Eski Lastikleri Değerlendirmek için 8 Yol

Eski lastikler ev için farklı dekoratif malzemeler oluşturmak için kullanılabilir. Denemek ister misiniz? Bu 8 ilginç fikri keşfedin.
Eski Lastikleri Değerlendirmek için 8 Yol

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Eski lastikleri değerlendirmek için pek çok farklı yöntem vardır. Hayal gücünüze bağlı olarak lastikleri farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Lastikler daha çok “kauçuk” olarak bilinen dirençli bir malzemeden (elastik polimer) yapılmıştır.

Bu nedenle, aşınsa ve araçlarda kullanımı mümkün olmasa da, başka alanlarda eski lastikleri değerlendirmek mümkündür. Kauçuk doğal veya sentetik olabilen bir malzemedir. Doğal olanın kökeni Güney Amerika’da bulunan Hevea ağaçlarına veya bitki latekslerine dayanır.

Sentetik olan ise ham petrolden elde edilir, esnekliği ve su geçirmeme özelliği sayesinde endüstride çok kullanılan bir malzemedir. Çok yönlü kullanımı ve dayanıklılığı fark edildikten sonra pek çok ürünün hammaddesi olarak da kullanılmaya başlamıştır.

Eski bir lastiğin evde kullanılması mümkün müdür? Elbette! Aslında, lastiklerin birden fazla kullanımı vardır. Kirliliği azaltma amacıyla eskiyen lastikleri evinizde dekoratif olarak kullanabilirsiniz.

Eski Lastikleri Değerlendirmek için En İyi Yollar

Eski lastikleri pek çok şekilde geri dönüştürebilirsiniz. Bunun için en yaygın yöntem lastiği parçalara ayırarak aşağıdaki alanlarda kullanmaktır:

  • Yol
  • Kilim
  • Sentetik çimler
  • Oyun alanı
  • Koşu parkuru
  • Botlar için koruyucu yastıklar

Ancak bunların yanı sıra, lastikleri kesmeden de yapabileceğiniz şeyler mevcuttur. Bu fikirleri gerçekleştirmeye hazır mısınız? Yaratıcılığınızı bir sonraki seviyeye taşıyın!

1. Salıncak

lastikten yapılmış salıncak

Çok fazla para harcamadan evinize eğlenceli bir şeyler yapmak ister misiniz? Eski lastikleri çocuklarınız için salıncaklara dönüştürebilirsiniz. İstediğiniz renkte bir halat alın ve lastikleri sprey boyayla boyayın.

Daha sonra, arka bahçenizdeki sağlam bir dala halatı bağlayın. Böylece salıncağınız yeterince dayanıklı ve güvenli olacaktır. Ek bir önlem olarak, iç kısmı bir kumaşla kapatmanızı öneririz; bu sayede oturduğunuzda lastik doğrudan cildinize temas etmez.

2. Kum havuzu

Eğer çocuklarınız salıncağa binecek kadar büyük değilse, onlar için farklı bir oyun alanı hazırlamaya ne dersiniz? Eski lastikten bir kum havuzu hazırlayabilirsiniz. Bir kum havuzu yapmak çok kolaydır.

Tek yapmanız gereken lastiği yıkamak, kurulamak ve istediğiniz gibi boyamaktır. Daha sonra lastiğin içini kumla doldurun ve gölgeye koyun. Bu kum havuzu çocuğunuzun gözde mekanı olacak!

3. Saksı

lastikten yapılmış saksı

Biçimleri ve boyutları nedeniyle eski lastikler bahçelerinizi süslemek için mükemmel parçalardır. Her şeyden önce, çok dayanıklı oldukları için su onlara zarar vermez ve çeşitli bitki türlerini yetiştirmek için mükemmel alternatiflerdir.

En sevdiğiniz renklerden sprey boyalar alın ve lastikleri zevkinize göre boyayın. İsterseniz lastikleri orijinal renklerinde bırakarak içerisine bitki dikebilirsiniz.

4. Ayna çerçevesi

Eski araba lastikleri, güzel bir ayna için en iyi çerçeve seçeneği değildir. Bununla birlikte, ince bir bisiklet lastiği ile kolayca bir çerçeve yapabilirsiniz. İlk olarak lastiği yıkayın, ardından lastiği parlatmak için vernikleyebilirsiniz.

Aynı zamanda, altın, bronz veya başka herhangi bir renge de boyayabilirsiniz. Daha sonra içine sığacak büyüklükte bir ayna alarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Aynayı ve lastiği birbirine iyi bir şekilde birleştirmek için lastiğin iç kısmına güçlü bir yapıştırıcı sürün.

5. Evcil Hayvanınız İçin Yatak

lastikten yapılmış koltuk

Evcil hayvanınız için harika bir yatağa sahip olmak için çok para harcamanıza gerek yoktur. Eski lastikler güzel bir yatak yapmak için oldukça iyi bir seçenektir. Bunun için tek yapmanız gereken lastiğin içini bir yastıkla doldurmaktır. İsterseniz lastiği süsleyebilirsiniz.

6. Çöp Kutusu

Eski lastikleri değerlendirmek için güzel bir çöp kutusu yapabilirsiniz. Elbette bu lastikleri arzunuza göre dekore edebilirsiniz. Üç adet lastiği birbiri üzerine koyarak derin bir çöp kutusu oluşturabilirsiniz. Daha sonra, çöpü çıkarmayı kolaylaştırmak için içerisine bir çöp torbası koyun.

7. Dış Mekan Masası

lastikten yapılmış masa

Eski lastikleri değerlendirmek için yapılan bu dekorasyon çok şık olacaktır. Pek çok insan bahçe ve teras gibi dış mekanlarda kullanmak için eski lastiklerinden masa yapmaktadır.

Bir lastiği diğerinin üzerine koyun ve istediğiniz gibi boyayın. Daha sonra masayı tamamlamak için lastiklerin üzerine tahta, plastik veya başka bir malzemeden yapılan bir parça ekleyin.

8. Bahçe koltuğu

Bahçenizde veya açık alanlarınızda aile toplantılarınızın keyfini çıkarmak için eski lastiklerden koltuk yapabilirsiniz. Yapmak istediğiniz koltukların miktarına bağlı olarak lastikleri birleştirin.

Genellikle her koltuk için iki tane lastik kullanırsınız. Ardından lastikleri boyayın ve içlerini yastıklarla doldurun. Fark ettiğiniz gibi, eski lastikler çöp değildir. Yaratıcı olduğunuzda bunları kullanışlı ve dekoratif ürünlere dönüştürebilirsiniz. Mutlaka deneyin!

İlginizi çekebilir ...
Eski Tişörtler ile Harika El İşleri Üretebilirsiniz
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Eski Tişörtler ile Harika El İşleri Üretebilirsiniz

Eğer el işine meraklı biriyseniz bu yazıyı kaçırmayın. Bu şaşırtıcı el işleri için eski tişörtler ve yaratıcılığınızı kullanmanız gerekecek.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.