Metabolizmayı Aktive Etmek için Baharatlı Çay

Baharatlı gıdalar metabolizmamızı aktive etmemize ve kilo vermemize yardımcı olur. Eğer baharata alışkın değilseniz, azar azar eklemeye başlayın.
Metabolizmayı Aktive Etmek için Baharatlı Çay

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Metabolizmayı aktive etmek için baharat tüketmenin faydalı olabileceğini biliyor muydunuz? Birçok kişi kilo vermek ister. Fakat az yemelerine rağmen kilo veremezler. Bunun nedeni çok yavaş bir metabolizmaya sahip olmalarıdır.

Bu yazımızda, vücudun ısısını yükselterek metabolizmayı aktive etmek için gerekli özelliklere sahip bir tıbbi çay paylaşacağız. Bu tarif soğuğa duyarlı kişiler veya birkaç kilo daha kolay vermek isteyenler içindir.

Neden kilo veremiyorum?

Bir kişinin kilosunu etkileyen birçok faktör vardır. Elbette genetik faktörler ve beslenme buna dahildir. Bununla birlikte, kilo vermeyi zorlaştıracak duygusal veya hormonal belirleyiciler vardır.

Diyetle veya egzersiz ile ciddi bir çaba gösteriyor olmanıza rağmen kilo veremiyor olabilirsiniz. Bu durumların çoğunda, çok yavaş bir metabolizmaya sahip olmanız olasıdır. Yani yaktığınız kalori çok düşük anlamına gelir.

Bu nedenle metabolizmanızı doğal olarak etkinleştirmeniz önemlidir. İşte bu baharatlı, ısıtıcı tıbbi çay bunun için iyi bir seçenektir. Bu tıbbi çay soğuğa karşı hassas insanlar için çok iyidir. Vücudu ısıtmak ve metabolizmayı aktive etmek için birebirdir.

Metabolizmayı aktive etmek

karın yağlarını yakmak

Metabolizma, hücresel düzeyde meydana gelen fiziksel ve kimyasal süreçlerin bir araya toplanmasıdır. Bu süreçler yoluyla yiyecekler enerjiye dönüşür.

Bu enerjiyi yalnızca bir şeyler yapmak için değil; aynı zamanda hayati fonksiyonlarımızı yerine getirmek için dahili bir şekilde de kullanırız. Bu fonksiyonlara sindirim ve nefes alma da dahildir.

Metabolizmanız düzgün çalışmadığında veya normalin altında çalıştığında harcadığınız enerji miktarı azalır. Sonuç olarak, kilo alma eğilimi oluşur. Öte yandan, metabolizmayı aktive etmek kolayca kilo almanızı önler.

Bu şifalı bitki çayıyla metabolizmanızı aktifleştirebilir ve doğal olarak hızlandırabilirsiniz. Bu şekilde, daha yüksek bir vücut sıcaklığı ve aynı çaba ile daha fazla kalori yakma gibi etkileri fark edeceksiniz.

Metabolizmayı aktive etmek ve kalori yakmak için çay

Metabolizmayı aktive etmek için zencefil

metabolizmayı aktive etmek için zencefil

Bu egzotik kökün baharatlı bir lezzeti vardır. Aynı zamanda vücudunuza ferahlatıcı bir sıcaklık verir ve terlemeyi artırır ve vücudunuzdaki sıvıları ve toksik maddeleri atmak için çok yararlıdır. Sindiriminiz ve kadın sağlığı için de mükemmel bir çaredir.

Seylan tarçını

Seylan tarçını, kan şekeri düzeylerini düzenlemek için mükemmel bir baharattır. Sindiriminizi artırır ve metabolizmayı uyarır, böylece kilo verirsiniz.

Kırmızı biber

kesik kırmızı biber

Bu gıdayı aşamalı olarak beslenmenize eklemek faydalı olacaktır. Bu şekilde, vücudunuz kırmızı biber acısına yavaş yavaş alışır. Ayrıca, kırmızı biber bedensel işlevlerinizi dengeleyen bir gıdadır.

Karabiber

Karabiber, kırmızı biberden daha yumuşaktır. Zerdeçal ile kombine edildiğinde harika bir antienflamatuvar ve  ağrı kesici özeliklere sahip bir karışım olur.

Zerdeçal

zerdecal zencefil

Zerdeçalın sağlığa pek çok faydası vardır. Her gün yemelisiniz. Her çeşit yemeğe, tatlıya ve içeceğe ekleyebilirsiniz.

Limon kabuğu

Limon kabuğunda limonun içinden daha çok besin vardır. Bundan dolayı daima meyve sularınıza, smoothie’lerinize, salatalarınıza vs. eklemelisiniz. Limon kabuğunu dondurarak saklayabilir, azar azar kullanabilirsiniz.

 • Limonun organik olması önemlidir. Zira organik olmayanların kabuğu böcek öldürücüler, her türlü zararlı kimyasal katkının biriktiği yerdir.

Metabolizmayı aktive etmek için faydalı bu çayı nasıl yaparız?

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı toz zencefil veya taze 1 parça zencefil
 • 1 çay kaşığı toz veya çubuk Seylan tarçını
 • Bir tutam kırmızı biber
 • Yarım çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal
 • 1 adet organik limonun kabuğu
 • 4 bardak su

Nasıl hazırlanır?

 • İlk olarak suyu bir kaba koyun ve kaynatın.
 • Ardından limon kabuğunu ilave edin ve 5 ila 10 dakika pişmesini bekleyin.
 • Sonra ocağın altını kapatın ve baharatların tümünü ekleyin.
 • Kabın üstünü kapatarak 10 dakika demlenmeye bırakın.
 • Sonra süzün ve içmeden önce soğumasını bekleyin.
 • İsterseniz şeker kamışı, bal veya stevya ile tatlandırın.
İlginizi çekebilir ...
Metabolizmanızı Güçlendirmek İçin Sağlıklı Yollar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Metabolizmanızı Güçlendirmek İçin Sağlıklı Yollar

Metabolizmanızı güçlendirmek için atabileceğiniz kolay adımlar var. Bu sayede fazla kilolarınızdan kurtulup daha sağlıklı olabilirsiniz. • Taghizadeh M., Farzin N., Taheri S., Mahlouji M., et al., The effect of dietary supplements containing green tea, capsaicin and ginger extracts on weight loss and metabolic profiles in overweight women: a randomized double blind placebo controlled clinical trial. Ann Nutr Metab, 2017. 70 (4): 277-285.
 • Varghese S., Kubatka P., Rodrigo L., Gazdikova K., et al., Chili pepper as a body weight loss food. Int J Food Sci Nutr, 2017. 68 (4): 392-401.