.

4- Hazımsızlığa iyi gelir

Bal antiseptik etkisi sayesinde, hazımsızlık çeken kişilerin mide asitlerini azaltır ve sindirime yardımcı olur. Ayrıca bal gazı da azalttığı için, aşırı yemek yeme sonucu ortaya çıkan şişliği de rahatlatır.

Ağır bir yemekten önce 1 veya 2 yemek kaşığı bal tüketerek hazımsızlık oluşmasını önleyebilirsiniz. Eğer zaten aşırı miktarda yemek yediyseniz içerisine bal ve limon katılmış bir bardak ılık su yiyeceklerin sindirim sisteminde ilerlemesine yardımcı olacaktır.

5- Yorgunluğa iyi gelir

balın yorgunluğa etkisi

Balın içerisindeki doğal şekerler sağlıklı bir kalori ve enerji kaynağıdır. Dahası, enerji ihtiyacınız olduğunda bal tüketmek sizi tatmin ederek canınızın tatlı başka bir şey çekmesini de önler. Balın sağladığı doğal enerji bitkinlikle de baş etmek için birebirdir. Kendinizi yorgun hissettiğinizde kahve, kek veya çikolata tüketmeden önce bir yemek kaşığı işlenmemiş bal yemeyi deneyin.

6- Cilt sorunlarına iyi gelir

Antimikrobiyal ve antifungal özellikleri sayesinde bal, cildinize çok iyi gelen bir üründür. Cildinizdeki şişlik veya sivilcenin üstüne bir parça işlenmemiş bal sürün ve gece boyunca cildinizin onu emmesine izin verin. Sabah kalktığınızda hemen yüzünüzü yıkayın. Bunu düzenli olarak uyguladığınızda cildinizin daha kusursuz olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca bal egzama, sedef hastalığı ve saçkıran gibi başka cilt problemlerine de iyi gelir, iltihabı azaltır ve kuruluğu giderir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.