Çorapla Uyumak Sağlıklı Bir Alışkanlık Mıdır?

17 Kasım, 2018
Yatarken çorap giymek vücut sıcaklığının düzenlemesine yardımcı olur. Böylece üşüdüğünüz için uykunuz bölünmez.

Pek çok insan için çorapla uyumak, hiç düşünmeden yaptıkları bir şey. 

Bazı insanlar yılın hangi zamanı olursa olsun ayaklarının ‘korunmasına’ ihtiyaç duyar. Bazıları ise kış mevsiminde çorapla uyumaktan rahatsızlık duyar.

Peki ama çorapla uyumak iyi bir şey mi yoksa zararlı bir şey mi?  Bu sorunun cevabını bu yazımızda vereceğiz.

Ayrıca bakınız: El ve Ayaklardaki Nasırlardan Doğal Olarak Kurtulmak

Nasıl uykuya dalarsınız?

çorapla uyumak

Dünyada ne kadar farklı insan varsa o kadar da farklı uyuma alışkanlığı vardır diyebiliriz. Bazı insanlar pijamayı tercih eder, bazıları da sadece daha fazla battaniyeye ihtiyaç duyar.

Bazıları evin sıcaklığını yükselterek fazla battaniye kullanmak zorunda kalmazlar. Yaz aylarında ise klimayla havayı serinleterek çarşaf kullanmaktan vazgeçmeyen insanlar vardır.

Aynı durum çoraplar için de geçerli. Bu sadece bir tercih meselesi.

Yaptığınızın iyi ya da kötü olduğunu söylemeye çalışmıyoruz. Alışkanlıklarınızı değiştirmenizi de istemiyoruz. Sadece çorapla uyumak konusunda doğru ve yanlış bazı şeyler hakkında bilgi vermek niyetindeyiz.

Uzmanlara göre çorapla uyumanın “kötü” tarafı geceleri ayaklarınızın çok terlemesidir.

Geceleri ayaklarınızı sıcak tutan çoraplar, istenmeyen başka sonuçları da beraberinde getirebilir:

  • Enfeksiyonlar (mantar, madura ayağı, soyulma)
  • Kötü kan dolaşımı (eğer çoraplarınız bileğinizi fazla sıkıyorsa)
  • Hiç serinlemeyen ayakların yeterince dinlenememesi
  • Kapalı kalmaktan dolayı oluşan kötü koku

İyi haber şu ki; bu durumlara maruz kalmamak için size önerimiz yatmadan önce çoraplarınızı değiştirmeniz. Yani demek oluyor ki gün boyu giydiğiniz çorabı yatarken giymemelisiniz.

Sadece kirli olduğu için değil; aynı zamanda teri ve bakterileri biriktirip çarşaflarınızı da kirlettiği için eski çoraplarınızı çıkarmanız gerek. Ayrıca, bileğinizi sıkmayan ve kan dolaşımınızı etkilemeyen bir çorap seçmeniz de önemli.

Hangi ölçüde olursa olsun pamuktan yapılmış çorapları tercih edin. Hatta mümkünse uzun yolculuklar için özel üretilen çoraplardan kullanın.

Ancak diğer taraftan, hiç uyanmadan bebek gibi uyumak istiyorsanız bir çift çorap giymelisiniz. Gece yatarken çorap giyenlerin, üstlerini birden fazla battaniye ile örtenlere kıyasla daha iyi uyuduğunu biliyor muydunuz?

Bu durum, uykunuzu bölen sıcaklık değişimlerini engeller. Uykusu bölündüğü için tuvalete gitmek zorunda kalmak istemeyenler için harika bir durum!

Hep unutulan çoraplar

çorap

Kimse şunu inkar edemez: Tüm kıyafetleriniz arasında en çok unutulanlar çoraplarımızdır.

Ayakkabıların ya da pantolonların arkasında saklanan çoraplarınızı kimse görsün istemezsiniz. Hatta partnerinizle samimi anlar yaşarken  ya da doktora gittiğinizde bu durum sizi utandırabilir.

Hele paçanız sıyrılınca eşleşmemiş çoraplarınızı tüm dünyanın gördüğü anlardan bahsetmiyoruz bile.

Ne var ki moda endüstrisi artık çoraplar konusunda farklı tasarım ve kumaşlar üretmeye başladı.

İspanyol Nöroloji Birliği’nin yaptığı bir çalışma çorapla uyumanın daha dinlendirici olduğunu gösterdi.

Bu basit alışkanlık geceleri daha iyi uyumanızı ve kronik uykusuzluktan etkilenmemenizi sağlayabilir gibi görünüyor. Hatta çoraplar büyülüdür ve günlük sorunlarınızı unutturabilir bile diyebiliriz!

Aynı zamanda insanların düzgün uyumamasına neden olan başka sebepler de olabilir: yaşla gelen fiziksel değişimler, yolculuklar, yüksek sıcaklığa maruz kalma, kendi evinde olmamak ya da dengesiz beslenmek gibi.

Rahat bir uyku için birçok geleneksel yöntem mevcut (bunlar çeşitli karışımlar içmekten, ılık duş almaya, hafif bir yemek yemeye ve kuzuları saymaya kadar değişmektedir). Ama çorap giymek tüm bu sorunlar içinde en kolay çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Elbette yatmadan önce egzersiz yapmamak, yemekle beraber kahve veya gazlı içecekler içmekten kaçınmak ve yataktayken televizyon izlememek gibi şeyleri de göz önünde bulundurmalıyız.

Ayrıca bakınız: Temiz ve Parlak Çoraplar için En İyi 5 Doğal Yöntem

Her şey sıcaklıkla ilgili

çorap

Çorapla uyumaya inatla karşı çıkanlar, bu konuda yapılan çalışmalar ve araştırmalar göz önüne alındığında bu konu hakkındaki fikirlerini değiştirebilirler.

İyi uykunun hafızayı güçlendirdiğinden, vücudun enerjisini yenilediğinden ve hatta cildi  onarmasından bahsetmiyoruz bile.

Bu faydaları sağlamak için vücut sıcaklığınız gece boyunca sabit kalmak zorundadır.

Gün ilerlerken akşam saatlerinde havanın sıcaklığı düşmeye başladığında aynı şey vücudunuza da olur. İşte bu nedenle yatağa ilk girdiğinizde bir tek battaniye yeterli olurken, geceni ortasında daha çok battaniyeye ihtiyaç duyarsınız.

Gece yatarken ne giydiğiniz çok önemli. Yatmadan önce çorap ya da patik giyerek ayağınızı sıcak tutmak gerekli ve sağlıklı bir alışkanlık.

Aynı gün içinde olduğu gibi eğer ayağınız soğuksa vücudunuz da üşür. Gece boyunca el ve ayaklarınızı sıcak tutmanız gerek. Bu bakımdan çorapla uyumak doğru bir alışkanlıktır.

Eğer ayağınız sıcaksa beyin bu durumu her şey yolunda olarak algılar ve dinlenmeye başlar.

Diğer taraftan, eğer ayaklarınız soğuksa tüm vücudunuz soğuğu hissetmeye başlar. Beyniniz sıcaklığı dengelemek için çok çalışmak zorunda kalır. Bu durum tedirginliğinizi artırarak uykuya dalmanızı zorlaştırır ve dinlenmenizi engeller. 

  •         Raymann, R. J. E. M., Swaab, D. F., & Van Someren, E. J. W. (2007). Skin temperature and sleep-onset latency: Changes with age and insomnia. Physiology and Behavior. https://doi.org/10.1016/j.physbeh.2006.09.008
  •         Lack, L. C., Gradisar, M., Van Someren, E. J. W., Wright, H. R., & Lushington, K. (2008). The relationship between insomnia and body temperatures. Sleep Medicine Reviews. https://doi.org/10.1016/j.smrv.2008.02.003
  •         Romeijn, N., Raymann, R. J. E. M., Møst, E., Te Lindert, B., Van Der Meijden, W. P., Fronczek, R., … Van Someren, E. J. W. (2012). Sleep, vigilance, and thermosensitivity. Pflugers Archiv European Journal of Physiology. https://doi.org/10.1007/s00424-011-1042-2
  • National Sleep Foundation. Wearing Socks to Bed: Is it Normal?. Recuperado el 15 de abril de 2020. https://www.sleep.org/articles/wearing-socks-to-bed/
  • Ko, Y., & Lee, J. Y. (2018). Effects of feet warming using bed socks on sleep quality and thermoregulatory responses in a cool environment. Journal of Physiological Anthropology. https://doi.org/10.1186/s40101-018-0172-z