Boyalı Saçlara İyi Bakmak İçin 5 Anahtar

Birçok insan bazı riskler taşıdığını bilmesine rağmen, hayatının farklı dönemlerinde saç boyası kullanır. Boyalı saçlar genellikle kurur ve giderek daha hassas hale gelebilir. Saçlarınızı boyuyorsanız, ona iyi bakmanız için bu basit ipuçları size yardımcı olacaktır. 
Boyalı Saçlara İyi Bakmak İçin 5 Anahtar

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Saç rengini değiştirmek çok yaygındır ve birçok insan hayatının belli dönemlerinde saçlarını boyamaya karar verir. Beyaz saçları gizlemek için de olsa görünümünüzü değiştirmek için de olsa, saçları boyamak büyük bir dönüşüm geçirmek için harika bir araçtır. Peki, boyalı saçlara iyi bakmak için 5 önemli anahtarın neler olduğunu biliyor musunuz?

Pratikte, bazı temel adımları atmazsanız, boya kullanmak saçınıza zarar verebilir. Boyalı saçlar daha kırılgan, daha hassas hale gelirler. Genellikle kuruyup sertleşirler.

Gölgelendirmeyi, doğal bir stili veya daha cüretkar bir modeli tercih edip etmemeniz önemli değildir. İşin aslı şu ki saçın rengi genellikle zaman içinde değişir. Salondan çıktığınızda renk mükemmel görünür ancak birkaç hafta sonra solgunlaşmaya başlar. Yani sonuç beklediğiniz gibi olmayabilir.

Bu nedenle saç boyasından en iyi şekilde yararlanmak için atmanız gereken belli bazı adımlar vardır. İşte boyalı saçlara iyi bakmak için beş ipucu.

Boyalı saçlara iyi bakmak için ipuçları

Yıkama

saçlar su duş
Saçların yıkanması, geçici boyaların aksine gölgeleri etkilemez.

Boyama işleminden sonra, saçınızı yıkamadan önce en az 24 saat beklemeniz önerilir. Peki, 24 saat geçtikten sonra, yıkamanın sıklığı rengin, ne kadar zaman kalıcı olacağını nasıl etkiler?

Bu konuda birçok görüş vardır ve birçok insan boyalı saçları yıkamanın, saçların rengini kaybetmesine yol açtığını düşünür.

Uzmanlar, geçici boyalar kullanılması durumunda, yıkama sayısının, boyanın ne kadar dayanacağını etkilediğini söylüyorlar. Kalıcı boya yapıldığında veya gölge atıldığında ise yıkama sıklığı çok az etki yapar. Bu durumda, boyanın kalıcılığını belirleyen şey saçların uzamasıdır.

Şampuan

Saçınızı boyamaya karar verdiğinizde şampuanınızı değiştirmeniz çok önemlidir. Bu, boyama işlemi nedeniyle saçlarınızın zarar görmesini önlemek için atmanız gereken ilk adımdır. Piyasada boyalı saçlar için üretilmiş pek çok özel şampuan seçeneği vardır.

Bu ürünler, saç liflerini beslemenin ve pigmentasyonu sabitlemenin yanı sıra renk oksidasyonunu azaltan hassas formüller içerirler. Bu şampuanları kullanmak, saçınızın renk tonunu daha uzun süre korumanıza yardımcı olur. Bu şampuanları kullanmazsanız pigment daha hızlı bir şekilde yok olur ve saçlarınız donuklaşıp parlaklığını kaybeder.

Hidrasyon: Boyalı saçlara iyi bakmak için bir gereklilik

saç tarak
Nemlendirici maske uygulamak saç liflerinizi beslemeye ve daha sağlıklı saçlara sahip olmayı sürdürmenize yardımcı olacaktır.

Boyalı saçlarla ilgili temel sorun dehidrasyondur. Yağlı saçlara sahip olan kadınlar bile boyandıktan sonra saçlarının kurudığını fark edebilirler. Sonuçta saçlar, kuru, sert ve donuk bir hal alabilir. Bu yüzden saçlara iyi bakmanın ve zarar görmelerini önlemenin anahtarlarından biri nemli tutmaktır.

Nemlendirici maske gibi boyamanın neden olduğu hasarla mücadele etmek için ideal olan ve yoğun iyileştirme sağlayan ürünler vardır. Bu ürünler saçları besler ve nemlendirir. Onları haftada bir kez kullanabilirsiniz. İyi bir sonuç elde etmek için bir süre saçınızda bekletmenizi öneririz.

Saç kurutma makinelerinin ve düzleştiricilerin kullanılması

Saç kurutma makinesi ve düzleştirici birçok kişinin her gün kullandığı araçlardır. Ancak boyalı saçlar ısıya karşı daha hassastır ve bu cihazlar, boyalı saçların rengini ve görünümünü etkileyebilir. Bunun nedeni, kimyasallarla temasın saç liflerine zarar vermesidir.

Bu hasarla mücadele etmek için uzmanlar, saç kurutma makinesini ve düzleştiricileri çok yoğun bir şekilde kullanmamanızı ve saçı ısıdan koruyan ürünler kullanmanızı önerirler. Bu öneri tüm saç türleri için geçerlidir ancak saçları boyalı olan kişiler daha da dikkatli olmalıdır.

Piyasada sprey ve krem gibi farklı formatlarda termal koruyucular vardır. Bu ürünler, boyalı saçlara, ısının verdiği zararı azaltmaya ve saçları nemli ve parlak tutmaya yardımcı olur.

Boyalı saçlara iyi bakmak için havuz kloruna dikkat edin

Boyalı saçlar, havuzlarda bulunan klora karşı özellikle hassastırlar. Klor, saçın rengini kaybetmesine ve kurumasına neden olabilir. Bu nedenle, yüzmeye gidecekseniz, havuza girmeden önce duş almanız ve saçınızı iyice ıslatmanız iyi bir fikirdir.

Islak saçlar, kuru saçlara göre daha az klor emerler. Ayrıca emdikleri tuz miktarı da daha az olacaktır. Yani aynı tavsiye, denize gireceğiniz zaman için de geçerlidir. Sudan çıktıktan sonra, herhangi bir kalıntıyı yok etmek için saçınızı suyla dikkatlice durulamalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Yağlı Saçların Bakımı İçin Ne Yapmak Gerekir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yağlı Saçların Bakımı İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yağlı saçların bakımı konusunda bazı önerileri dikkate almak gerekir. Yağlı saçlardan kurtulmak için doğru ürün kullanımak önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.