Renk Psikolojisi

Sarı renk antidepresan işlevi görür. Serotonin salgılanmasını tetikleyerek, konsantrasyonu arttırır ve sinir sistemini aktive eder.
Renk Psikolojisi

Son Güncelleme: 17 Ocak, 2019

Düşünecek olursanız, hayatı siyah beyaz yaşayamazdık. Her şey çok sıkıcı ve iç karartıcı olurdu. Renkler günlük yaşantımızda rol oynamakta ve eylemlerimizi etkilemektedir. Renklerin zihinsel ve fiziksel durumunuzu da etkilediğini biliyor muydunuz? Bu yazımızda renk psikolojisinden bahsedeceğiz.

Renkler ve Yaşamımıza Etkileri

Her bir rengin bir veya daha çok kendine has özelliği bulunur. Gökkuşağının her bir renginin etkisine bakın ve kendinize koyduğunuz hedeflere ulaşıp hayatınızı iyileştirmeleri için bu renkler nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz.

Kırmızı

Kırmızı renk yelpazesinin en dikkat çeken ve canlı rengidir. Adrenal bezlerini ve nöronları harekete geçirme kabiliyeti vardır. Heyecan verici olduğundan, kırmızı yürüyüş veya egzersizler için harika bir renktir; çünkü enerji verir ve devam etmenizi sağlayacak dayanma gücünü sağlar. Ancak dikkat edin, çok fazla kırmızı strese, sinire ve hatta öfkeye dahi yol açabilir.

kırmızı elma

Uyarıcı olmasının yanı sıra, kırmızı aynı zamanda aşkın ve tutkunun da rengidir. Çalışmalar erkeklerin kırmızı giyen kadınlardan daha çok etkilendiklerini gösteriyor. Bu renkten çok hoşlanmıyorsanız, yine de ruj ya da saç tokası gibi aksesuarlarda kullanabilirsiniz.

Sarı

Sarıyı düşündüğümüzde, genelde bu rengi güneşin ısısı ve ışığıyla bağdaştırırız ve işte bu sebeple sarı güçlü bir antidepresandır. Etrafımız bu renkler ile çevrildiğinde, vücudumuz mutlulukla ilişkili olan serotonin isimli bir nörotaşıyıcısı salgılar.

Çalışmalar bu rengin konsantrasyonu arttırdığını ve sinir sistemini aktive ettiğini gösteriyor. Yaratıcı becerilerimizi açığa çıkarmamız gereken yerler ve ofis için tam da ideal bir renktir.

sarı smoothie

Diğer bir yandan, bebekler sarı odalarda genelde daha fazla ağlarlar ve bazıları uslu durmakta ve uyuyakalmakta zorlanırlar. Son olarak, sarı metabolizmayı hızlandırır ve gıdalarda sık rastlanan bir renktir.

Mavi

Araştırmalar mavinin zihinde bir yaratıcılık patlaması yaratabileceğini göstermektedir. Ayrıca, sakinleştirici bir etkisi olduğu da kanıtlanmıştır. Ancak, mavi renge uzun süreli maruz kalmak depresyona ve üzüntüye yol açabilir. Mavi ayrıca soğukluk, ciddiyet ve resmiyetle bağdaştırıldığından genelde kurumsal logolarda kullanılmaktadır.  

yaban mersini

Beynimiz mavi nesneleri daha hafif olarak algılar ve spor salonlarındaki daha hafif ağırlıklar genelde mavi renklidir. Gıdada sıkça rastlanan bir renk değildir; çünkü zehirle ilişkilendirilir ve iştahımızı dahi kaçırabilir (bu durum aslında diyet yapanların avantajına da olabilir).

Siyah

Siyah otorite, güç, zeka ve bilgiyi sembolize eder. Moda endüstrisinin en popüler rengidir; çünkü uzun süredir stille bağdaştırılmaktadır ve zayıflatıcı bir etkisi vardır. Ayrıca cesur ve agresif bir tonu vardır ve rakiplerini korkutmak isteyen spor takımlarının favorisidir (örneğin Yeni Zelanda milli futbol takımı baştan aşağı siyah giyer).

Beyaz

Beyaz var olan en nötr ton olup, saflık ve temizlikle eş anlamlıdır. Hem gelinliklerin hem de bebek giysilerinin rengidir; doktor ve hemşireler de beyaz üniforma giyerler. Beyaz aynı zamanda temizlik ve şıklık hissi verir. Ayrıca beyazın odalar üzerinde sakinleştirici ve aydınlatıcı bir etkisi de vardır.

bir kaç tane yumurta

Yeşil

Doğanın rengi yeşil, sakinleştirici ve hoş görüntüsü sayesinde iç tasarımın en kullanılan rengidir, hem stresi alır, hem de dikkat çeker; birçok okul tam da bu sebeple bu renk tahtalar tercih eder. Müşteriler genelde dekorunda bolca yeşil renk bulunan mağazalarda daha çok vakit (ve daha çok para) harcar.

Pembe

Feminen bir renk olarak görülen pembe var olan en romantik renktir. Barış hissiyle bağdaştırılır ve genelde çocukları için ebeveynler tarafından kullanılır; sinirleri yumuşatması ve anksiyeteyi azaltmasıyla bilinir. Bazı hapishaneler mahkumları sakinleştirmek adına ortak alanları pembeye boyarlar. İsteseniz bile, pembe bir odada sinirlenemezsiniz; çünkü kalp kasları o kadar hızlı yanıt vermez.

Mor

Yıllardır asalet, lüks ve şıklıkla ilişkilendirilen mor rengi mor giyen herkese zenginlik ve zerafet havası verir. Derin düşünceleri ve spiritüelliği teşvik eder. Morun aynı zamanda cinselliği yoğunlaştırdığı da gösterilmiş olup, yatak odası için uygun bir renk seçimidir.

Portakal

portakal dilimleri

Sarı rengine benzer etkiye sahip olan dikkat çekici turuncu renk, ruh halinizi yükseltmek ve daha enerjik olmak istiyorsanız dolabınız için en iyi seçenektir. Kırmızıyla bir arada kullanılırsa, tamamen uyanırsınız ve bütün gün boyunca uyanık kalırsınız. Turuncu zihinsel aktiviteyi teşvik eder ve iştahı açmak ve ders çalışmak için de uygun bir renktir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.