Bu 9 İpucu İle Uçakta Uyumak Mümkün

Birçok insan, farklı nedenlerden dolayı uçakta uyumakta zorlanır. Bu yazıda, uçakta uyumanıza yardımcı olacak birkaç ipucundan bahsedeceğiz. 
Bu 9 İpucu İle Uçakta Uyumak Mümkün

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Uçaktayken paniğe kapılıyor musunuz? Belki de bu nedenle uykuya dalmakta zorluk çekiyorsunuz. Uçakta uyumanızı daha kolay hale getirecek bu 9 ipucuna mutlaka göz atın. Biraz dikkat ederseniz, uçakta uyumak düşündüğünüzden çok daha kolay!

1. Gece uçuşlarını tercih edin

Mümkün olduğu müddetçe gece uçuşlarını tercih etmeye çalışın. Bu şekilde uyumanız daha kolay olacaktır. Eğer uçuş saatiniz günlük uyku rutinize uyuyorsa çok daha kolay uykuya dalacaksınız. Bir diğer önerimiz ise, uçuşunuzdan bir gece önce her zamankinden daha az uyumanız. Her sabah uyandığınız saatten 2-3 saat daha önce uyanın ve böylece geceye doğru vücudunuz iyice yorulmuş olsun.

2. Salı ve çarşamba günleri daha konforlu seyahat edebilirsiniz

havada süzülen bir uçak ve gün batımı

Eğer seçme şansınız varsa salı veya çarşamba günlerine bilet bulmaya çalışın. Salı ve çarşamba günleri uçakta genellikle daha az yolcu olur, bu da size uçuş sırasında daha çok alan kazandırır. Bu durumun tam tersini ise tatil günlerinde gözlemleyebilirsiniz.

3. Cam kenarı en iyi seçenektir

Koridor tarafında oturmaktan keyif alsanız bile, uçakta uyumak için cam kenarını tercih etmenizi öneriyoruz. Cam kenarında oturduğunuz zaman kimseyi rahatsız etmeden kafanızı yaslayabileceğiniz bir alana sahip olacaksınız.

Farklı bölümleri ayıran koltukları tercih etmenizi ise önermiyoruz. Her ne kadar bu koltuklar daha rahat ve geniş görünse de, bu alanları genellikle çocuklu aileler tercih eder ve bu şekilde kalabalık bir yerde uyumanız oldukça zorlaşır. Buna benzer bir şekilde, çok fazla insan trafiği olacağı için tuvalete yakın koltuklar da benzer bir etki yaratacaktır.

Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz: Tazeleyici Bir Uyku İçin Bu 6 Tüyoyu Deneyin

4. Uçakta uyumak için koltuğunuzu yatırın

koltuğunu yatırmış bir genç ve uçakta uyumak

Koltuğunuzu mümkün olduğu kadar geri yatırın. Elbette, bu hareketinizle başka bir yolcuyu rahatsız etmediğinizden kesinlikle emin olmalısınız.

Ancak unutmayın, doksan derece bir duruşla saatlerce yolculuk yapmak can sıkıcı kas ağrıları ile sonuçlanabilir. Önünüzdeki koltuğa kafanızı koymanız veya masanızı sürekli açık tutmanız da benzer şekilde duruşunuz için iyi değildir.

5. Rahat kıyafetler giyin

Rahat kıyafetlerin içinde seyahat etmek son derece önemlidir. Sizi rahatsız eden bir kıyafetle uyumanız kolay olmaz. Kıyafet seçiminizi, uçağın içindeki ısıyı hesaba katarak yapmalısınız.

Seçtiğiniz havayolunun seyahat sırasında ihtiyaç halinde battaniye verip vermediğini önceden kontrol edin; duruma göre yanınıza ceket, şal ve hatta çorap bile alabilirsiniz. Eğer üşüyorsanız, bu durum uykuya dalmanızı zorlaştırabilir. Uçukta uyumak, rahat kıyafetlerle daha kolay bir hale gelecektir.

6. Kemerinizi rahat olabileceğiniz bir şekilde ayarlayın

kemerini bağlayan veya açan insan

Uykuya dalabilmeniz için son derece rahat bir pozisyonda oturmanız gerekir. Eğer kemerinizi vücudunuzu sıkacak bir şekilde bağlarsanız rahat edemeyebilirsiniz.

Eğer kemerinizi düzgün bir şekilde bağlarsanız, uyuduğunuz esnada uçak türbülansa girse bile hissetmeyebilirsiniz. Bu şekilde uyumaya devam edeceksiniz ve mürettebattan kimse gelip sizi uyandırmak zorunda kalmayacak.

7. Yanınızda uyumanıza yardımcı olacak eşyalar taşıyın

Uyumanıza yardımcı olabilecek objelerin uçarken yanınızda olması uykuya dalmanızı hızlandırabilir. Uyumak istediğinizde sizi en çok rahatsız edecek iki şey ışık ve ses olacaktır. Bu yüzden çantanıza uyku maskesi ve kulak tıkacı koymayı unutmayın. 

Kafanızı ve boynunuzu rahat bir pozisyonda tutabilmek için özel bir yastığa ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak unutmayın, ihtiyaç anında uzun kollu bir kıyafetinizi katlayıp yastık haline getirebilirsiniz.

8. Uçakta Uyumak İçin Elektronik eşyalarınızı kapatın

telefon ekranı ve onu tutan el

Eğer mümkünse, uçuş sırasında elektronik eşyalarınızı her zaman kapalı halde tutun. Ekrandan gelen ışıklar beyninizi aktif halde tutacağı için film izlemekten kaçının, bu şekilde uyumanız daha da zorlaşır. Eğer bir şeyle meşgul olmak ve keyif almak istiyorsanız kitap okuyun.

9. Ne yediğinize ve içtiğinize dikkat edin

Uçaktayken ne yediğinize ve ne içtiğinize dikkat edin. Eğer yolculuk esnasında uyumak istiyorsanız çok fazla yemek yemeyin. Bir şeyler içmek istiyorsanız, enerji içeceklerinden ve kahveden kesinlikle kaçının; su veya kafeinsiz içecekler uykunuza herhangi bir olumsuz etkide bulunmayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.