Bu Yöntem ile Sadece 2 Saatte Mide Kanseri Teşhisi Mümkün

Mide kanserini olabildiğince erken teşhis etmek oldukça önemlidir. Bu yöntem sadece birkaç damla kan ile iki saat içinde mide kanseri teşhisi koymanıza yardımcı olabilir.
Bu Yöntem ile Sadece 2 Saatte Mide Kanseri Teşhisi Mümkün

Son Güncelleme: 22 Mart, 2019

Mide kanseri, dünyadaki en yaygın 5. kötü huylu tümördür. Uzmanlar bu tip kanserin neden oluştuğunu bilmese de erken evrede teşhis koymanın ne kadar önemli olduğunu biliyorlar.

Hastalığın en karmaşık noktası, belirtilerinin hayatta karşımıza çıkan normal sorunlar olarak kendini göstermesidir. Tok hissiyatı, karında ağırlık hissi, sindirimde zorluk…

Ancak, ani kilo kaybı ya da yüzde kan izleri bu tip kanserin en üst evreye ulaştığının göstergeleridir. Bu evrede, kanserli hücrelerle savaşmak için daha ciddi yöntemlere başvurulmalıdır. 

Bu yılın mayıs ayında Meksika, Yunanistan ve Şili’den bir grup genç doktor, mide kanserini erken evrede teşhis etmek için ve hastaların yaşama olasılığını kesinlikle arttıracak bir biyogösterge geliştirdiler.

Bu yöntem sadece bir kan testi ile iki saat içinde hastaya erken mide kanseri teşhisi koyabiliyor. Böylece hastaların yaşama şansı artıyor.

Ve bu sizinle paylaşmak istediğimiz bir gelişme.

Mide kanseri ve erken teşhis

Mide kanseri, akciğer kanseri kadar yaygın bir kanser tipi değildir. Ancak her yıl 1 milyon insana mide kanseri teşhisi konulmaktadır. 

İlerki aşamalarda tespit edildiğinde, hastalıkla savaşmak zorlaşır.

Bu tip kanser özellikle Pasifik ülkelerinde yaygın olarak görülmektedir.

Dahası, mide kanseri genellikle tütün ile ilişkilendirilir. Ancak göz önünde bulundurulması gereken bir diğer şey de bu hastalığa helikopbakter pilori bakterisinin sebep olmasıdır. 

 • Bir çok insanın mide duvarında bulunsa da, bu bakteri diğer etkenlerle birleşip kanser hücrelerine yol açabiliyor.
 • Bir kişi, sitotoksin ile ilişkili cagA genine sahipse helikopbakter pilori her zaman için bu tip kanserin habercisidir.

Sonuç olarak, mide kanseri yaşam tarzı, beslenme, genetik ve çevresel toksinlerin bir birleşimi olarak kendini gösterebilir.

Mide kanserini önlemek oldukça zordur. Ancak, eğer erken teşhis edilirse uzmanlara göre hastalıktan kurtulma oranı %90’dır. 

Bu sebeple, hastalığın olabildiğince erken tespit edilmesini sağlayan gelişmeler harika bir haber.

mide kanseri

Biyogöstergenin yaratıcıları

Şili’li mühendis Alejandro Tocigl, Yunan bilim insanı Foteini Christodoulou ve Meksikalı elektrik elektronik mühendisi Jorge Soto, biyogöstergenin yaratıcıları arsında.

 • Bu genç bilim insanları, mide kanserini tespit etmek ve hastalığı yönetmek için biyogöstergeyi geliştirdiler. İşlem sadece basit bir kan testi gerektiriyor.
 • Projeleri, Singularity Üniversitesi programında tanıtıldı, Google ve Nasa tarafından finanse edildi. Girişimin amacı çeşitli tıbbi ve sosyal ihtiyaçlara yanıt verebilmek.
 • Biyogöstergenin hazırlanması ve geliştirilmesi San Fransisco’daki Kaliforya Üniversiteside yürütülen 3 yıllık bir çalışmanın ürünü.

Birkaç damla kan hayat kurtarabilir

Yeni yöntem ile mide kanserini teşhis etmek uzun zamandır olması gereken bir şeydi.

Çünkü, hastalığın belirtilerini gösteren hastalar, yapılan doktor randevularının ardından teşhisin konulması için uzun bir süre beklemek zorunda. Dahası bu randevular sırasında, uzmanlar endoskopi ve diğer karmaşık, pahalı testler yaptırmaktadır.

 • Kan testi rutininize, biyogösterge gibi basit bir işlemi eklemek, mide kanserini erken teşhis etmede yardımcı olabilir. Hasta olumsuz etkilerini fark etmeden bile hastalığın teşhisi konulabilir.
 • Mirokulus adındaki bir makine hastanın kan örneğini inceler. Makine, hastanın kanındaki kanser moleküllerini deşifre edebiliyor.
 • Dahası, makine iki saat içinde sonuçları verebiliyor. Bu makine basit, güvenli ve etkili. 2018 yılında diğer ülkelerde de kullanılması bekleniyor.
 • Makinenin yaraları ışığında bir çok uzman gelişmelerin Mirokulus’un diğer kanser türlerini de teşhis edebilmesini umuyor.
 • Özetle, Mirokulus ile kullanılan biyogösterge, kanseri teşhis etmenin ucuz bir yolu. Dahası erken ve etkili tanı koyabiliyor. Ancak daha öce de söylediğimiz gibi 2018’den önce kullanılamayacak. 
sağlıklı beslenme

Vücudunuzda negatif bir değişiklik fark ettiğinizde doktorunuza başvurmanın ne kadar önemli olduğunu söylememize gerek yok. Bu şekilde kanseri ve diğer hastalıkları erken teşhis edebilirsiniz.

Unutmayın, bir hastalığı önlemek bir çok hayatı kurtarabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • American Cancer Society and American Cancer Society. 2012. “What Is Stomach Cancer?” Www.Cancer.Org/Clinicaltrials.
 • De Martel, Catherine and Julie Parsonnet. 2017. “Stomach Cancer.” in Schottenfeld and Fraumeni Cancer Epidemiology and Prevention, Fourth Edition.
 • Cohen, Joshua D. et al. 2018. “Detection and Localization of Surgically Resectable Cancers with a Multi-Analyte Blood Test.” Science.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.