Gardırobunuzu Düzenlemek için 10 İpucu

Dolaplarımızı organize ederken, genellikle çok fazla zaman harcıyoruz. Ancak, bazı basit ipuçlarını dikkate alarak, alanı optimize edebilir ve bu işi kolaylaştırabilirsiniz.
Gardırobunuzu Düzenlemek için 10 İpucu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Aceleniz olduğunda kıyafetlerinizi hızlı bir şekilde bulmaktan daha iyi bir şey yoktur. Ancak, günün koşuşturması içinde bazen bu görevi bizim için zorlaştıran bir dolapla karşı karşıya kalırız. 

En can sıkıcı olanı da, kıyafetleri organize etmek için onca zamanı ayırdıktan sonra bu çabanın boşa gittiğini görmektir. Çünkü her şey bir kez daha ters gider. Sorun, alanı optimize etmek için bazı ipuçlarını gözardı etmektir.

Üzerine çok zaman harcamadan kıyafetlerinizi nasıl düzenleyebilir ve organize edebilirsiniz?

İster inanın ister inanmayın, hiç yeriniz olmadığını düşünüyorsanız bile, daha basit hale getiren bazı ipuçları vardır.

Bu yazımızda, dolabınızı organize etmek için en iyi 10 ipucunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Dolabınızdaki kıyafetlerinizi düzenlemek ve organize etmek için en iyi ipuçları

Dolaptaki kıyafetleri düzenlemek ve organize etmek istediğimizde ilk yaptığımız şey genellikle kategoriye ayırmaktır. Ancak, bu önlemler her zaman yeterli değildir.

Başka ne yapabilirsiniz?

1. Silindir kapları kullanın

Teneke veya plastik bazı silindir kaplar, dolabın dağınık görünmesini sağlayan küçük aksesuarları ayırmak için faydalı olabilir.

Onları çekmecelere koyabilir ve içlerine eşarp, bandana veya kemer yerleştirebilirsiniz.

2. Tişörtlerinizi rulo yapın

Tişörtlerinizi  katlamak veya askıya asmak, her şeyin düzgün görünmesi için her zaman en iyi seçenekler değildir.

Tişörtleri yerleştirmenin basit yollarından biri onları küçük rulolar yapmak ve renklerine göre ayırmaktır.

3. Dikey olarak yerleştirin

tişört

Bir önceki yöntem dolap içinde giysileri düzenlerken ve organize ederken bazen dikkat çekmez. Bu nedenle, tişörtlerinizi saklamak için harika bir seçenek daha var.

Alanı optimize eden çok basit bir diğer yöntem de onları çekmecelerin içine dikey olarak yerleştirmektir.

4. Kancalara eşarp asın

Elbise askısı, gardırobunuzu organize ederken daha fazla yer kazanmanın mükemmel bir yoludur.

Bu durumda onları eşarpları, bandanaları ve diğer uzun aksesuarları asmak için kullanabilirsiniz. Böylece düzenli görünmesini sağlayıp, karışmasını engelleyebilirsiniz.

5. Renkli iplikle askı kullanın

Kıyafetler için askıların kişiselleştirilmesi, her şeyi yerinde bulmak istediğinizde çok kullanışlı bir yoldur. Askıları renkli iplikler veya şeritler ile kaplayarak, giysilerinizi kategorilere ayırabilirsiniz.

6. Uzatılabilir Çubuk Ekleyin

Dolabın içinde kolayca yerleştirebileceğiniz uzatılabilir çubuklar mevcuttur. Böylece, bu boş alanlardan yararlanarak, şeyleri düzenli tutmak için daha fazla yer sağlamak mümkündür.

7. Perde Kancalarına Kotlarınızı Asın

Banyo perdesi kancaları, gardıroptaki giysileri düzenlemek ve organize etmek için bir aksesuar olarak kullanılabilir. İster inanın ister inanmayın, bu küçük kancalar kot ve kumaş pantolonlarınızı asmak için yararlı olabilir.

8. Metal Şişe Kapağı Kullanın

İlk başta bu fikir biraz garip gelebilir. Ancak, yeri optimize etmekte oldukça yararlıdır.

  • Askıya kapağı geçirerek ucuna başka bir askı ekleyebilirsiniz.
askı

9. Botlarınızı Asın

Çizmeler çok özel ayakkabılardır. Ancak, genellikle dolabın içinde çok yer kaplarlar.

Zarar vermeden çizmelerinizi saklamak için, asmaya yardımcı ince kancalar satın alabilirsiniz.

10. İç çamaşırlarınızı kutulara koyun

Küçük karton kutular, hatta ahşap kutular, iç çamaşırları zorlanmadan ayırmak için yararlı olabilir. Bu kutuları gardırop çekmecelerine koyarken farklı giysiler için birkaç bölme yapabilirsiniz.

Mobilyaların içine iyice oturduklarından emin olmalısınız, böylece zorlanmadan kapatabilirsiniz. Tercih ederseniz, bunları tişört eşarp veya başka bir küçük aksesuar saklamak için de kullanabilirsiniz.

Ek İpuçları

Bazı durumlarda, bu ipuçlarını dolabınızda kıyafetleri düzenlemek ve organize etmek için uyguladıktan sonra, hala her şeyi saklamak için yeterli alanınız olmadığını düşünebilirsiniz. Bu nedenle, diğer alternatifleri keşfedin.

Böyle bir durumda, şunları kullanmaktan çekinmeyin:

  • Duvar rafları
  • Askılı giysi düzenleyicileri
  • Ayakkabı rafları
  • Yatağın altına sığacak çekmeceler.
  • Ahşap kutu düzenleyiciler

Bu ipuçlarını denediniz mi? Dolabınızı organize etmek veya giymek istediğiniz giysileri aramak için çok fazla zaman harcıyorsanız, bu ipuçlarını uygulamaktan çekinmeyin. Başka benzer fikirleriniz varsa, bunları bizimle paylaşmayı unutmayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ballesteros, J., Ramón, & Martinez, A. (2005). Intoxicaciones agudas en el hogar; exposiciones por inhalación. Información Terapéutica Del Sistema Nacional de Salud.
  • Cabezas, J. (2014). Guía de limpieza y desinfección en el hogar. https://doi.org/10.1016/j.xphs.2015.11.028
  • Lozada-Urbano, M., Rivera, R., Miranda, D., Gallegos-Vergara, C., Reyes-Villegas, M. Y., & Xirinachs-Salazar, Y. (2014). Validation of a scale to assess contamination at home, study in rural Peru. Archivos de Medicina. https://doi.org/10.3823/1228

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.