Eski Pamuklu Tişörtleriniz için 9 Geri Dönüşüm Fikri

Dikiş konusundaki yetenek seviyeniz ya da sahip olduğunuz gereçlere bağlı olarak, artık giymediğiniz eski pamuklu  tişörtleri geri dönüştürmek için çok şey yapabilirsiniz.
Eski Pamuklu Tişörtleriniz için 9 Geri Dönüşüm Fikri

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hepimizin bir yerlerde kullanmadığı eski pamuklu tişörtleri vardır. Kot pantolonların birçoğuyla harika uyum sağlarlar ve hatta eteklerle bile giyebilirsiniz. Bununla birlikte, kumaşın aşınmış olması ya da rengini kaybetmiş olması nedeniyle, geri dönüşüm yapmak yerine bir süre sonra onları giymekten vazgeçip yenileriyle değiştiririz.

İyi haber şu ki, giymediğimiz tişörtleri o halde bırakmak ve çöpe atmak yerine farklı geri dönüşüm projeleri yapabilirsiniz. Biraz zaman ve yaratıcılık ile onları ilginç aksesuarlara ve el işlerine dönüştürebiliriz ve böylece her zaman tekrar kullanabiliriz.

Başlamaya hazır mısınız?

1. Market çantaları

rengarenk bez çantalar

Süpermarkette plastik poşet kullanmayı bırakmanın vakti geldi. Kumaş çantalar, çevreye bu zamana kadar çok fazla zarar vermiş olan ve kirlilik yaratan malzemenin yerini kısa bir süre içinde değiştirecek, çevre dostu bir seçenektir.

Bununla birlikte, bez bir çanta almak yerine, eski tişört kumaşlarından bir tane yapmak hakkında ne düşünüyorsunuz? Çok kolay!

 • Tişörtün kol kısımlarını kesin, alt kısmı dikiş makinenizle dikin. Eğer isterseniz daha kolay bir saklama alanı isterseniz boyun kısmını genişletin.
 • Tabii ki, kumaşı istediğiniz gibi kesme özgürlüğüne sahipsiniz. Tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı.

Şu yazımıza da bir göz atın: Eski Lastikleri Değerlendirmenin 8 Yolu

2. Saç bandı

yeşil örgü saç bandı

Mağazalarda, saç stilinizi zenginleştiren ya da görünümünüzü değiştiren çeşitli saç bandı türlerini bulabilirsiniz. Bununla birlikte, el işine sadece birkaç dakika ayırarak, eski tişörtlere ait pamuklu kumaşlarınızı kullanarak güzel bir geri dönüşüm projesi yapabilirsiniz.

 • Tişörtün bir bölümünü kesin, katlayın ve çeşitli şeritler oluşturun.
 • Sonra şeritleri örgü ya da düğüm halinde birleştirin.
 • Boyutunu başınıza uyacak şekilde ayarlayın.
 • İşte bu kadar!

3. Yastık

çizgili püsküllü yastık kılıfı

Biraz renksiz ya da yıpranmış olmasına rağmen, tişörtlere ait kumaşlar incedir ve kolayca işlenebilir, bu yüzden yastık yapmak için mükemmel bir seçenektir. En çok sevdiğiniz şekillerde kesebilirsiniz ve yalnızca yanlarını dikiş makinenizle birlikte dikmeniz gerekir.

Daha sonra, bunları mobilyaların üzerine, evcil hayvan yataklarınıza ya da istediğiniz yere koyabilirsiniz.

 • Farklı biçimli yastıklar arayın, kalıbını bulun ve kesin.
 • Pamuk, ufak kumaş parçaları ya da yumuşak olan herhangi bir madde ile doldurabilirsiniz.

4. Atkı

mavi şal atkı

Eğer görünüşünüzü değiştirmek isterseniz, güzel bir atkı için çok fazla para harcamak zorunda kalmazsınız. Biraz zaman ayırırsanız, eski tişörtünüzü harika bir aksesuar haline getirebilirsiniz.

5. Halı

minik paspas halı

Tişört parçalarıyla yapılan halılar, odaların giriş kısmı ya da yatağınızın ayak tarafı için harika bir seçenektir. Büyükanne ve büyükbabanız tarafından yapıldığını muhtemelen gördüğünüz eski bir el işidir.

 • Tişörtünüzü küçük parçalara ayırın ve yeterince büyük bir halı elde edilinceye kadar bu parçaları birbirine bağlayın.

6. Kemer

kota turuncu kumaş kemer

Pamuklu tişört kumaşını çeşitli şeritler halinde kesilmesi, ilginç ve güzel bir kemer oluşturmak için ilk adımdır. Pantolonunuzla birlikte kullanmak ya da cüzdan ve çantalarınız için bir kayış olarak kullanabilirsiniz.

 • Tişört şeritleri ile örgü yapın ve sonrasında boyutunu ayarlayabilmek için bir adet toka ekleyin.

7. Mutfak önlüğü

minik mutfak önlükleri

Yemek pişirirken kıyafetlerinizi lekelemekten bıktınız mı? Artık giymediğiniz eski pamuklu tişörtlerinizi ortaya çıkarın ve geri dönüşüm sayesinde onları güzel ve kullanışlı önlükler yapmak için kullanın.

 • Önlüğün şeklini kesmek için tişörtün ön kısmını kullanın ve ekstra kumaşla bağcıkları ve cepleri oluşturun.
 • Eğer isterseniz, düğmeler ya da dekoratif baskılar ekleyebilirsiniz.

8. Spor üstü

kalp kesimli spor sutyeni

Eğer dikiş makinesiyle aranız iyiyse, büyük olasılıkla size ait eski pamuklu tişörtlerin tamamını, rahat spor üstlerine dönüştürebilirsiniz.

 • Bir kağıt üzerinde bir desen oluşturun, kumaş üzerinde izini alın ve kesin.
 • Ek yerlerinde ekstra kumaş bıraktığınız konusunda emin olun ve dikin.

9. Temizlik bezi

mavi toz bezi

Bu kesinlikle en basit olan kullanım alanıdır! Eğer paradan tasarruf ederken bir giyim eşyasını çabucak geri dönüştürmek isterseniz, bir temizlik bezine dönüştürün. Pamuklu kumaşın materyali ince ve emici olmanın yanı sıra toz ve diğer maddeleri uzaklaştırmak için idealdir. Yatak odasında, banyoda ve mutfakta kullanabilirsiniz.

 • Tişörtleri kare ya da dikdörtgenler halinde kesin ve eğer isterseniz kenarlarını kolayca yıpranmamaları için dikin.

Artık giymediğiniz eski tişörtlerin ömrünü nasıl uzatacağınızı bildiğinize göre, yaratıcılığınızı test edin ve bu ilginç el işleri ve geri dönüşüm fikirleri yapmaya başlayın.

Sonuçlara bayılacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Pérez, Patricia Gudiño, and Arturo Sánchez Martínez. “Reciclar moda.” Órgano de difusión del Colegio de postgraduados del CIDE, AC (2017): 223.
 • Verdugo, Vtctor Corral, and Francisco Zaragoza. “Bases sociodemográficas y psicológicas de la conducta de reutilización: un modelo estructural.” Medio Ambiente y Comportamiento Humano 1.1 (2000): 9-29.
 • Vilnitzky, Mariana. “Mucho más que un reciclaje de ropa.” Alternativas económicas 51 (2017): 52.
 • L Chase N, Dominick GM, Trepal A, Bailey LS, Friedman DB. “This is public health: recycling counts!” Description of a pilot health communications campaign. Int J Environ Res Public Health. 2009;6(12):2980–2991. doi:10.3390/ijerph6122980

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.