Batık Tırnaklar İçin 5 Doğal Çözüm

13 Ocak, 2019
Batık tırnağı yatıştırmak ve daha kötüye gitmesini engellemek için, bulunduğu bölgeyi dezenfekte etmenize ve tırnağı başarılı bir şekilde kesmenize yardımcı olacak çarelere başvurmanız önemli. 

Pek çok insan için batık tırnaklar sürekli tekrar edebilen acı verici bir sorundur. Pek çok hasta çaresiz hissederek, durumun daha kötüye gitmesini engellemek için sürekli ayak hastalıkları uzmanına gitmeye başlar.

Bu yazıda ağrıyı rahatlatmak için faydalanabileceğiniz 5 doğal çözümden ve batık tırnaklar nedeniyle ortaya çıkan iltihaptan bahsedeceğiz. Bu ev yapımı çözümler sorunla daha iyi başa çıkmanız ve geri dönmesini engellemeniz için size yardımcı olacak.

Batık tırnak nedir?

batık tırnaklar

Tırnaklarınızın bir bölümü yanlış yöne doğru uzayıp derinin içine girebilir. Batık tırnaklar bu şekilde oluşur. Kızarma, şişlik, ağrı ve bazı durumlarda enfeksiyon ortaya çıkar. Bu durum çoğu zaman ayak baş parmağında görülür.

Batık tırnak problemi genellikle tırnak uzamaya başladığında tekrar ortaya çıkar. Ancak tırnakları yanlış kesme (örneğin çok yuvarlak kesmek) nedeniyle yalnızca bir defalığına ortaya çıkmış da olabilir. Ayrıca giyilen ayakkabı, ayakla ilgili sakatlıklar ve hijyene özen gösterilmemesi de bu sorunun görülmesini etkileyebilir.

Batık tırnakları tedavi etmek için farklı tıbbi yöntemlere başvurulur. Ancak tercih ettiğiniz yöntemin tırnağınıza zarar vermemesi, yan etkiye neden olmaması veya sorunu tekrarlayacak bir hale getirmemesi önemlidir.

Günümüzde mükemmel sonuçlar veren ameliyatsız çözümler mevcuttur.

Ayrıca bakınız: Zayıf Tırnakları Güçlendirmek İçin 5 Doğal Çözüm

Doğal Tedavi

Neyse ki batık tırnaklar nedeniyle ortaya çıkan ağrıyı ve iltihabı azaltmak için başvurabileceğiniz farklı doğal çözümler bulunmaktadır. Bu çözümler yapılması ve uygulanması oldukça kolay çözümlerdir ve hiçbir riskleri yoktur. Ancak bu çözümlere uygun tıbbi tedavi eşlik etmelidir.

Etkili sonuçlar elde etmek için iltihap önleyici ve ağrı yatıştırıcı özellikler içeren yiyeceklerden ve iyileştirici bitkilerden faydalanmalısınız. Ayrıca olası enfeksiyonları engellemenize yardımcı olacak çözümlere de ihtiyacınız olacak.

ayak banyosu

Batık Tırnaklar İçin Ev Yapımı Çözümler

Şimdi batık tırnak sorununuzu çözmek için başvurabileceğiniz en iyi ev yapımı çözümleri size göstereceğiz.

1. Manuka Balı

manuka balı

Bu tedavi için herhangi bir bal türü faydalı olsa da özellikle manuka balının üzerinde durmaya değer. Çünkü oldukça güçlü bir iyileştirici etkisi vardır.

Nasıl uygulanır

 • Batık tırnağa bal sürmek iltihabı azaltır, enfeksiyonu önler ve tırnağın dışa doğru çıkmasını kolaylaştırmak için cildi yumuşatır.

2. Sarımsak

bir kaşık sarımsak

Bu sorun için en bilinen ev yapımı çözümlerden biri sarımsaktır. Bu süper besin hem doğal bir antibiyotiktir hem de iltihap önleyici görevi görür.

Nasıl uygulanır

 • Tek yapmanız gereken bir diş sarımsağı batık tırnağın üstüne koymak ve bir gece orada bekletmektir. 

3. Limon

parlak limonlar

Limon harika bir doğal dezenfektandır. Batık tırnak nedeniyle oluşan şişliği azaltır. 

Nasıl uygulanır

 • Bir limonu ikiye bölün, ortasında bir delik açın ve batık tırnağı içine yerleştirin.
 • Yarım saat bekletin.

4. Epsom Tuzu

epsom tuzu

Magnezyum sülfattan oluşan bu kaya tuzu ayağınızda sakinleştirici ve dezenfekte edici bir etki yaratır.

Nasıl uygulanır

 • Bu tuzu sıcak suyun içine atarak ayaklarınıza keyifli ve etkili bir banyo yaptırabilirsiniz.
 • Ayrıca epsom tuzunu kullanarak tüm vücudunuz için etkili olacak sakinleştirici bir banyo da yapabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Tırnak Mantarını Ortadan Kaldırmak ve Tırnakları Güçlendirmek İçin 5 İpucu

5. Elma Sirkesi

elma sirkesi

Elma sirkesi neredeyse her konuda işe yarayan bir çözümdür. İçerdiği vitaminler, enzimler ve asitler sayesinde batık tırnağın çevresindeki deriyi dezenfekte etmek ve yumuşatmak için de kullanılabilir. 

Nasıl uygulanır

 • İçine elma sirkesi koyduğunuz suda ayak banyosu yapabilir veya bir pamuğu elma sirkesiyle ıslatıp batık tırnağın olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Giydiğiniz ayakkabılara dikkat edin

kırmızı topuklu ayakkabı

Eğer bu acı verici sorun sıklıkla başınıza geliyorsa bu soruna neden olabilecek bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeyi denemelisiniz.

Bunlardan biri, özellikle de kadınlarda, ayakkabı seçimi olabilir. Çok dar veya yüksek topuklu ayakkabılar tırnaklarınızın deforme olmasına ve batık tırnakların meydana gelmesine sebep olabilir.

Günümüzde ayaklarınızın doğal şekli düşünülerek tasarlanmış çok güzel ve feminen ayakkabılar var. Bazı ayakkabı tabanları ayağınızın şekline uyum sağlar. Ayrıca ayak kemerini iyi bir şekilde destekler. Bu da ayaklarınız için çok faydalıdır.

Sonuç olarak batık tırnak sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka bir ayak hastalıkları uzmanına danışmalısınız. Özellikle de bu durum sıklıkla başınıza geliyorsa ve kolayca enfekte olan tırnaklarasahipseniz ihmal etmeyin.

Ancak belirtileri doğal yollarla yatıştırabilmeniz için size bu ev yapımı çözümleri uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca bu sırada doğal ayak şeklini destekleyen kaliteli ayakkabılar giymeyi ihmal etmeyin.

 • Porter, N. G., & Wilkins, A. L. (1998). Chemical, physical and antimicrobial properties of essential oils of Leptospermum scoparium and Kunzea ericoides. Phytochemistry50(3), 407–415. https://doi.org/10.1016/S0031-9422(98)00548-2
 • Corzo-Martínez, M., Corzo, N., & Villamiel, M. (2007). Biological properties of onions and garlic. Trends in Food Science and Technology18(12), 609–625. https://doi.org/10.1016/j.tifs.2007.07.011
 • Dhanavade, M., Jalkute, C., … J. G.-B. J., & 2011, U. (2011). Study antimicrobial activity of lemon (Citrus lemon L.) peel extract. British Journal of Pharmacology and Toxicology2(3), 119–122. https://doi.org/10.1002/ajp.21003
 • Heidelbaugh, J. J., & Lee, H. (2009, February 15). Management of the ingrown toenail. American Family Physician. https://doi.org/10.1016/j.jmathb.2017.08.004