Sağlıklı Saçlar İçin Biberiye: Üç Tedavi Formülü

Biberiyenin sağlıklı sağlar için tedavi edici özelliğe sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda biberiyeyi saçlarınız için nasıl üç farklı şekilde kullanabileceğinizi ve bunun yararlarını anlatacağız.
Sağlıklı Saçlar İçin Biberiye: Üç Tedavi Formülü

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Saç sağlığınız için daha önce hiç biberiye kullanmadıysanız, biberiyenin saçlarınızın parlaklığı ve saç deriniz üzerindeki muhteşem etkilerini görmemişsiniz demektir. Üzülmeyin, henüz geç kalmış değilsiniz!

Sağlıklı saçlar için biberiye kullanarak ve aşağıdaki üç formülü deneyerek saçlarınızın canlanmasını sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı saçlar için biberiye kullanmanı faydaları

Saçlarınızın sağlığı için birçok farklı özelliği olan biberiyeden yararlanabilirsiniz.

Konu üzerinde yapılan bir çalışmada da belirtildiği gibi, biberiye saçın uzamasına yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak, biberiye stres nedeniyle ortaya çıkan saç dökülmesi, dermatit (cilt iltihabı) ve yoğunluk kaybı gibi problemlerin ortaya çıkması durumunda tedavi edici birçok özelliğe sahiptir. Aslına bakarsanız, bu problemler insanlar arasında sıklıkla görülmektedir. Ayrıca, yapılan bu çalışmaya göre bu bitkinin kafa derisi üzerinde antiseptik, iyileştirici ve uyarıcı etkileri bulunmaktadır. Böylece bölgede oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Sağlıklı Saçlar için Biberiye
Biberiyenin özellikleri insanlar arasında iyi bilinmektedir ve konu saç sağlığı olduğunda, bu bitki onlarca yıldır iyi bir dost olarak kullanılmaktadır.

Sağlıklı saçlar için biberiye tedavileri

Artık biberiyenin saçlarınıza olan etkisini öğrendiğinize göre, bitkinin iyileştirici özelliklerinden yararlanabilmeniz için size birkaç çözüm sunacağız.

1. Sağlıklı saçlar için biberiye yağı

Biberiye yağı birçok şekilde uygulanabilmektedir. Yine de en basit kullanım şekli kafa derinize yapacağınız masaj olacaktır, böylece saç dökülmesini engelleyebilirsiniz. Bu ürünü satın alabileceğiniz gibi kendiniz evinizde de yapabilirsiniz.

Evinizde yapmak istiyorsanız:

 • İlk olarak biberiyenin saplarını ve iğnelerini kopararak bir kaseye koyun.
 • Daha sonra kasenin içine zeytinyağı dökün.
 • Kuru ve karanlık bir yerde bir ay boyunca bekletin.
 • Son olarak kasenin içindeki yağı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, bu yağı ortaya çıkarmak biraz zaman almaktadır. Yine de size iyi bir haberimiz var! Bu kadar beklemek istemiyorsanız bu ürünü hemen gidip satın alabilirsiniz. Satın alacağınızın ürünün %100 doğal olduğundan emin olmanız yeterli olacaktır.

2. Biberiye suyu

Uygulayabileceğiniz ikinci tedavi formülünün yapımı çok daha kolaydır. Yapacağınız tek şey duştan çıktıktan sonra biberiye suyunu bir fısfıs yardımıyla saçınıza sıkmaktan ibarettir. Böylece biberiye düğümlenen saçlarınızı açmanıza yardımcı olacaktır. Ek olarak, direkt olarak kafa derinize uyguladığınız için saç dökülmesinin de önüne geçecektir.

 • İlk olarak su dolu bir tencereye biberiye ekleyip demleyin. Bunun için suyu kaynatmanız gerekecektir.
 • Su kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve demlenmeye bırakın.
 • Suyu soğuduktan sonra süzün ve bir fısfıs şişesinin içine koyun.
Bitki ve toz olarak biberiye
Biberiye saçları canlandırmak için oldukça ideal bir bitkidir.

3. Biberiye toniği

Buraya kadar hem biberiye yağını hem de biberiye suyunu nasıl yapabileceğinizi ve kullanabileceğinizi öğrendiniz. Sırada biberiye toniğini nasıl yapabileceğinizi öğrenmeye geldi. Bu toniği yapabilmek için ihtiyacınız olan şeyler aslında az önce yapmayı öğrendiğiniz biberiye ürünleridir. Bu iki karışımla ortaya çıkaracağınız tonik, saç sağlığınız için çok faydalıdır. 

 • İki bardak suyu kaynatın.
 • Daha sonra 5 yemek kaşığı biberiye suyu ile 10 damla biberiye yağı ekleyin.
 • Biraz soğumaya bırakın ama çok da soğumasına izin vermeyin.
 • Ortaya çıkan ılık sıvıyı kafa derinize nazikçe masaj yaparak sürün.

Bu tonik özellikle dermatit nedeniyle kaşıntılı olan kafa derinizi rahatlatacaktır. Ayrıca saçlarınızın uzamasına da yardımcı olacağı gibi saç köklerinizi güçlendirecek ve saç dökülmelerinin de önüne geçecektir.

Tutarlı olmak önemlidir

Biberiye saç ve saç derisini tedavi etmede kullanılan doğal bir bitkidir ve bu bitkinin etkilerini görebilmek için tutarlı olmanız gerekmektedir. Kremler, maskeler ve benzer ürünlerle sonuç alabilmeniz için her zaman belirli bir disiplin içinde olmanız gerektiğini unutmayın.

Ek olarak, yukarıda sıraladığımız üç ayrı formülü de denemenizi ve size en iyi sonuçları veren formülü kullanmanızı tavsiye ederiz. Yaşam tarzınıza bağlı olarak mesela biberiye suyu sizin için daha iyi bir seçim olabilir. Alternatif olarak belki de tonik en çok etkiyi gösterebilir.

Saçınız için daha önce biberiye kullandınız mı? Eğer kullanmadıysanız şimdi tam zamanı! Belki de dermatit veya saç dökülmesi sorunlarınız için çözümü buldunuz bile. Bu problemleriniz olmasa da sadece saçınızı sağlıklı tutmak için biberiyeyi yukarıda açıkladığımız şekillerde kullanabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Avila-Sosa R, Navarro A, et al. Romero: una revisión de sus usos no culinarios. Ciencia y Mar. 2011. XV (43): 23-36.
 • Coy Barrera, Carlos Andrés, & Eunice Acosta, Gema. (2013). Actividad antibacteriana y determinación de la composición química de los aceites esenciales de romero (Rosmarinus officinalis), tomillo (Thymus vulgaris) y cúrcuma (Curcuma longa) de Colombia. Revista Cubana de Plantas Medicinales18(2), 237-246. Recuperado en 05 de junio de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1028-47962013000200007&lng=es&tlng=es.
 • Dentone, Sandra, & Morales Cauti, Siever. (2017). Determinación in vitro de la actividad antimicótica del aceite de romero (Rosmarinus officinalis) sobre Microsporum canis. Revista de Investigaciones Veterinarias del Perú28(1), 56-61. https://dx.doi.org/10.15381/rivep.v28i1.12932.
 • González Minero F. J, Bravo Díaz L. Estudio botánico y farmacéutico de productos con aplicación cosmética y cuidados de la piel. Ars Pharmaceutica. Octubre-diciembre 2017. 78 (4).
 • Martinello, M.A., & Pramparo, M.. (2005). Poder Antioxidante de Extractos de Romero Concentrados por Destilación Molecular. Información tecnológica16(5), 17-20. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-07642005000500004

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.