Size Kendinizi Suçlu Hissettiren İnsanlar

Kendinizi suçlu hissettirme hakkına sahip tek kişi sizsiniz, bu nedenle başkalarıyla aranıza sınırlar koymayı öğrenin.
Size Kendinizi Suçlu Hissettiren İnsanlar

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Size kendinizi suçlu hissettiren insanlara dikkat edin! Kendi çıkarları doğrultusunda sizi yönlendirmek isteyen biriyle uğraşıyor olabilirsiniz. Bir başkasının suçlu hissetmesine neden olmak, bir şeyleri yaptırmanın en kolay yollarından biridir. Suçluluk muazzam bir güce sahiptir ve hem sizin için hem de sizin aleyhinize kullanılabilir.

Size Kendinizi Suçlu Hissettiren İnsanlar

Suçluluk, yanlış bir şey yaptığınız, sizden beklenenleri karşılayamadığınız ve bir şekilde durumu düzeltmeniz gerektiği hissini size verir. Bazen gururunuzu kırar ve af dilemenize neden olur. Bazen başka bir insana fayda sağlayacak bir şekilde davranmanızı sağlar. Ama, ya hepsi birer tuzak ise?

Sizi suçlu hissettiren manipülasyon

kuklacı

Çıkarcı bir kişi ile karşı karşıya olduğunuz zaman, söz konusu kişi yaptıklarınız konusunda suçlu hissetmenize neden olur, ancak büyük olasılıkla bu şekilde hissetmenize neden olacak geçerli bir nedeni yoktur.

Örneğin, ilişki içerisindeki çıkarcı bir kişi diğer arkadaşlarınızla vakit geçirmeniz konusunda kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Bu, onların sizi kontrol etmeye çalışmasına ve birlikte oldukları kişiye bir kukla gibi davranmalarına olanak sağlar.

Bir başkasının sizi yönlendirmesine izin vermek kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir ve süregelen bir hale geldikten sonra zaman içinde öz saygınıza zarar verebilir.

Bir başkasının (bir partner, bir aile üyesi ya da bir arkadaş olsun) ne yaptığınız, ne yapmaya hakkınız olduğu ya da neleri sevdiğiniz hakkında şüphe duymanıza neden olduğunu kabul etmek istemeyebilirsiniz. Eğer bir şeyler yapmak isterseniz ve başkaları sizi bu konuda kötü hissettirirse, öncelik vermeniz gereken şeyin ne olup olmadığı konusunda düşünmeniz önemlidir.

Diğer insanlar her zaman haklı değildir

geçilemeyen sınır

Onlar yanlış olduğunu düşündükleri için başkalarının sizi yapmayı bırakmaya zorlamasını sorgulamamakla ilgili en büyük problem, bu durumun onlara neden sunmanızı sağlamasıdır.

Bunu neden yapıyorsunuz? Çünkü başkalarının onayına ve görüşlerine bağlı olmak konusunda kötü bir alışkanlığınız var: her şeyden önce çevrenizdeki insanlar sizin nasıl hissettiğinizi belirlemenize neden olur.

Eğer partneriniz arkadaşlarınızla dışarıda olduğunuz için kendinizi kötü hissetmenize neden oluyor ise, canınızı yaksa bile bunu yapmayı bırakırsınız. Yanınızda bulunan kişinin görüşleri kendi düşüncelerinizden daha fazla önem taşır. Bu, farkına varmanız ve üstesinden gelmek için ihtiyaç duyduğunuz bir şeydir. Her ilişkide, sınırların nasıl ayarlanacağını bilmek ve hoş görmeyi reddettiğiniz şeyin neler olduğunu belirlemek önemlidir.

Kendinize güvenin

özgüvenli genç kadın

Net olmak çok önemlidir, böylece hiç kimsenin sizi iyi hissettiğiniz bir durumda kendinizi kötü hissettirme hakkı yoktur. Başkalarını kullanmaya meyilli birçok insan vardır. Bununla birlikte bunun gerçekleşmesini önlemek, sınırları belirlemek ve aldığınız kararların başkalarının elinde değil ancak size bağlı olduğunun farkına varmak suretiyle size kalmıştır.

Kendinize güvenmeye başlamak ve kendi sezgilerinizin sizi yönlendirmesine izin vermek çok önemlidir. Çevrenizdeki tüm seslerin seviyesini nasıl azaltacağınızı öğrenin.

Ne istiyorsanız o geçerlidir ve önemli olan şey sizi neyin mutlu hissettiriyor olduğudur. Başkalarını ve onların arzularını veya doğru ya da yanlış olduğunu düşündükleri şeyleri tatmin etmek zorunda değilsiniz.

Önemli olan tek kişi sizsiniz, ne yapmak istediğiniz ve ne zaman yapmak istediğinizdir. Artık ne yapacağınızı söyleyen güçlü ebeveynlerin çatısı altındaki küçük bir çocuk değilsiniz. Artık kendi kararlarını verme yetkisine sahip bir yetişkinsiniz, başkaları sizi yargılıyor olsa da ya da sizinle aynı fikirde olmasalar dahi, istediğiniz şeyi yapmakta serbestsiniz.

Size kendinizi suçlu hissettiren insanların sizi yavaşlatmasına izin vermeyin.

İlginizi çekebilir ...
Zararlı Kişilikler: Suçluluk “Hissettiren” 5 Tip
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Zararlı Kişilikler: Suçluluk “Hissettiren” 5 Tip

Suçluluk hissettiren kişiler hepimizin etrafındalar. Bazıları ise çok yakındır ve hayatımızın belirli zamanlarında onların güçlerine kapılmak çok k...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.