Bir Partnerde Aramanız Gereken En Önemli Özellikler

Hepimiz mükemmel bir ilişki isteriz ancak birçok insan gerçekten ne araması gerektiğini bilmez. Mükemmel partneri bulabilmek için bakmanız gereken önemli karakter özelliklerini öğrenin.
Bir Partnerde Aramanız Gereken En Önemli Özellikler

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bir romantik partner ararken genellikle en önemli konuları unuturuz. Onun yerine daha yüzeysel özelliklere odaklanırız.

Yani kafamızdaki fiziksel imaja uygun insanlar seçeriz: Esmer ya da sarışın, uzun ya da kısa, olgun ya da çocuksu, nazik ya da ciddi…

Ancak partnerimizle daha derin anlamda bir bağ kuramadığımızı fark ettiğimizde bu seçim yönteminin uzun vadede bazı sorunlar yarattığını görürüz. Genellikle ilişkilerde yaşanan sorunlar bu şekilde başlar.

Peki bir partner ararken asıl bakmamız gereken özellikler nelerdir? Bugün tam olarak bunun cevabını vereceğiz.

Doğru partner seçimi bilinçli olarak verilen bir karardır

âşık çivt

Bir partner aramak bilinçli verdiğiniz bir karar olmalıdır; bunu da ancak olgunlukla ve ne istediğinizi bilerek yapabilirsiniz.

Her şeyden önce sizin için mükemmel birinin olmadığı bir gerçektir, yani istediğiniz her özelliğe sahip birini bulamayacaksınız.

Ancak seçtiğiniz partnerin sizin için en iyisi olduğundan emin olmak mümkündür.

Asıl mesele şimdi bahsedeceğimiz bu olmazsa olmaz konulara dikkat etmektedir.

Korkular

romantik ilişkiler

Herkesin bir korkusu vardır. Fakat bazıları ilişkinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Örneğin, seçtiğiniz kişi yalnız olmaktan korkuyor mu? Eğer öyleyse kendinizi birbirinize bağımlı olduğunuz bir ilişki içinde bulacaksınız demektir.

Bu durumda partnerinizin bazı davranış şekilleri sizi bunaltmaya başlayabilir. Özellikle de böyle davranmasının nedeni güvende hissetmek ve sizin onu terkedeceğiniz korkusundan kurtulmak için ise.

Benzer bir şekilde sizin onu aldatacağınızdan da korkabilir. Hele ki daha önce bu şekilde bir deneyim yaşamışsa bu daha muhtemeldir. Bu durumda ilişkinizle ilgili iyi düşünüp taşınmanız gerekir.

Bazen bu özgüven eksikliği gibi anlaşılabilir. “Neredeydin?”, “kiminleydin?” gibi sorularla sürekli karşılaşabilirsiniz ya da telefonunuzu ve sosyal ağlarınızı kontrol etmek isteyebilir.

Bu korkulara dikkat edin, ciddi bir ilişkiye başlamadan önce böyle bir durumla karşılaşacağınızı bilmenizde fayda olacaktır.

Kişilik

doğru partner seçimi

Zıt kutuplar birbirini çeker derler. Fakat doğrusu şu ki karakterinizin partnerinizinkiyle en azından bazı yönlerden benzeşmesi gerekiyor.

Örneğin, biriniz çok düzenli diğeri ise dağınık ise bu durum bazı problemler yaratabilir.

İlişki içinde olduğunuz insanı değiştiremezsiniz. Her şeyden önce bunu kabul etmeniz gerekir.

Mevcut farklılıklarınız sizi ilk başta rahatsız etmeyebilir. Fakat bunların gelecekte de sizi rahatsız etmeyeceğinden emin olmaya çalışın.

İlişkinizde daha önce rahatsız olmadığınız konuların sizi rahatsız etmeye başladığını görebilirsiniz. Henüz taze ve heyecanlı evredeki aşkın gözünüzü kör etmesine izin vermeyin.

Eğer doğru partneri bulmak istiyorsanız bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekir.

İletişim biçimleri

Bazıları belli konular hakkına konuşmakta zorlanırken bazıları ise her şey hakkında konuşabilir.

İletişim her ilişkide en önemli ve temel unsurdur. Bu konuda başarısız olursanız ilişkiyi kaybetmeye mahkumsunuz demektir.

Anlamsız tartışmalar ve yaşanan bazı problemler birbirini yeterince anlayamama ya da yanlış anlama gibi durumların sonucudur.

Bu yüzden karşınızdakinin iletişim tarzını çözebilmek büyük önem taşır. Sizi gerçekten dinliyor mu? Aranızda yaşananlar hakkında dürüst bir şekilde konuşuyor mu? Genellikle yalan mı söylüyor?

Bunları bilmek ilişkinizin başarılı olmasına gerçekten yardımcı olabilir.

Sizi ona çeken nedir?

doğru partner

Bir ilişki ararken idealize etmek sizi körleştirecektir. Bu, sürüklenmenize ve şimdiye kadar bahsettiğimiz her şeyi unutmanıza neden olacaktır.

Oysa ki gerçekçi olmaya çalışmak çok önemlidir.

Ne de olsa zaman geçtikçe aşkın büyüsü kaybolacak ve iki taraf da ilişkiyi yürütebilmek için çaba sarf etmek zorunda kalacaktır. Bu kendiliğinden olacak bir şey değildir.

Peki sizi bir arada tutan şey ne olacak?

Sizi bir arada tutacak bir şeyin olması gerekir. Bu, karşınızdakinin espri anlayışından ya da sizi cezbeden bir özelliğinden kaynaklanabilir. Özel ve eşsiz bir şey olmalıdır.

Eğer böyle bir durum yoksa belki de kendinizi, sizi gerçek anlamda etkileyemeyen biriyle bir ilişki içinde bulmuşsunuz demektir. Bu da bir boşluk hissi verebilir.

Bir partner aramak her zaman bir amaç değildir. Bazen de hayatın akışına kendimizi bırakıp bizi nereye götüreceğini görmeyi tercih ederiz ve karşımıza birinin çıkmasını bekleriz. Yine de kendinizi aktif bir şekilde arayış içinde görüyorsanız, gelecekte başarı yakalayabilmek için yukarıdaki önerileri hatırlayarak temelleri atınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kreimer, R. (2010). Falacias del amor. ¿Por qué anudamos amor y sufrimiento? Reseñas trabajo Social N.o.
  • García Andrade, A., & Cedillo, P. (2011). Tras los pasos del amor: un recuento desde las ciencias sociales. Estudios Sociológicos. https://doi.org/10.2307/23043406
  • Serrano, G., & Carreño, M. (1993). La teoria de sternberg sobre el amor. Analisis empírico. Psicothema. https://doi.org/10.1007/s11219-012-9177-8

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.