Sırt Ağrısını Kötüleştiren 6 Günlük Alışkanlık

Sırt ağrısını önlemek için otururken duruşunuzun düzgün olmasına dikkat edin - omuzlar arkada, çene yukarıda ve boyun düz olmalıdır.
Sırt Ağrısını Kötüleştiren 6 Günlük Alışkanlık
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sırt ağrısı, sakatlıkların önde gelen nedenlerinden biridir. Günlük hayatımızda üstlendiğimiz aşırı stres miktarı, omurgamızın sağlığına çok az dikkat etmemize neden olur.

Sırt ağrısı sadece sağlığınızı etkilemez, hayatınızın her alanında üretkenlik ve verimliliğinizi sınırlayabilir. Ayrıca, sorun kötüleşirse, aileniz ve sosyal ilişkileriniz de bu durumdan etkilenebilir.

Günlük hayatınızın sırt problemlerine nasıl neden olduğunu öğrenmeye hazır mısınız? Okumaya devam edin; size ana nedenlerin yanı sıra bu gibi sorunları önlemek ya da azaltmak için takip edebileceğiniz alternatifler yöntemler göstereceğiz.

1. Sırtınızda çok fazla ağırlık taşıyorsunuz

ağırlık taşıma

Ağır kol çantaları, sırt çantaları, bavullar ve dizüstü bilgisayar gibi elektronik cihazlar, sırt ağrısının arkasında yatan ana nedenlerden birkaçıdır. Buna ek olarak, ağır nesneler taşırken kötü bir duruş sergilerseniz eğer, omurganız daha fazla yük altında kalacaktır.

Sırt ağrısını önlemek için, unutmayın:

  • Sadece ihtiyacınız olan eşyaları yanınıza alın ve taşımak zorunda kalacağınız ağırlıklar konusunda gerçekçi olun.
  • Omuzlarınızdan birinde bir çanta taşımak yerine, toplam ağırlığı her iki omuza eşit dağıtmak adına sırt çantası kullanmaya çalışın.
  • Çok sayıda eşya taşımak zorunda kalırsanız, her iki omuz arasında paylaştırılan yükü dengelemek için, ağırlığı iki veya üç çantaya bölün.
  • Eşyalarınız çok ağırsa, tekerlekli bir bavul kullanmaya çalışın.

2. Ağır nesneleri dizlerinizi bükmeden kaldırıyorsunuz

Çoğu zaman, yerde olan bir şeyi alırken ya da yere bir şeyler koyarken dizlerimizi bükmeden hareket ederiz. Bu hatanın getirebileceği tek sonuç sırt ağrısının oluşması ya da mevcut ağrıyı ağırlaştırmak olacaktır.

Bu nedenle oluşabilecek sırt ağrısını önlemek için, sırtınızı düz tutarken dizlerinizi bükün, tıpkı squat yapar gibi. Dizlerinizde sorun varsa, dizlerinizi dikkatle bükün ve asla üstesinden gelemeyeceğiniz ağırlıkları kaldırmayın.

Ayrıca, diz problemleriniz şiddetliyse bu konuda yardım alın.

3. Hareketsiz bir yaşam tarzına sahipsiniz

sırt ağrısı

İş ya da okul için olsun, muhtemelen zamanınızın çoğunu mola vermeden oturarak harcıyorsunuz. Er ya da geç, bunun bedelini sırt ağrısıyla ödeyeceksiniz.

Her saat başı ya da bir buçuk saatte bir, en az bir kez 10 dakikalık bir mola vermeniz gerekir. Eğer elinizdeki iş üzerine çok fazla odaklanan ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayan biriyseniz, size bu molaları hatırlatması için alarm kurun.

Ayrıca, bu 10 dakikalık molalar sırasında, kan akışını sağlamak için ayağa kalkmaya, esnemeye ve bazı egzersiz hareketleri yapmaya çalışın. Kısa bir yürüyüş için dışarı çıkabilir ya da bahçenizde biraz dolaşabilirsiniz.

Yorucu egzersiz hareketler yapmak zorunda değilsiniz, biraz hareket etmeniz yeterli olacaktır.

4. Kötü bir vücut pozisyonuyla oturuyorsunuz

Günün çoğunu oturarak mı geçiriyorsunuz? Boş zamanlarınızı oturarak ya da benzer bir konumu koruduğunuz faaliyetlere mi harcıyorsunuz? Durum buysa, 10 dakika ara vermenin yanı sıra aşağıda verilen önerileri uyguladığınızdan emin olun:

  • Sırtınızı dikleştirin ve koltuk ya da sandalyenin arkasından tamamen destek alın.
  • Bacak bacak üstüne atmaktan kaçının; ayaklarınız yere düz basarak oturduğunuzdan emin olun.
  • Omuzlar geride, çene yukarıda ve boyun düz olmalıdır.

Eğer bir etkinlik sırasında yaslanma ihtiyacı duyarsanız, çok eğilmemek için pozisyonunuzu kontrol edin.

Ayrıca, sırt ağrısını engellemek ve duruşunuzu iyileştirmek için yeterli sırt desteğine sahip, ergonomik bir sandalye kullanmanızı öneririz. Gerekirse, bilgisayarınız için de ergonomik ekipmanlar edinin, böylelikle her şeyi boyunuza ve ellerinizin yüksekliğine uygun bir şekilde yerleştirebilirsiniz.

5. Yürürken kambur duruyorsunuz

sırt ağrısı

Yürüyüş, edinebileceğiniz en sağlıklı alışkanlıklardan biridir; bununla birlikte, kambur yürümek her zaman problem yaratır. Yürürken başınızı aşağı sarkıtıp, omuzlarınız öne düşük bir şekilde yere mi bakıyorsunuz?

Duruşunuz doğal olmalıdır; başınız, boynunuz, sırtınız ve bacaklarınızın hizasıyla vücudunuzun tüm parçaları arasında bir denge sağlamanız gerekir. Genel vücut pozisyonunuz iyi değilse, bu duruş başlarda rahatsız edici ve biraz da acı verici gelebilir.

İlk başta yaşadığınız rahatsızlığa rağmen, bu kötü alışkanlığı yavaş yavaş değiştirmeye çalışın. Birkaç hafta içerisinde, doğru bir şekilde durmanın kolaylaştığını fark edeceksiniz.

6. Araba içerisinde çok zaman harcıyorsunuz

Trafikte her gün ne kadar zaman harcıyorsunuz? İster toplu taşıtla, isterseniz kendi arabanızla seyahat edin, muhtemelen saatlerinizi rahatsız edici pozisyonlar içerisinde geçiriyorsunuz.

Bu problemin neden olduğu sırt ağrısını önlemek için aşağıda paylaşılan önerileri takip edin:

  • Araba kullanırken koltuğunuzu mümkün olduğunca dik tutun. Doğru konumda oturmak ve sırtınızı sandalyenin arkasına yaslamak hakkında bahsettiklerimizi unutmayın.
  • Gerekirse boynunuz için bir yastık kullanın. Bazı otomobillerin boyun desteği çok alçaktır. Eğer sizin aracınızda için de durum buysa, ayarlanabilen ekstra bir tane destek edinin ya da boynunuza adapte olabilen bir yastık satın alın.
  • Mümkün olduğunca yürüyün. Bir şeye ihtiyacınız olduğunda her seferinde araba kullanmak yerine yürüyüşe çıkın. Bazı insanlar çok yakın yerlere gitmek için bile araba kullanırlar; çok uzak değilse, yürüyün.

Günlük hayatınızın ve endişelerinizin sizin için çok dikkat dağıtıcı olması mümkündür. Bu nedenle, sırt ağrısı ortaya çıktığında fark edilmemesi şaşırtıcı değildir. Farkına vardığınız zaman hangi alışkanlıkların bu problemi tetiklediğini belirleyin ve onları değiştirin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.