Böbrekleri Arındırmak İçin Bu 5 Basit Yolu Deneyin!

Karbonat, kandaki asiditeyi dengede tuttuğu gibi böbrek fonksiyonlarının çalışmasını da teşvik eder ve böbrek taşı oluşumunu engeller.
Böbrekleri Arındırmak İçin Bu 5 Basit Yolu Deneyin!

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Hatırlamakta fayda var: böbrekleriniz bütün gün kanınızı atıklardan ve toksinlerden arındırmakla uğraşır. Bu önemli fonksiyonu bir imtiyaz olarak algılamayın; zira sağlığınız ve yaşam kaliteniz buna bağlıdır. Öyleyse gelin, böbrekleri arındırmak için anlatacağımız bu 5 basit yöntemle böbreklerimizi daha sağlıklı ve dayanıklı hale getirelim!

Böbrekleri Arındırmak Neden Önemlidir?

Böbrekleriniz, bir an için bile olsun, durmadan sürekli çalışır. Kanı filtreler, arındırır, fazla tuz ve toksinleri giderir, hormon salınımını tetikler ve tüm bunların sonucu olarak da, kan basıncınız ve vücudunuzdaki elektrolit seviyesi dengelenir.

Birçok insan, bu organların görevlerinin önemini küçümsemektedir ve farkında olmadan, sağlıksız bir yaşam tarzı güderek, böbreklerine zarar vermektedir.

Ancak birgün sorunlar ortaya çıkacaktır. Keratin seviyesi yükselecek, böbrek fonksiyonları azalacak ve kanın düzgün filtrasyonu yavaşlayacaktır. Artık yavaş yavaş kendinizi yorgun ve hasta hissetmeye başlayacaksınız.

Ve eğer, şu an hayatınızın karmaşık olduğunu düşünüyorsanız, bir de diyalize bağlı olmak zorunda olduğunuzu hayal edin. Belki de halihazırda bu şekilde yaşamak zorunda olan birini tanıyorsunuz ve böbreklerinize iyi bakmanın önemini öğrendiniz.

Peki onları korumaya neden bugünden başlamayasınız?

Böbreklerinizde Problem Olabileceğinin Belirtileri

böbrekler

Birazdan açıklayacağımız belirtilerden bir veya birkaç tanesini mutlaka yaşamışızdır.

Örneğin, bazı günler kendinizi daha yorgun hissedebilirsiniz veya bacaklarınızda şişkinlik olabilir. Bu durum tamamen normaldir, ancak eğer bu düzelmeyen bir durum haline gelirse veya bu duruma idrara çıkarken zorlanma veya acil idrara çıkma ihtiyacı da eşlik ederse, mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

 • Sürekli yorgunluk,
 • Bacaklarda, özellikle de ayak bileklerinde şişkinlik,
 • Vücut genelinde kaşıntı, gerginlik,
 • Normalden daha fazla sık sık idrara çıkma,
 • İştahsızlık, kusma ve baş dönmesi,
 • Ellerde ve ayaklarda boşalma,
 • Ani uyuma isteği,
 • Vücudun bazı kısımlarında koyu lekelerin oluşması.

Böbreklerinize Detoks Yapmanın Beş Yolu

1. Karbonat

karbonat

Bu tavsiyeyi daha önce duyduğunuzdan eminiz: karbonat, doğal elektrolittir ve kandaki asiditeyi (pH seviyesini) düzenleyicidir.

Böbrek rahatsızlığınız varsa, renal asidoz olarak bilinen asiditenin artışıyla böbrek fonksiyonlarınızda bozulma meydana gelmiş olabilir.

Karbonat, asiditeyi engelleyerek pH dengesinin sağlanmasına yardımcı olur ve ayrıca böbrek taşı oluşumunu da engeller. Var olan böbrek taşlarının ise ilerlemesini önler.

Bu sebeple, bir su bardağı suya bir çay kaşığı karbonat ilave ederek bu içeceği haftada en az üç defa tüketmek iyi bir fikirdir.

2. Elma Sirkesinin Faydaları

elam sirkesi

Elma sirkesinin böbreklere faydalı olan bir asit içermesi bu alanda yararlıdır.

İlk bakışta biraz çelişkili görünebilir, çünkü sirkeyi kandaki asidite seviyesini yükseltmek için kullanmıyoruz; elma sirkesini sindirimi teşvik etmek ve böbrekleri arındırmak için tercih ediyoruz.

Ana öğünlerden sonra, bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketmeyi deneyin. Bu kolay uygulamayı hemen deneyebilirsiniz.

3. Böbrekleriniz İçin En Faydalı Bitkiler

karahindiba çayı

Fitoterapi, kan akışınızı filtrelediği, iltihaplanmayı azalttığı ve böbrek taşı oluşumunu önlediği için böbreklerinizi temizlemede en ideal yollardan biridir. Akşam çayı olarak tüketebileceğiniz en faydalı bitkiler aşağıdaki gibidir:

 • Fesleğen: Acı verici böbrek taşlarından korunmak için çok etkili bir bitkidir. Bunun için, beş yaprak fesleğen ve bir çorba kaşığı bal kullanarak, bir çay yapabilirsiniz.
 • Karahindiba: Sindirim, karaciğer ve böbrekleriniz için en etkili bitkilerden biridir. Detoks için mükemmeldir. Çay yapmak için, sadece iki çay kaşığı kurutulmuş karahindiba çiçeğini on beş dakika kadar kaynatın. Bu çayı günde bir defa tüketin.
 • Zencefil: Halihazırda zencefili seviyorsanız, çok şanslısınız. Çünkü zencefil enfeksiyon, ağrı, iltihaplanma gibi problemlerin çözümü için kullanılabilecek en ideal kök bitkilerdendir. Zencefil ayrıca, karaciğer ve böbrekleri arındırır ve güçlendirir.

4. En İyi Meyveler ve Meyve Suları

nar suyu

Karpuz, böbrekler için iyileştirici etkiye sahipir ve adeta doğal bir ilaçtır. Neden? Çünkü her şeyden önce bu meyve yüksek oranda su içerir, vücuttaki dokuları ve kan akışını arındırır. Unutmayın, karpuzu taze iken yemeye özen göstermelisiniz.

Arındırıcı özellikleri sayesinde asidik nar suyu, sağlıklı bir beslenme diyetinin olmazsa olmazıdır.

5. Sabahları Bir Çorba Kaşığı Zeytinyağı ve Limon

limon ve zeytinyağı

Bildiğiniz üzere zeytinyağı, oleik asit açısından zengindir; bu asit vücuda anti-enflamatuar etki yaparak fayda sağlamaktadır.

Zeytinyağı ayrıca, böbrekleri arındırmak için gerekli olan mono doymamış yağlarla doludur.

Sabahları, bir çorba kaşığı zeytinyağı ile birkaç damla limon suyunu karıştırın ve tüketin. Bu karışım, sizi böbrek taşı oluşumundan koruyacaktır.

Siz de önleminizi almaya şimdiden başlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Zhang, J. L., Rusinek, H., Chandarana, H., & Lee, V. S. (2013). Functional MRI of the kidneys. Journal of Magnetic Resonance Imaging. https://doi.org/10.1002/jmri.23717
 • Ekberg, O., & Nylander, G. (2019). Anatomy and physiology. In Medical Radiology. https://doi.org/10.1007/174_2017_58
 • U.S. Department of Health and Human Services. (2009). The Kidneys and How They Work. National Institutes of Health. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
 • Siddiqui WA, Shahzad M, Shabbir A, Ahmad A. Evaluation of anti-urolithiatic and diuretic activities of watermelon (Citrullus lanatus) using in vivo and in vitro experiments. Biomed Pharmacother. 2018 Jan;97:1212-1221. doi: 10.1016/j.biopha.2017.10.162. Epub 2017 Nov 12. PMID: 29145146.
 • Di Iorio, B. R., Bellasi, A., Raphael, K. L., Santoro, D., Aucella, F., Garofano, L., Ceccarelli, M., Di Lullo, L., Capolongo, G., Di Iorio, M., Guastaferro, P., Capasso, G., & UBI Study Group (2019). Treatment of metabolic acidosis with sodium bicarbonate delays progression of chronic kidney disease: the UBI Study. Journal of nephrology32(6), 989–1001. https://doi.org/10.1007/s40620-019-00656-5
 • National Kidney Foundation. 10 Signs You May Have Kidney Disease. Recuperado el 3 de mayo de 2021. https://www.kidney.org/news/ekidney/august14/10_Signs_You_May_Have_Kidney_Disease

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.