Bu 7 Gıdayı Tüketerek Katarakt Riskini Azaltın

27 Ağustos, 2018
Gözlerinizi sağlıklı tutmaya ve katarakt gelişimini önlemeye yardımcı olabilecek birçok yiyecek vardır. Bu makalede daha fazla bilgi edinebilirsiniz!

Katarakt, gözlerin yaşlanması ile ortaya çıkan değişikliklerden kaynaklanabilecek görsel bir problemdir. Katarakt riskini azaltmak ister misiniz? Bu makaleyi kesinlikle okuyun!

Görüşünüzü bulanıklaştırarak, retinanın odaklanmasını zorlaştırır. Bu nedenle bulanık görmeye başlarsınız. Bu, renkleri, kontrasttaki değişimleri tanımak ve normal günlük aktiviteleri yapmakta zorlanmaya neden olur.

En endişe verici olan şey, gelişiminin özellikle yaşlılık döneminde kademeli olarak artmasıdır. Ameliyatla tedavi edilebilmesine rağmen, kişinin yaşam kalitesinde düşüşe neden olur.

Neyse ki, özellikle genç yaşlardan itibaren sağlıklı alışkanlıklar edinmek katarakt riskini en aza indirebilir.

Düzenli beslenme ve iyi bir diyet çok önemlidir. Bu şekilde, insanlar gözlerini korumak ve gözlerin rejenerasyonu için gerekli besinleri alabilir.

Bugünkü makalemizde, düzenli olarak tüketildikleri zaman, bu sorunun önlenmesine yardımcı olabilecek 7 gıda önerisinde bulunmak istiyoruz.

Bunları kesinlikle diyetinize ekleyin!

1. Turunçgiller

turunçgiler

Herhangi bir turunçgil türünün normal tüketimi, yaşlılıkla birlikte gelen görsel problem risklerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu meyveler,, oksidatif stresin etkilerine karşı hücrelerin korunmasına yardımcı olan ve antioksidan etki gösteren C vitamini ve beta keratin içerir.

Bunlar dokuların rejenerasyon sürecini optimize eder. Ayrıca, güneş ve toksinlerin neden olduğu saldırganlığı azaltmaya yardımcı olurlar.

Şunları düzenli olarak tüketin:

 • Mandalina
 • Portakal
 • Limon
 • Greyfurt
 • Misket limonu

2. Ispanak

Ispanak, görsel sağlığınızı, katarakt gibi dejeneratif hastalıklara karşı koruyan antioksidan ve anti inflamatuar bileşenlerle doludur.

Folik asit, A vitamini ve çinko içerir. Bunlar serbest radikallerin neden olduğu bozulmayı azaltırken, vizyonunuzu güçlendiren besin maddeleridir.

Diğer şeylerin yanı sıra, düzenli olarak ıspanak yemek stresin verdiği zararı önlemenize yardımcı olur ve hatta maküler dejenerasyon riskini azaltır.

Hafta da bir kere, tercihen çiğ şekilde, ıspanak tüketmeye çalışın. Bunu smoothielerde ve salatalarda kullanabilirsiniz.

3. Zeytinyağı

zaytinyağı

Sızma zeytinyağı, her zaman diyetinizde olması gereken sağlıklı yiyeceklerden biridir.

Antioksidanlar ve esansiyel yağ asitleri açısından zengin olan bu ürün, lens ve retinanın dejenerasyonunu engeller ve görüşünüzü korur.

Enflamasyon ile ilgili problemlerden korunmak için önerilir. Ayrıca, kolesterolü kontrol etmek için de idealdir.

Aç karnına günde bir çorba kaşığı zeytinyağı tüketin ve gün boyunca bu yağı salatalarınızda, çorbalarınızda ve diğer tariflerde kullanın.

4. Buğday tohumu

Diyetinize buğday tohumu eklemek, oküler zarlarda dejenerasyonu azaltan önemli amino asitlerin ve E vitamininin emilmesine yardımcı olur.

Bunlar, toksinlerin ve güneşin olumsuz etkilerini durdurarak, lenslerde protein kaybını azaltır.

 • Rafine unlar yerine buğday tohumu unu kullanın.
 • Smoothielere ve tahıllı yemeklerinize ekleyin.
 • Takviyesini kullanın.

5. Soğuk su balıkları

somon

Soğuk su balıklarında bulunan omega 3 yağ asitleri, gözlerinizi dejeneratif hastalıklara ve hücrelerin erken yaşlanmasına karşı korumaya yardımcı olur.

Bu madde kan akışını iyileştirir, kolesterolü kontrol eder ve görme sağlığını engelleyen enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

Aşağıda sıralayacağımız balıkları sık sık tüketmeye çalışın:

 • Ton
 • Sardalye
 • Uskumru
 • Somon
 • Ringa balığı
 • Alabalık
 • Hamsi

6. Yumurta

Yumurta, önemli bir lutein ve zeaksantinin kaynağıdır. Bunlar hücresel yaşlanma nedeniyle gözlerin dejenerasyonuna karşı korunma sağlayan maddelerdir.

Yumurta yemek, özellikle de strese ve zorluklara neden olan etkenlere maruz kaldığınızda, görsel sağlığınızı korumaya yardımcı olurlar.

Yumurtaları yumurta sarısı ile birlikte yiyin, çünkü bu, görsel sağlığa en çok yardımcı olan kısımdır.

7. Yeşil çay

yeşil çay

Yeşil çayda bulunan antioksidanlar, özellikle serbest radikallerin neden olduğu bozulmadan kaynaklanan göz hastalıkları riskini azaltabilir.

Düzenli olarak yeşil çay içmek, katarakt gelişme riski taşıyan kişilere yardımcı olur. Bunun nedeni, dağılma ve lens hasarını azaltmasıdır.

Buna ek olarak, vücudun anti-enflamatuar süreçlerini dengeleyen bir içecek olduğunu da belirtmekte yarar var. Bu çay maküler dejenerasyon gibi hastalıklardan muzdarip olma riskini azaltmak için anahtar değerindedir.

 • Yeşil çayı hazırlayın ve haftada en az üç gün boyunca günde iki kez için.

Gördüğünüz gibi, görsel problem riskini azaltmak için gözlerinizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek birçok sağlıklı yiyecek var. Bunları düzenli diyetinize ekleyin ve elbette sağlıklı bir diyet ve su ile destekleyin.

 • Kaur A, Gupta V, Christopher AF, Malik MA, Bansal P. Nutraceuticals in prevention of cataract – An evidence based approach. Saudi Journal of Ophthalmology. 2017.
 • Ma Y, Gao W, Wu K, Bao Y. Flavonoid intake and the risk of age-related cataract in China’s Heilongjiang Province. Food Nutr Res. 2015;
 • McCusker MM, Durrani K, Payette MJ, Suchecki J. An eye on nutrition: The role of vitamins, essential fatty acids, and antioxidants in age-related macular degeneration, dry eye syndrome, and cataract. Clin Dermatol. 2016;
 • Ma L, Lin XM. Effects of lutein and zeaxanthin on aspects of eye health. Journal of the Science of Food and Agriculture. 2010.