Uykuya Dalmak İçin Size Yardımcı Olacak 7 İpucu

Bu faydalı 7 ipucu ile daha hızlı uykuya dalın.
Uykuya Dalmak İçin Size Yardımcı Olacak 7 İpucu
Leidy Mora Molina

Yazan ve doğrulayan hemşire Leidy Mora Molina.

Son Güncelleme: 25 Şubat, 2019

Uykuya dalmak her zaman kolay değildir; fakat uykunuz yetmiyorsa endişelenmeyin. Uykuya daha hızlı dalmanıza yardımcı olacak, uygulaması kolay bazı ipuçlarımız var. Bu ipuçlarını takip edin ve daha ilk günden farkı hissedin:

1. Hiçbir şeyin sizi rahatsız etmediğinden emin olun

yatakta ellerinde telefonla yatan çift

Çok bariz bir tavsiye gibi görünebilir; fakat genellikle bu tavsiyeyi uygulamayız. Bunun anlamı uykumuzu bölebilecek telefon, tablet, bilgisayar veya sesli bir cihazla aramıza mesafe koymak demektir.

Unutmayın, bildirimler telefonunuzun ışığını açarken uykuya dalmak çok zordur. Aynı şey herhangi başka bir cihaz için de söylenebilir; buna televizyon da dahildir. Televizyon izlerken uykuya dalmayı seviyorsanız, muhtemelen kaliteli bir uyku alamıyorsunuzdur.

2. Akşam yemeğinde fazla yemeyin

Dolu bir mideyle uykuya dalmak zordur; bu yüzden yatmadan önce fazla yemek yememek daha iyidir. Akşamları uyumadan önce hafif, sağlıklı bir yemek yemeniz akıllıca olacaktır. Ayrıca protein, yağ ve un bakımından zengin yiyeceklerden de kaçınmalısınız. Bunlar uykuda kalmayı zorlaştırmaktadır.

Bütün bunlar sizi dinlenmekten alıkoyacaktır; bu yüzden en iyisi akşam yemeği için küçük bir porsiyon yemektir. Böylece vücudunuz çok daha iyi hissedecektir. Uyku imkansız bir görev haline gelmek zorunda değildir.

3. Uykuya dalmak için hareket edin

televizyon başında bira cips ve kraker

Eğer 30 dakika içinde uykuya dalmazsanız, başka bir şey yapmayı deneyin. Kalkmak ve birkaç dakika boyunca bir şeyler yapmak daha hızlı bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Bu sayede, çok önemli bir şey olan endişeden de kaçınmış olursunuz.

Bir süre uykuya dalamadığınızda bu sizi endişelendirmeye başlayabilir. Yapabileceğiniz en iyi şey yataktan kalkmak ve yapılması gereken diğer şeyleri aramaktır. Sizi gerginleştirmeyen alternatifler aramalısınız.

4. Rahatlatıcı bir müzik dinleyin

Rahatlatıcı müzikler dinlemek uykusuzluk için en iyi panzehir olabilir. Eğer uyumanız çok zaman alıyorsa, dinlenmenize yardımcı olabilecek mantralar ve şarkıların bir listesini bulun.

Bu güçlü sesler huzurlu bir zihin ortamına girmenize yardımcı olurken, mümkün olduğunca dinlenmenizi de sağlar. Aynı zamanda internet, şarkı bakımından engin bir denizdir.

Bu da müzik dinlemeyi çok daha kolay bir hale getirecektir. Tek yapmanız gereken, neye ihtiyacınız olduğunu bulmak için biraz araştırma yapmaktır. Deneyin. Farkı kesinlikle göreceksiniz!

5. Yatağa gitmeden önce rahatlatıcı bir banyo yapın

köpüklü ayak banyosu

Yatmadan önce ılık bir banyo yapmak hem çok basittir hem de daha rahat hissetmenize yardımcı olur. Yüzünüzü soğuk suyla yıkamak bile gerginliğinizin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Bu kolay aktivite daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bunun nedeni, banyo yapmanın tamamen zevk alınan bir şey olmasıdır. Bu kolay tüyoya bir şans verin. Hemen işe yarayacağından eminiz.

6. Rahat giysiler giyin

Bu çok bariz bir mesele olsa da, herkes yatağa uygun, rahat bir şey ile girmemektedir. Hareket etmeyi zorlaştıran, yapışan giysileri unutun. Bunun nedeni, rahatsızlık duymanız durumunda bu rahatsızlığınızın hızlı bir şekilde uykuya dalma yolunu da baltalayacak olmasıdır.

Yapmanız gereken en iyi şey rahat ve gevşek bir pijama giymektir. Böylelikle uykuya hazır olursunuz. Ayrıca, çıplak olarak uyumayı denemediyseniz, buna da bir şans verebilirsiniz. Rahat kıyafetlerle veya hiç kıyafetsiz uyuyabilirsiniz. Ne olursa olsun, yatmak için dar ve rahatsız edici kıyafetler giymeyin.

7. En ideal uyku atmosferini yaratın

sabah uyanmış yatakta esneyen kadın

İyi bir uyku için iyi bir ortama sahip olmanız gerekir. Genellikle çok soğuk veya çok sıcak olan bir evde yaşıyorsanız, bu faktörler uykunuzu bölebilir. Bu nedenle, yapmanız gereken en iyi şey, uyku için mükemmel sıcaklığı bulmaktır.

Bu, hemen uykuya dalmanıza ve daha fazla uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, duvarlarınızı canlı renklere boyamayın. Bunlara kırmızı, sarı ve turuncu dahildir. Bunun nedeni bu renklerin sizi rahatsız edebilmesidir. Bu ipuçlarını aklınızda tutarsanız, hemen uykuya dalacaksınız!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.