Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

26 Mart, 2019

Baş ağrısı yaygın görülen bir rahatsızlıktır ve epey acı verici olabilir. Gün boyu süren ağrılara son vermek istiyorsanız, baş ağrısını yatıştıran, hatta tamamen önleyen bu yiyeceklere bir göz atın.

Baş ağrısı, stresli günlük yaşamdan kötü beslenmeye kadar birçok sebepten kaynaklanabilir. Yakın zamanda sigarayı bırakan ya da çok miktarda kafein tüketen insanlar da ağır baş ağrıları çekebilir.

Eğer ağrı kesici türevi ilaçlar kullanmak istemiyorsanız, aynı işlevi görecek bazı yiyeceklerin de olduğunu bilmelisiniz!

Baş ağrısına iyi gelen yiyecekler

Kinoa

Kinoa salatası

Baş ağrıları genellikle vücuttaki düşük magnezyum seviyesiyle alakalıdır. Çünkü, vücudunuzda yeterli miktarda magnezyum bulunmadığında kan damarlarınız zayıflar ve işlevlerini yerine getiremez.

Bunun sonucunda da sinirler gevşeyemez duruma gelir. Eğer magnezyum yönünden zengin, baş ağrısına iyi gelen yiyecekler arıyorsanız, kinoa tüketmeyi denemelisiniz.

Salatalık

Salatalık %95 sudan oluşur. Bu yüzden sıvı alımı için mükemmeldir. Tüketilmesi durumunda susuzluğu da giderdiği için baş ağrısını büyük ölçüde azaltır.

Karpuz

Karpuz dilimleri

Karpuz da yüksek miktarda su içerdiğinden dehidrasyonu gidermek için ideal bir meyvedir. Aynı zamanda magnezyum ve potasyum yönünden zengindir. Sahip olduğu besleyici ögeler, karpuzu baş ağrısına en iyi gelen tedavilerden biri haline getirir.

Patates

Baş ağrısına iyi gelen yiyeceklerden biri de patatestir. Potasyum yönünden zengin bir sebze olan patates, baş ağrısını hafifletmeye, hatta önlemeye yardımcı olur.

Ancak, patatesi nasıl tükettiğinize dikkat etmelisiniz. Örneğin; patates kızartması iyi bir seçenek değildir. Patatesi kabuklarını soymadan fırınlayıp tükettiğinizde 600 mg’a kadar potasyum alabilirsiniz.

Muz

Bir salkım muz

Muz da aynı patates gibi yüksek miktarda potasyum ve magnezyum içerir. Muz, her türde baş ağrısını hafifletecek özelliğe sahiptir.

Ananas

Ananas baş ağrısına en iyi gelen yiyeceklerden biridir. Bromelain adıyla bilinen doğal bir enzime sahiptir. Bu yüzden ananas harika bir doğal anti-enflamatuardır.

Nane Çayı

Bir bardak nane çayı

Nane çayı kan damarlarını genişletici etkiye sahiptir. Bu yüzden, kan akışınızın yavaşlamasına ve sinirlerinizin anında gevşemesine yardımcı olur. Nane çayı içmeden de nanenin faydalarından yararlanmanız mümkündür. Şakaklarınıza ikişer damla nane yağı esansı damlatın ve nazikçe masaj yapın. Baş ağrınız hafifleyecektir.

Ispanak

Baş ağrısının sebeplerinden biri de hormonal değişikliklerdir. Ispanağın içeriğinde bulunan riboflavin hormon dengesini sağlar, bunun sonucunda da baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Yeşil yapraklı sebzelerin neredeyse tamamı bu etkiyi gösterir.

Badem

Badem, baş ağrısına iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Badem, içerdiği yüksek miktarda salisilik asit sayesinde aspirin etkisi yaratır. Bu yüzden, ilaç almadan baş ağrısını gidermede en etkili seçeneklerden biridir.

Balık

Balık, omega 3 yağ asidi yönünden zengin bir yiyecektir. Özellikle somon, ton balığı ve sardalye yüksek miktarlarda omega 3 yağ asidi içermektedir. Anti-enflamatuar özelliğe sahip olduğu için baş ağrısını gidermede ideal seçeneklerden biridir.

Marul

Marul, baş ağrısına iyi gelen yiyecekler kategorisindedir.

Orta Çağda doğal yatıştırıcı olarak kullanılan marul baş ağrısını dindirecek güce sahiptir. Eğer başınız ağrıyorsa hafiflemesi için bir kase salata yiyebilirsiniz.

  • Martínez-frías, M. L. (2012). Medidas preventivas. Alcohol.

  • Almendro Padilla, C. (2009). Técnicas de relajación. FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/S1134-2072(09)70102-1

  • Waizel-Haiat, S., Waizel-Bucay, J., Antonio Magaña-Serrano, J., Campos-Bedoya, P., Eduardo San Esteban-Sosa, J., & Waizel Haiat, S. (2012). Cacao y chocolate: seducción y terapéutica. Anales Médicos.