Batık Ayak Tırnağını İyileştirmek İçin Ezilmiş Sarımsaktan Nasıl Faydalanılır

Antiseptik özellikleri sayesinde, sarımsak, batık tırnağın sebep olduğu acının ve iltihabın azalmasına yardımcı olur ve iyileşmesini hızlandırır. 
Batık Ayak Tırnağını İyileştirmek İçin Ezilmiş Sarımsaktan Nasıl Faydalanılır
Nelton Abdon Ramos Rojas

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Nelton Abdon Ramos Rojas.

Tarafından yazılmıştır Elena Martínez Blasco

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2022

Batık ayak tırnağını iyileştirmek için ezilmiş sarımsak kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bu yazıda size pek çok insanın başına gelen yaygın bir sorun için etkili, yatıştırıcı, dezenfekte edici ve enfeksiyon giderici bir çözümden bahsedeceğiz.

Ayak tırnakları uzamaz veya tırnağın bir tarafı eğilip ayağın et kısmının içine doğru uzamaya başlar. Bu durum, ayak hastalıkları uzmanına gidilmesinin başlıca sebeplerinden biridir.

Estetik bir sorun olmaktan çok batık tırnağın yarattığı acı ayak hastalıkları uzmanına gitme ihtiyacını doğurur.

Neden ayak tırnakları batık tırnağa dönüşürler?

Batık tırnak sorununun en çok rastlanan nedeni tırnakların nasıl doğru kesileceğini bilmemektir.

Ayak tırnaklarınız kare şeklinde kesilmelidir. Bu yüzden onları keserken hiçbir zaman tırnakların kenarlarını yuvarlaklaştırmamalısınız. Çünkü bu içe doğru uzayıp batık tırnağa dönüşmelerine neden olur.

Batık tırnak oluşumunun bir başka sebebi de ayağınıza uymayan sıkı ayakkabılar giymektir.

Ayrıca osteoartriti olan ve genellikle fazladan deri büyümesi görülen kişilerde bu sorunun görülme riski daha yüksektir.

Her tür bozukluğu her daim gözlemlememiz gereken riskler olarak görmeliyiz ve mutlaka bir profesyonelin görmesini sağlamalıyız.

ayak tırnağı kesimi

Batık tırnak türleri

İki tür batık tırnak vardır ve onları keserken ya da düzeltirken bunu göz önünde bulundurmalıyız. İki türün de iltihaba, acıya, enfeksiyona ve tırnağın derisinin yırtılmasına sebep olduğunu unutmayalım.

 • Tırnağın köşesi veya kenarı tırnağın kenarına batar.
 • Tırnak, tırnağın üstüne doğru eğilir.

Bu durumun aynı hastada tekrar tekrar görülmesi yaygındır. Bu nedenle, doğal çözümlerle iyileştirmenin yanı sıra nüksetmesini engellemek için bir ayak hastalıkları uzmanına görünmenizde fayda vardır.

Sarımsak iyi bir ilaç mıdır?

Sarımsak hem dahili hem de harici pek çok iyileştirici özelliği olan bir süper besindir. Yemeklerimize tat katıp baharatlandırmasının yanı sıra sarımsak, güçlü bir antibiyotik ve antioksidan işlevi görür.

Sarımsağın sahip olduğu bazı özellikler şunlardır:

 • Mantar önleyici, virüs kırıcı ve antibiyotiktir.
 • Cilt için önemli bir besindir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan dolaşımını iyileştirir ve kardiyovasküler hastalıkları engeller.
 • Soğuk algınlığı ve gribi daha hızlı atlatmanızı sağlar.
 • Vücudu ağır metallerden arındırır.
 • Var olan en iyi antioksidanlardan biridir.

Batık tırnakları nasıl iyileştiririz?

İlk adım: Tuzlu su

Önce ağrıyı hafifleterek işe başlamalıyız.

Bu amaçla tuzlu suyu ısıtıp ayağınızı birkaç dakika bu suyun içinde bekletmelisiniz. Böylece tırnaklarınız yumuşayacak ve daha kolay düzeltilebilir hale gelecekler. Küçük bir tırnak makasıyla bile kesebileceksiniz.

Ancak batık tırnağın çok derinde olduğu durumlarda bir uzmana görünmenizi tavsiye ediyoruz. Tırnağın çok derin noktalara doğru girdiği bazı vakalarda, anestezi olmadan tırnağı çıkarmadan çok acı vereceğinden, kişinin ameliyata alınması bile gerekebilir.

Bu soruna hak ettiği değeri verin ve sakın ihmal etmeyin.

suda bekletilen ayaklar

Ezilmiş sarımsak çözümü

Batık tırnağın sebep olduğu ağrıyı yatıştırmak için kullanılan en eski çözümlerden biri ezilmiş sarımsaktır. Bunun sebebi sarımsağın çok etkili doğal antiseptik özellikler içermesi ve aynı zamanda ağrıyı ve iltihabı azaltabilmesidir.

Malzemeler

 • Bir diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli (20 g)
 • 1 bandaj

Hazırlanışı

 • İyice ezilene kadr sarımsağı ezin.
 • Doğrudan sürebilirsiniz veya daha kolay uygulanabilmesi için aloe vera jeliyle karıştırabilirsiniz.
 • Ayrıca sarımsağı ikiye bölüp derinize doğrudan da sürebilirsiniz.

Uygulanması

 • Sarımsağı veya ezilmiş sarımsaklı karışımı batık tırnağın üzerine sürün, rahatça hareket edebilmek için ayak tırnağınızı veya ayağınızı bandajlayın.
 • En az 30 dakika boyunca sarımsağı ayağınızda bekletin ve bu işlemi her sekiz saatte bir tekrarlayın. Yatmadan hemen önce sürüp gece boyunca bekletmeyi de tercih edebilirsiniz.
 • Eğer hassas bir cildiniz, karışımı sürmeden önce tırnağınızın etrafına aloe vera jeli sürmenizi tavsiye ederiz. Böylece sarımsağın cildinizi tahriş etme riskini engellemiş olursunuz.
 • Karışımı bir iyileşme olana kadar uygulayın.
İlginizi çekebilir ...
Batık Tırnaklar İçin 5 Doğal Çözüm
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Batık Tırnaklar İçin 5 Doğal Çözüm

Pek çok insan için batık tırnaklar acı verici bir sorundur. Hastalar daha kötüye gitmemesi için bir uzmana gitmeye başlarlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.