Çorapla Uyumak İyi Midir?

Yatarken çorap giymek vücut sıcaklığını düzenlemesi açısından yardımcı olur. Bu durum gecenin ortasında üşümenizi engeller, aynı zamanda uyanmaktan da alıkoyar. Böylece iyi bir şekilde dinlenmiş olursunuz.

İnsanların yarısının çorapla uyuduğu kabul ediliyor.

Bazı insanlar yılın hangi zamanı olursa olsun ayaklarının ‘korunmasına’ ihtiyaç duyar. Bazı insanlar da kış mevsimi olsa bile kendilerini rahatsız eden bir durumda uyuyamazlar.

Peki o zaman, çorapla mı yoksa çorapsız mı daha iyi? Bu sorunun cevabını bu makalede vereceğiz.

Nasıl uykuya dalarsınız?

nasil-uyursunuz

Dünyada ne kadar farklı insan varsa o kadar da farklı uyuma alışkanlığı vardır diyebilirsiniz. Bazı insanlar pijamayı tercih eder, bazıları da sadece daha fazla battaniyeye ihtiyaç duyar.

Bazıları evin sıcaklığını yükseltip, böylece çok fazla battaniye kullanmak zorunda kalmazlar. Yaz aylarında diğer insanlar da klima ya da serinletecek bir alet sayesinde çarşaflardan vazgeçmeden uyurlar.

Aynı durum çoraplar için de geçerli. Bu sadece bir tercih meselesi.

Yaptığınızın iyi ya da kötü olduğunu söylemeye çalışmıyoruz; ya da alışkanlıklarınızı değiştirmek gibi bir isteğimiz yok. Bunun yerine, çoraplı ya da çorapsız uyumanın doğru ya da yanlış yönleri hakkında bilgi vermek niyetindeyiz.

Çorapla uyumanın “kötü” tarafınının geceleri ayakları çok terletmek olduğunu söylüyor uzmanlar.

Geceleri ayaklarınızı sıcak tutan çoraplar, istenmeyen sonuçları da beraberinde getirebilir.

  • Enfeksiyonlar (mantar, madura ayağı, soyulma)
  • Kötü kan dolaşımı (eğer çoraplarınız bileğinizi fazla sıkıyorsa)
  • Ayağınız eğer hiç serinletilemez ise yeterince dinlenemez
  • Kapalı kalmaktan dolayı oluşan kötü koku

İyi haber şu ki; bu durumlara maruz kalmamak için size önerimiz yatmadan önce çoraplarınızı değiştirmeniz. Bu demek oluyor ki gün boyu giydiğiniz çorabı yatarken giymemelisiniz.

Sadece kirli oldukları için değil; aynı zamanda teri ve bakterileri biriktirip çarşaflarınızı da kirlettiği için. Bu arada, bileğinizi sıkmayan ve kan dolaşımınızı etkilemeyen bir çorap seçmeniz de önemli.

Hangi ölçüde olursa olsun pamuktan yapılmış çorapları tercih edin, eğer daha fazlasını yapabiliyorsanız uçuş veya uzun yolculuklar için özel üretilen çoraplardan kullanın.

Ancak diğer taraftan, hiç uyanmadan bebek gibi uyumak istiyorsanız bir çift çorap giymelisiniz. Gece yatarken çorap giyenlerin, üstlerini birden fazla battaniye ile örtenlere kıyasla daha iyi uyuduğunu biliyor muydunuz?

Bu durum, sizin uyanmanıza neden olan ya da tekrar uyumanızı önleyen vücut sıcaklığı değişimini engeller. Sabah erkenden tuvalete gitmek zorunda olmayanlar ve sizinle beraber uyuyanlar için harika bir durum!

Hep unutulan çoraplar

unutulan-corap

Kimse inkar edemez. Tüm kıyafetleriniz arasında bu en çok unutulan kısım.

Ayakkabıların ya da pantolonların arkasında saklanan çoraplarınızı kimse görsün istemezsiniz. Hatta partnerinizle yakın temasa geçtiğiniz zaman ya da doktora görünmeye gittiğinizde sizi utandırabilirler.

Ve gizlediğiniz paçanızdan çıkıp eşleşmediklerini tüm dünyaya gösterdikleri anlardan bahsetmiyoruz bile. Ancak moda endüstrisi çoraplara daha çok dikkat verip, bu konuda size farklı seçenekler sunan tasarımlar ve kumaşlar üretmeye başladı.

İspanyol Nöroloji Birliği’nin yaptığı bir çalışma çorapla uyumanın daha dinlendirici olduğunu gösterdi.

Bu basit alışkanlık gece uykunuzdan daha iyi verim almanızı ve kronik uykusuzluktan etkilenmemenizi sağlayabilir gibi görünüyor. Hatta çoraplar büyülüdür ve günlük sorunlarınızı unutturabilir bile diyebiliriz!

Aynı zamanda insanların düzgün uyumamasına neden olan başka sebepler de olabilir: yaşla gelen fiziksel değişimler, yolculuk, yüksek sıcaklığa maruz kalma, evde olmamak, ya da dengesiz beslenmek gibi.

Rahat bir uyku için birçok büyükanne tarifi mevcut (bunlar çeşitli karışımlar içmekten, ılık duş almaya, hafif bir yemek yemeye ve kuzuları saymaya kadar gidebilir). Ama çorap giymek tüm bu sorunlar için en kolay çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Elbette gece egzersiz yapmamak, yemekle beraber kahveden veya gazlı içeceklerden kaçınmak ve yataktayken televizyon izlememek gibi diğer alışkanlıkları da edinebilirsiniz.

Her şey sıcaklıkla ilgili

yatakta-coraplar

Çorapla uyumaya inatla karşı çıkanlar, bu konuda yapılan çalışmalar ve araştırmalar göz önüne alındığında bu konu hakkındaki fikirlerini değiştirebilirler.

İyi alınan uykunun hafızayı güçlendirdiğinden, vücudun enerjisini yenilediğinden ve hatta cildi onardığından bahsetmiyoruz bile.

Bu faydaları sağlamak için vücut sıcaklığınız gece boyunca sabit kalmak zorunda.

Gün ilerlerken akşam saatlerinde havanın sıcaklığı düşmeye başladığında aynısı vücudunuza da olur. İşte bu nedenle yatağa ilk girdiğinizde bir tek battaniye yeterli olurken, geceni ortasında daha çok battaniye ihtiyacı hissedersiniz.

Gece yatarken ne giydiğiniz hayati önem taşıyor. Yatmadan önce çorap ya da patik giyerek ayağınızı sıcak tutmak gerekli ve sağlıklı.

Aynı gün içinde olduğu gibi, eğer ayağınız soğuksa vücudunuz da üşür. Gece boyunca el ve ayaklarınızı iyi hissetmek için örtmelisiniz.

Eğer ayağınız sıcaksa beyin bu durumu her şey yolunda olarak algılar ve dinlenmeye başlar.

Diğer taraftan, eğer ayaklarınız soğuksa tüm vücudunuz soğuğu hissetmeye başlar. Beyniniz sıcaklığı dengelemek için çok çalışmak zorunda kalır. Bu durum sizi daha az dinlenmiş yapar, ve daha tedirgin bir halde uykuya dalmanızı zorlaştırır.