Beyni Uyarmak ve Ruh Halini İyileştirmek için Smoothie

Bu smoothie beyninizi uyarmanın yanı sıra, güne ekstra enerji ile başlamanıza yardımcı olur ve öğle yemeğine kadar sizi tamamen tok tutar.
Beyni Uyarmak ve Ruh Halini İyileştirmek için Smoothie
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Lezzetli, kolay yapılıyor ve gerçekten enerji veriyor. Bu smoothie beyni uyarıp gün boyunca verimliliğinizi ve üretkenliğinizi artıran sihirli formüldür. Bu da yetmezmiş gibi, ayrıca ruh halinizi de geliştirir. Kahve, güne başlamak için yeterli değildir. Enerji seviyeleriniz kahve yardımıyla en fazla bir-bir buçuk saat üst düzeyde kalır.

Bununla birlikte, avokado ve şekersiz kakao tozu gibi iki malzemeyi birleştirerek, yalnızca artan enerjinizden zevk almakla kalmayacaksınız, aynı zamanda daha uzun süre tok hissedeceksiniz.

Avokadonun çoğu diyette popüler olmadığını muhtemelen fark etmişsinizdir. Çoğu vegan diyetinde ana maddelerden biri haline gelmiş olan bu meyvenin kilo almaya sebep olduğu efsanesini kırarak başlayalım.

Bu enerji dolu smoothie belinizin kalınlığını arttırmayacak, garanti veriyoruz. Aslında içeriğindeki lifler kilo vermenize yardımcı olur ve yağ asitleri tokluk hissi verir.

Beyniniz size teşekkür edecek ve ruh haliniz gelişecek, çünkü artık sabahları baş ağrısı ile uyanmayacaksınız.

Beyni uyarmak için avokado ve çikolata

Çikolata ve avokado karışımının kalori seviyesi okuyucularımızın bir çoğu için saatli bomba hissi uyandırabilir. Ama bu gerçekten tamamen uzaktır.

Bu yiyecekler beyni tatmin eder. Ama bunları ne zaman ve nasıl tüketeceğinizi bilmeniz gerekir. Bugünkü makalemizde bunlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

çikolata avokado

Çikolata bilişsel gerilemeyi yavaşlatır

Beyni uyarmak için organik kakao tozu kullanacağız, bu kakao doğal olarak glutensiz ve şekersizdir. Eczanelerde ve aktarlarda satılan klasik bir vitamin takviyesidir. Formül sadece kakao tozundan ve onun vitaminlerinden oluşur. Laktoz içermez.

Yine de, içine bir parça çikolata atabilirsiniz. Organik çikolata seçmenizi öneriyoruz çünkü bu piyasadaki en sağlıklı üründür.

Gelin çikolatanın beyne sunabileceği bazı yararlara göz atalım:

 • Medical Daily’de yayınlanan bir makaleye göre, uygun miktarda ve düzenli olarak çikolata yemek beyin sağlığına iyi gelir ve bilişsel gerilemeyle mücadelede yardımcı olur.
 • 2016 yılında, Avustralya Adelaide Üniversitesinde yapılan bir çalışma, günde 25-28 gram şekersiz bitter çikolata yemenin -içeriğindeki yüksek miktarda flavanoid, magnezyum ve B vitamini sayesinde- beyin fonksiyonlarını düzenlediğini ortaya koydu. Bitter çikolata içindeki flavanoidler, kırmızı şarap, çay, üzüm ve elmadaki kadar faydalıdır.
 • Çikolata yemek için en iyi zaman sabahtır. Bu zaman, vücudun bu tür gıdalara en iyi biçimde uyum sağladığı zamandır. Ayrıca beyin dikkat ve çalışma hafızasını odaklamak için en fazla enerjiye sabahları ihtiyaç duyar.

Avokado ruh halini iyileştirir

Avokado tekli doymamış yağ asitleri açısından zengindir. Bu tür yağlar, vücudun kalp sağlığı için önemlidir.

 • Yine de, aşırıya kaçmayın. Her gün yarım avokado yiyin veya her iki günde bir sağlıklı ve bütüncül rejiminizin bir parçası olarak tüketin.
 • Critical Reviews in Food Science and Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, avokado beyinde homosistein birikimini önleyen folik asitler içeriyor. Homosistein kan dolaşımına zarar verip besleyici ögelerin beyne ulaşmasını önler.
 • Aşırı homosistein; serotonin, dopamin ve norepinefrin üretimine müdahale eder. Bu nörotransmiterler ruh halimizi ve hatta uyku döngülerimizi düzenlemekten sorumludur.

Bu harika smoothie ile zihninizi uyaracak ve sabah mahmurluğuyla savaşacak çikolata ve avokadonun tadını çıkarmaktan çekinmeyin.

Beyni uyaracak ve ruh halini iyileştirecek bu smoothie nasıl hazırlanabilir?

avokado dilimleri

Malzemeler

 • 1 bardak badem sütü
 • ½ avokado
 • 1 ½ yemek kaşığı organik, şekersiz kakao tozu
 • 10 yaban mersini
 • 1 yemek kaşığı organik Hindistan cevizi yağı*

*Eğer Hindistan cevizi yağınız yoksa, bir kaşık bal ekleyebilirsiniz.

Talimatlar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kakao tozu aktarlarda ve marketlerde bulunabilir. En klasik enerji ve sağlık takviyelerinden biridir. Her diyete uyum sağlayabilir.

 • Yapmanız gereken ilk şey, avokadoyu ikiye bölüp küp küp doğramak.
 • Her şeyi mikserde karıştırın. Badem sütü beyni uyarmak için idealdir.
 • İyice pürüzsüz olana kadar karıştırın. Tadı inanılmaz olacak ve enerjinizle ruh haliniz gözle görülür biçimde değişecek. Garanti ediyoruz.

Peki ne duruyorsunuz? Haydi yarın sabah deneyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Messerli, F. H. (2012). Chocolate Consumption, Cognitive Function, and Nobel Laureates. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJMon1211064
 • Crichton, G. E., Elias, M. F., & Alkerwi, A. (2016). Chocolate intake is associated with better cognitive function: The Maine-Syracuse Longitudinal Study. Appetite. https://doi.org/10.1016/j.appet.2016.02.010
 • Nurk, E., Refsum, H., Drevon, C. A., Tell, G. S., Nygaard, H. A., Engedal, K., & Smith, A. D. (2009). Intake of Flavonoid-Rich Wine, Tea, and Chocolate by Elderly Men and Women Is Associated with Better Cognitive Test Performance. The Journal of Nutrition. https://doi.org/10.3945/jn.108.095182

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.