Yüksek Miktarda Toksin İçeren Gıdalar

5 Aralık, 2018
Balık, kırmızı et ve süt ürünleri en yüksek toksin içerikli gıdalardır. Bu nedenle, bu gıdaların tüketimini kontrol altında tutmak ve günlük yaşamlarınızda sağlıklı alışkanlıklar benimsemek önemlidir.

Vücudunuz her gün tükettiğiniz gıdalardan gelen binlerce toksini emmektedir. Bu toksinler kimyasal maddelerden ve işlenmiş gıdalardan kaynaklanan toksinler olabileceği gibi doğal toksinler de olabilir. Yüksek miktarda toksin içeren gıdalar hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? Bugünkü yazımızda bu konu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Vücudunuzda Yüksek Miktarda Toksin Bulunmasının Sonuçları

  • Bağırsak florasında değişiklikler
  • Bağışıklık sisteminde değişiklikler
  • Ödem
  • Uyku bozuklukları
  • Besinlerin vücut tarafından kolay emilememesi

Gıdalarda bulunan toksinlere bir şey yapamayacağınız için, en iyisi toksin miktarı az olan gıdaları tüketmektir. Bazı gıdalarda çok fazla zararlı maddenin bulunduğunu biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız, bugünkü yazımızda yüksek miktarda toksin içeren 6 gıdadan bahsedeceğiz.

Yüksek Miktarda Toksin İçeren Gıdalar

Daha önce de belirttiğimiz gibi, toksin içeriği yüksek olan bu gıdalar zararlıdır; ancak bu onları tüketmeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Yapmanız gereken bu gıdaları aşırıya kaçmadan tüketmektir.

Toksinler bakımından zengin gıdalar tüketiyorsanız, bunu egzersizle ve meyve ve sebze tüketimiyle dengelemeniz gerekir. Böylece, vücudunuzu temizleyebilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Toksinlerden Arının ve Bağışıklık Sisteminizi Bu 8 Yiyecekle Güçlendirin

1. Yüksek miktarda toksin içeren gıdalar: Et

Et, içerdiği hormonlar ve clenbuterol ve benzopiren gibi maddeler nedeniyle toksin bakımından zengindir. Bu maddelerin kanserojen olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle, lösemi veya mide tümörü hastalıklarının riskini artırırlar.

2. Yüksek miktarda toksin içeren gıdalar: Ton balığı

dilimlenmiş ton balığı
Ton balığı sağlıklı ve lezzetli olsa da yüksek miktarda cıva içerir. Bu, özellikle fetüslerde, sinir sisteminin bozulmasına neden olabilir. İçerdiği toksinlerin pek çoğu, uygun sıcaklıkta muhafaza edilememekten ve içerisindeki koruyucu maddelerden kaynaklanır.

3. Yüksek miktarda toksin içeren gıdalar: Süt

Tam yağlı inek sütü de toksin içerir. Süt, pastörizasyon işlemi sırasında pek çok toksine maruz kalır. Pastörize olmasına rağmen, kanser gelişimini hızlandıran yaklaşık 60 hormon, dioksin ve antibiyotik içerir.

4. Yüksek miktarda toksin içeren gıdalar: Mısır

mısır taneleri

Mısır, deniz ürünlerinden sonra en yüksek cıva içeriğine sahip ikinci besindir. Mısır tanelerine ayrıldıktan sonra düzgün bir şekilde kurutulmazsa mısıra aflatoksin bulaşır. Esas olarak mantardan türeyen bu kimyasal bileşik grubu, insanlardaki kanser ve beslenme bozukluğunun temel nedenlerinden biridir.

5. Yüksek miktarda toksin içeren gıdalar: Peynir, yumurta, süt ve süt ürünleri

İnek sütü için geçerli olan durum, bu gıdalar için de aynen geçerlidir. Süt ürünleri, ana maddeleri olan sütün içerdiği toksinleri barındırır. Buna ek olarak, gerçekleştirilen diğer işlemler nedeniyle sütten daha fazla toksin de içerebilirler.

Bu listedeki gıdalar, her şeyden önce yağ bakımından oldukça zengin gıdalardır. Örneğin kaşar ve ricotta peynirinde yüksek miktarda yağ bulunur.

6. Yüksek miktarda toksin içeren gıdalar: Konserve yiyecekler

konserve balık

Konserve yiyecekler, uzun süre muhafaza edilebilmesi için içerisine katılan kimyasal maddeler nedeniyle her zaman biraz tartışma konusu olmuştur.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, konservelerdeki tenekelerin çoğunda bisfenol izlerine rastlamıştır. Bu maddenin diyabet ve obeziteye neden olduğu bilinmektedir.

Ayrıca okuyun: Konserve Gıda Tüketmenin Tehlikeleri

Toksinlerden Kaçının ve Vücutta Birikmesini Önleyin

Toksinler açısından zengin pek çok gıda olduğu doğrudur. Bununla birlikte, toksinleri ortadan kaldırmaya ve vücudu arındırmaya yardımcı olan gıdaların uzun bir listesi yapılabilir. Bu gıdalara aşağıdakiler örnek gösterilebilir:

Bu listeye pek çok şey eklenebilir. Dengeli bir beslenme programı oluşturabilmek için her yemekte bunlardan birini tüketmenizi öneriyoruz.

Aşırı yemek yemekten kaçının

  • İster sağlıklı yiyecekler, ister abur cubur olsun; aşırı yemek yemek karaciğer, böbrekler ve bağırsaklar için çok zararlıdır.
  • Çok fazla yemek yediğimizde vücudunuz iki kat daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bu da toksinleri vücuttan atmayı zorlaştırır ve sindirim sisteminin çalışmasını etkiler.

Tuz tüketiminizi kontrol altında tutun

havanda tuz

Tuz böbrekler için zararlıdır. Bu nedenle yemeklerinizde az miktarda tuz tüketmenizi öneriyoruz.

Egzersiz yapın

Egzersiz, vücudunuzu terleteceğinden toksinleri gidermek için mükemmel bir yöntemdir. Aynı zamanda sizi sağlıklı ve formda tutmaya yardımcı olur.

Kabızlığa dikkat edin

karnı ağrıyan kadın

Dışkı yoluyla vücudunuzdaki atıklardan kurtulursunuz. Kabız olduğunuzda, bu sorunu mümkün olduğunca kısa sürede çözmek için egzersiz yapabilir, lifli gıdalar tüketebilir ve bol bol su içebilirsiniz.