Bugün Hala Kullanılan 12 Yüzyıllık Geçmişe Sahip Güzellik Hileleri

Yapay bir işlem olmadan yalnızca limon suyu ve güneş ışınlarının yardımcıyla saçlarınızın rengini açabileceğinizi biliyor muydunuz? 
Bugün Hala Kullanılan 12 Yüzyıllık Geçmişe Sahip Güzellik Hileleri

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çok uzun süredir bilinseler de bugünlerde hiç olmadığı kadar popüler hale gelen bazı güzellik hileleri var.

Işıl parlamanızı sağlayacak bu güzellik sırlarına bir göz atmayı ihmal etmeyin!

1. Zeytinyağı

Yüzyıllardır insanlar için zeytinyağının bir adı daha var: “Altın yağ” Böyle bir isim vermelerinin sebebi hem yağın rengi hem de sahip olduğu faydalı özellikler. Harika bir nemlendirici olmasının yanı sıra, kremlere ve şampuanlarda sıklıkla kullanılan bir malzeme olduğu aşikar.

  • Zeytinyağı bazlı ürünler cildinizi yumuşatmak ve saçınızı güçlendirmek için birebir.

2. Banyo yapmak

duş alan kadın

Güzel bir banyo yapmak oldukça sakinleştiricidir. Genel olarak kendinizi iyi hissediyor olmanız, kendinizi güzel bulmanıza ve ışıl ışıl parlamanıza yardımcı olacaktır. Geçmişte, banyo yapmak, kraliyet ailesi kadınlarının favori aktivitelerinden biriyidi.

  • Soğuk veya sıcak su kullanarak banyo yapmayı tercih ederseniz kan dolaşımınızı da artırmış olursunuz.

3. Aromaterapi

Masaj yaparken esansiyel yağlar kullanmak da kendinizi daha iyi ve daha güzel hissetmenize yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra bu yağlar cildinize de yararlı olabilir.

  • Kendini şımartmak istediğinizde, esansiyel yağlarla yapılan bir masaj gibisi yoktur. Ayrıca cildiniz günden güne daha ipeksi bir görünüm kazanır.

4. Dokulu bir kumaş yardımıyla ölü hücrelerden arındırma

mutlu kadın yumuşak cilt

Cildinizi ölü hücrelerden arındırmak için onu tahriş edebilecek daha agresif bir ürün kullanmak yerine dokulu bir kumaş kullanmayı tercih edebilirsiniz.

  • Dokuları yoğun olan güzel bir bez, cildinizi, herhangi bir modern kozmetik ürününden daha iyi bir şekilde ölü hücrelerden arındırabilir.

5. Tıraş etmek için şeker

Ev yapımı bir tıraş kremi hazırlamak için şekerden iyi bir malzeme bulamazsınız. Eğer tıraş etme işlemini şeker kullanarak gerçekleştirirseniz hem daha uzun süre dayanır hem de pürüzsüz bir cilde kavuşursunuz.

6. Gül yaprakları ve losyon

gül yaprakları güzellik hileleri

Cildinizi şımartmak istiyorsanız sevdiğiniz bir losyonu, gül yapraklarıyla karıştırırak harika bir krem elde edebilirsiniz. Gül yaprakları güzel bir koku sağlayacak, losyon ise cildinizin pürüzsüz ve hoş bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

7. Ballı maske

Bal cildinizi yumuşatan harika bir malzemedir. Aynı zamanda selülitle savaşır. Yani selülitlerinizi azaltmak için masaj yapmak istiyorsanız, bu işlem için baldan daha uygun olan bir malzeme bulamazsınız.

  • Tek yapmanız gereken selülitin en yoğun olduğu bölgelere balı uygulamak ve avuçlarınızla bastırarak masaj yapmak. Cildinizin yumuşadığınızı ve selülitlerin azaldığını fark edeceksiniz.

8. Kına

saçını tarayan kadın

Kına kullanırsanız, istediğiniz renkte, daha sağlıklı ve daha güçlü saçlara kavuşacaksınız. Tam da bu sebeple kadınlar ipek gibi saçlar elde etmek için yüzyıllardır kına kullanmayı tercih ediyorlar.

9. Yumurtalı saç maskesi

Yumurta maskeleri saçları harika bir şekilde nemlendirirler. Saçınıza yumurtalı saç maskesi uygularsanız daha güçlü ve daha parlak saçlara kavuşursunuz.

10. Lahana yaprakları

lahanalar bıçak

Bundan yüzyıllar önce bile lahana yaprakları emziren kadınlar tarafından kullanılmıştır.

  • Bu yapraklı bitki iltihap giderici özelliklere sahiptir ve ağrıyı dindirir. Bu özellikleri sayesinde, eğer doğrudan göğüslerinize uygularsanız, emzirme nedeniyle oluşan yaraların ve sorunların iyileşmesine yardımcı olabilirler.

11. Limon suyu

Doğal yöntemlerle saçlarınızın rengini açmanız mümkün. Yalnızca limon suyuna ve güneş ışınlarına ihtiyacınız var.

Geçmişte sarı saçlara sahip olmak isteyen insanlar saçlarına limon suyu sürüp güneşin altında bir süre otururlardı. Böylece istedikleri saç rengine kavuşmuş olurlardı.

12. Kil

kil maskesi yapan kadın

Oldukça etkili olmaları nedeniyle kil maskeleri her zaman popüler bir seçenek. Kil hem selülitsiz harika bir cilde hem de güçlü saçlara kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Yağlı bir cildiniz varsa kil maskesi idealdir. Her cilt tipine uygun kil veya çamur maskesi bulabilirsiniz.

  • Daha kuru bir cilt tipiniz varsa beyaz kil kullanmalısınız. Yeşil kil yalnızca yağlı cildi olanlar için önerilir. Cildi hassas olanlar ise kırmızı kil kullanmalıdır.
  • Yüzünüze kil veya başka bir maske uygulamadan önce cildinizi iyice temizlemelisiniz.
  • Öncelikle makyajınızı temizleyin ve yüzünüzü bol suyla yıkayın.
  • Cildinizi iyice kurulayın ve sonrasında kil maskesini uygulayın.
İlginizi çekebilir ...
Açık Tenli Kadınlar için 8 Güzellik Taktiği
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Açık Tenli Kadınlar için 8 Güzellik Taktiği

Açık tenli bir kadın mısınız? Makyaj yaparken zorlanıyor musunuz? Bronz tenin moda olduğu zamanlar vardır. Ancak, cilt tonunuz ile savaşmanıza gere...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.