Eski Tişörtler ile Harika El İşleri Üretebilirsiniz

Eğer el işine meraklı biriyseniz ve giysi ve kumaşları geri dönüştürmeyi seviyorsanız bu yazıyı kaçırmayın. Tek ihtiyacınız olan şey, biraz yaratıcılık ve eski tişörtleriniz!
Eski Tişörtler ile Harika El İşleri Üretebilirsiniz

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Yaratıcı kadınlar, evde gördükleri atılabilir her şey için yeni bir kullanım alanı bulur. Bu durumda giysiler muhteşem bir alternatif olabilir. Eski tişörtler ile hem geri dönüşüm yapabilir hem de muhteşem eserler üretebilirsiniz! 

Kaç kere bir gömleğiniz artık size gelmediği ya da çok eskidiği için üzüldünüz? Maalesef bu tür durumlarda yapabileceğiniz tek şey eski kıyafetlerinizi atmaktır. Peki gerçekten öyle mi?

Bu yazıda size, artık giymediğiniz eski tişörtler için bazı yeni kullanımlar göstereceğiz. Endişelenmeyin, gayet basit ve pratik ipuçları olduğunu göreceksiniz.

Eski tişörtler ile el işleri yapmak

1. Yastık kılıfları

eski tişörtler ile el işi yapmak

Bu, eski eşyalarınıza yeni bir hayat vermenin harika bir yoludur. İhtiyacınız olan tek şey, tercihen beyaz bir tane yastık almak ve eski tişörtünüzle kaplamak.

Sonra yastığın şeklinde bir parça kumaş kesin, her kenardan 8 ya da 10 santimetre bırakın. Ardından uçları dikdörtgen şeritler halinde kesin. Böylece her iki taraf da basit düğümlerle bağlanabilir.

Yatak örtüsü, koltuk kılıfı ya da perdenizle uyumlu güzel yastık kılıfları yapmak için eski tişörtler ve giysilerinizi tekrar kullanın. En iyi tarafı bunu yapmanın çok kolay olması: dikiş yapmanıza bile gerek kalmayacak!

2. Alışveriş çantası

Artık kullanmadığınız tişörtlerle kendinize alışveriş çantası yapabileceğiniz hiç aklınıza geldi mi? Bu oldukça basit. Üstelik, harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

İlk olarak tişörtün altını kesin ve bu kumaş parçasını saklayın. Sonra yakayı ve kolları da kesin.

Ardından, sakladığınız materyal ile tişörtü bağlayın.

Eğer uygun teknikleri biliyorsanız daha güçlü olması için dikebilirsiniz. Öte yandan eğer iyi bağlarsanız hafif eşyaları taşıma konusunda bir problem yaşamazsınız.

3. Bileklik

bilezikler

Bu kolay ipucu sayesinde tişörtleriniz vücudunuzu kapatmak yerine bileğinizi süsleyecektir. Peki bu nasıl olacak?

İlk olarak tişörtünüzden şeritler kesin. Eğer birden fazla renge sahipseniz ya da eğer birden fazla tişört kullanırsanız bu, renkli bir bileklik elde etmek için daha iyidir.

Sonra 3 ya da 6 şeridi esnetin – örme becerinize ya da ne kadar geniş olmasını istediğinize bağlı olarak – aynı anda bir ya da iki düğüm atabilirsiniz. Sabitlemek için üzerine ağır bir obje koyun ve bir bileklik yapmak için şeritleri örün.

Bitirmek için her iki tarafa bir mıknatıs ekleyip üstlerini biraz kumaşla kaplayabilirsiniz. Eğer daha basit bir şey tercih ederseniz bileğinizde sabit durması için uçlarına düğüm atabilirsiniz.

Bilekliğe ek olarak bu yöntemi saçlarınızı topuz yapmak için de kullanabilirsiniz. Böylece renkli bir gündelik görünüm yaratabileceksiniz.

4. Kilim

Evet, bugün en sevdiğiniz tişörtünüz yarın kiliminiz haline gelebilir. Bunu düşünmek acı verse de bu aslında çok güzel bir haber.

Eski tişörtler genelde güzel bir tasarıma sahiptir. Bu da onlardan vazgeçmeyi zorlaştırır. Eski tişörtlerinizi, orijinal kilimler yapmak için tekrar kullanabilir ve böylece, o çok sevdiğiniz tasarımı kaybetmekten kurtulabilirsiniz.

İşte uygulamanız gereken adımlar:

  1. Bir ya da birkaç tişörtün altını kesin.
  2. Boydan boya kesmeden arkasını çevirin ve kesmeye devam edin. Sonunda elinizde sadece bir büyük tişört şeridi kalmalı.
  3. Bunu esnetin ve şeritleri bir uçta düğüm yapmak için birleştirin.
  4. Ayrı ayrı her şeridi, hepsi birleşene kadar örün.
  5. Örgüyü bir daireye sarın, bir deniz kabuğuna benzer bir şekil ortaya çıkacak.
  6. Son olarak her bir örgüyü hemen yanındakiyle birleştirerek merkezden dışa doğru dikin.

Ne kadar fazla sayıda tişört kullanırsanız o kadar tasarım elde edersiniz.

Daha iyi ve daha güçlü kilimler elde etmek için kalın tişörtler kullanmayı deneyin.

Size gösterdiğimiz gibi, eski kıyafetlerinizi atmanız için bir nedeniniz yok. Biraz yaratıcılık sayesinde onlar farklı dekoratif amaçlarla size hizmet edebilir.

Artık biliyorsunuz: eviniz için yeni, kullanışlı dekorasyonlar elde etmek için eski tişörtler harika bir malzemedir. Haydi kesmeye başlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Brown, Sass. Eco Fashion: Moda con conciencia ecológica y social. Blume, 2010.
  • Castro, M. “La moda ecológica y el reciclaje como alternativas de desarrollo de las MYPIMES.” Costa Rica. Cuadernos del Centro de Estudios en Diseño y Comunicación. Ensayos (2013): 81-99.
  • Pérez, Patricia Gudiño, and Arturo Sánchez Martínez. “Reciclar moda.” Órgano de difusión del Colegio de postgraduados del CIDE, AC (2017): 223.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.