Büyükannelerden Size Daha İyi Bir İnsan Olmanız İçin 8 İpucu

Daha iyi bir insan olmak için kendinize ve önem verdiğiniz kişilere dikkat etmeyi öğrenmelisiniz. Hayatınızdan toksik ilişkileri uzaklaştırın ve meydana gelen her şeyin olumlu tarafını görmeye başlayın.
Büyükannelerden Size Daha İyi Bir İnsan Olmanız İçin 8 İpucu

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Büyükannelerimizden gelen tavsiyeler, çocukluğumuzdan beri hayatımızın büyük bir parçası olmuştur ve daha iyi bir insan olmaya bizi teşvik etmiştir. Genellikle hak ettiği önemi vermesek de, zaman geçtikçe bize söyledikleri her şeyin doğru olduğunu fark ederiz.

Yılları ve tecrübesi, onları hayallerimizin ötesinde bir bilgeliğe ulaştırmıştır ve bize söyledikleri her şeyin çok değerli olduğunun farkındayız.

Bununla birlikte, bu bilgeliği kabul etmeyi öğrendiğimiz ve bunları hayatımıza uyguladığımız zaman dünyayı görme biçimimiz iyileşir ve daha iyi insanlar olmayı öğreniriz.

Ancak her insan farklı bir kişiliğe sahip olsa da, hayatımızın olumsuz yönlerini ortadan kaldırmak ve mutluluğu elde etmek için değişiklikler yapmamız gerekir.

Bu nedenle, bu makalede sağlığınız için yukarıda bahsi geçen tavsiyelere özel bir alan ayırmak istiyoruz şüphesiz ki kendinizi daha iyi hissetmeniz için size yardımcı olacaklardır.

Daha iyi bir insan olmak için büyükannelerimize kulak verelim

1. Hayatta maddiyata fazla önem vermeyin

genç kadın

Bazen bilinçsizce, aslında herhangi bir önem taşımayan maddi şeylerde mutluluğu arayarak çok zaman harcıyoruz.
  • Her ne kadar bu maddi şeylerin bizi genelde bize mutluluk ve huzur verebileceği doğru olsa da, asla ve asla deneyimlerden, insanlardan ve hayattaki basit şeylerden daha önemli olmayacaklardır.

2. Geleceği düşünün ve geçmişi arkanızda bırakın

Şu an için nerede olduğunuza ya da ne yaptığınıza bakmaksızın, geleceğin daha iyi olacağına ve hedeflerinize ulaşmak için daima çok fazla fırsat yakalayacağınıza inanmalısınız.

  • Geçmişteki kötü anları düşünmeyi bırakın ve dolaylı olarak olayları aşmaktan sizi alıkoyan şeylerden uzaklaşın.
  • Yaşamınızdaki her deneyimin büyümeye faydası vardır ve bazı anlar şu anda kötü görünse de zaman aksini gösterecektir.

3. Olaylara iyi tarafından bakmayı öğrenin

yağmur

Dünyanın size karşı olduğunu düşünerek kaybettiğiniz onca zaman hakkında hiç düşündünüz mü?
  • Başınıza gelen her şey, ister iyi ister kötü olsun, sizi daha iyi bir insan kılar.
  • Hayat sizi farklı yerlere götürecek, size farklı yollar gösterecektir ve aynı fikri paylaşmasanız dahi, tüm kötü günleri de tedavi edecektir.

4. Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirin

İş, kişinin hayatının önemli bir parçasıdır, ancak önemli olan tek şey olmamalıdır.

  • Psikolojik olarak büyümek ve mutlu olabilmek için yaşamınıza değer katan tüm insanlarla yeterli miktarda zaman geçirmeniz gerekir.
  • Aile ve arkadaşlar, yaşamaya ve hayatın karşımıza çıkardığı güçlükler sırasında güçlü kalmamıza yardımcı olan yakıtlardır.

5. Belirli insanlarla bağlantınızı koparmayı öğrenin

daha iyi bir insan olmak için toksik ilişkilere son verin

Ne yazık ki, farkına varmak her ne kadar acı verici olsa da, herkes arkadaşımız değildir ve birlikte olmak istediğimiz kişiler her zaman olmasını umduğumuz kişiler de değildir.

Duygularımızı kontrol etmek zordur, ancak yapılacak en sağlıklı şey mutluluğu bulup toksik insanlardan ayrı olarak yetiştirmektir.

Bu insanlar, öyle ya da böyle, gelecekteki hedeflerimize müdahale eden engeller yaratırlar.

6. Yaşam basit olabilir

Çok fazla yükümlülüğümüz ve yapmamız gereken işler olduğunda stres altına gireriz ve hayat çok karmaşıkmış gibi hissederiz.

Fakat … neden bu şekilde bakasınız?

  • Her şey bir davranış meselesidir ve çoğu zaman, yoktan yere yıpranırız.
  • Her şeyi teker teker yapmayı, yeteneklerimizi en iyi şekilde kullanmayı öğrenmek zorundayız, böylece bir daha yapmak zorunda kalmayız.
  • Yaptığımız her şeyde disiplinli olmaya, aktif olmaya ve zamanımızdan istifade etmeye çalışmalıyız, böylelikle zaman kaybını ortadan kaldırabiliriz.

7. Olumlu bir tavra sahip olmaya çalışın

daha iyi bir insan olmak için pozitif olun

Büyükannelerimiz bize hep, birçok şeyin hayata karşı takındığımız tutum yüzünden gerçekleştiğini söylemiştir.

Bu doğrudur! Olayları karmaşık hale getirmeyi, onların kötü tarafını görmeyi ve kendimize karşı aşırı derecede eleştirel omayı o kadar çok seviyoruz ki başarılı olmanın tek yolu işleri daha da zor hale getirmek oluyor.

Gülümseyin, her duruma iyi yönünden bakmaya çalışın ve şikayet etmeden önce çözümler bulun. Bütün bunlar, hem bireysel düzeyde hem de sosyal açıdan daha iyi bir insan olabilmemize yardımcı olur.

8. Sevdiğiniz şeyi yapın

Bize binlerce kez söylendi, “Sevdiğiniz şeyi yapın.”

Ama … bunu yapmak neden bu kadar zor?

Maddi şeyler elde etmek ve para kazanmak hakkında o kadar çok endişe duyarız ki, tutkularımızı ve hayallerimizi bir rafa kaldırırız.

Gerçekte sevdiğiniz bir şeyi yapmak cesaret gerektirir. Sadece sizi mutlu etmekle kalmaz, aynı zamanda kim olduğunuzla gurur duymanızı sağlar ve size memnuniyet hissi verir.

Yukarıda bahsedilenlerden kaç tanesi sizin hayatınız için de geçerli?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.