İkigai: Japonların Mutluluk Sırrını Keşfedin

İkigai, var olma sebebimizdir. Onu ayırt edebilmeyi ne kadar çabuk öğrenirsek, hayattaki işlevimizi yerine getirebilir ve zaman kaybetmeden ilerleyebiliriz.
İkigai: Japonların Mutluluk Sırrını Keşfedin

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

İkigai, “var olmanın nedeni” olarak bilinir. Japon kültürü, her birimizin bir ikigai’ye sahip olduğuna inanır. Bu pek çok insan için bilinmeyen bir kelimedir. Aslında hayatımıza anlam katan bir referanstır. Hayattaki amacınız nedir? Neden buradasınız? 

Her birimizin yaşamak için bir sebebi var. Aslında bu sebeple hayata geliyoruz. Yine de, bir sorun var. Hepimiz ikigai’ye sahip olsak da, hepimiz onu bulamıyoruz. Bu ikigai ile ilgili bir sorundur. Bazı insanların hayattaki anlamını bulması sadece birkaç ay alır, bazıları için yıllar sürer, bazıları da çocukluklarından beri bunu bilir.

İkigai’yi arayın ve mutlu olun

mutsuz kadın

Japon kültüründe, ikigai’yi bulduğunuzda mutlu olmamak imkansızdır. Onu bulduğunuzda hayatınızı anlamlı kılan şeyi bulmuş olursunuz. Sonuç olarak, her gün enerji ve iyi bir ruh hali ile kalkarsınız. 

Bu, Batı Kültüründe birçok kişinin sahip olduğu bir sorundur. Çok az insan var olma nedeninden haberdardır. Bu nedenle, oto-pilottaymış gibi davranırlar. Bu insanlar hayattan zevk almazlar ve tembellikle boşluk içinde yaşarlar.

İkigai’yi nasıl arayacağınızı biliyor musunuz? Ayrıca, onu bulmuş olabilir misiniz? Onu kaybetmemek için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Bu ipuçlarına dikkat edin.

Ayrıca keşfedin: Çakralar: Enerji merkezleri

İkigai’nizi takip edin

Şu anda ikigai’nizi bulmuş olsanız bile, bu konuda bir şeyi bilmek önemlidir: Şu anda içinde fark etmediğiniz bir tutku ya da yetenek var. Örneğin, sahip olduğunuz özel bir kabiliyeti fark etmemiş olabilirsiniz.

Belki arkadaşlarınızı motive etmek konusunda bir yeteneğiniz var. Sonra belki de ikigai’niz sizi bir yaşam koçuna ya da motivasyon konuşmacısına dönüştürür. İçinize dönüp bakın, amacınız bu. Daha sonra, aldığınız her adımda ikigai’nizi takip edin.

Anı yaşayın

mutlu kadın

Daha önce de belirttiğimiz gibi, oto-pilotta yaşayan birçok insan var. Bu, varoluş nedenlerini bilenlerin başına gelen bir şey değil. Anı yaşamanın nedeni, geçmişten gelen düşünceleri ve geleceğe dair endişeleri bir kenara bırakabilmektir. Bunlar aklınızda önemli bir yer işgal eder.

Özenli olmayı, dikkatinizi toplamayı ve bir çeşit meditasyon yapmayı deneyin. Belki de hayatınıza anlam katan şeyleri hiç beklemediğiniz bir anda keşfedeceksiniz.

Yerleşmeyin, ilerleyin

Bazen, herhangi bir şeyden dolayı tatile çıkmayı severiz. Bir gün çalışmayı bırakıp yaşamak için biraz para sahibi olmayı hayal ederiz. Ancak, insanın kendini zenginleştiren hiçbir şey yapmaması ve sürekli harcaması yıllar geçtikçe mutsuzluğa dönüşebilir. Hayatınıza olduğu gibi yerleşmeyin.

Sizi tatmin etmeyen vasat bir işi kabul etmeyin. Ayrıca, sizi tatmin etmeyen ilişkilere de girmeyin. Çaba gösterin, kendinizi geliştirin ve ilerleyin. Bu dünyaya sunacak bir şeyiniz var, bu yüzden zaman kaybetmeyin.

Sevdiğiniz şeyi yapın

mutlu olmak

Ne yapmak istersiniz? Kayak yapmak, enstrüman çalmak, okumak ya da seyahat etmek ister misiniz? Sevdiğiniz şeyi yapın ve mazeret aramayın. Eğer bunu yapmazsanız, ikigai’nizi kaybedeceksiniz ve geri dönüp aramanız gerekecek.

Bazen, “zamanım yok” ya da “daha sonra yaparım” ya da “param yok” deriz … Bu mazeretler burada ve şimdi yapmak istediklerimizi ertelememize neden olur. Belki bir gün istediğimiz şeyleri yapmak için uğraşacağımıza inanıyoruz. Ancak gerçekte, durum öyle değil. Şu an yaşamak zorunda olduğunuzu hatırlıyor musunuz?

Yapmak istediklerinizi erteleyemezsiniz, çünkü bunlar yaşam amacınıza (ikigai) bağlıdır.

Çevrenize dikkat edin

Çevreniz çok önemlidir. Doğayla iç içe yaşamak, sağlıklı arkadaşlıklara sahip olmak ve pozitif olmak ikigai açısından yardımcı olacaktır. Çoğunlukla, etrafımızdaki insanların ne kadar zehirli olduğundan şikayet ediyoruz ve onları etrafımızda tutuyoruz. Neden? Bu bize hiç iyi gelmiyor.

Çevrenize dikkat edin ve bulunduğunuz yerde rahat olduğunuzdan emin olun. Her şeyin göründüğünden daha basit olduğunu ve ikigai’nin orada, köşeyi döndüğünüzde yakalanabilir olduğunu fark edeceksiniz.

Her sabah uyanmak için nedeninizi buldunuz mu? Onu aramıyorsanız ya da bunun için çaba göstermiyorsanız, yokluktan birbenbire ortaya çıkmaz.

Kendinizi lanetlemek ve kızdırmak yardımcı olmaz. Daha olumlu olmaya başlayın, küçük adımlar atın, kendinizi daha iyi tanıyın ve hiç beklemediğiniz bir anda, neden bu dünyada olduğunuzu anlayacaksınız.

İlginizi çekebilir ...
Her Gün Tekrarlanması Gereken 7 Olumlu Cümle
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Her Gün Tekrarlanması Gereken 7 Olumlu Cümle

Sadece bazı olumlu ifadeleri kullanarak günlük yaşamınızda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak çok önemli gelişmeler yaratabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Khoury, B.; Lecomte, T.; Fortin, G., et al. (2013). “Mindfulness-based therapy: a comprehensive meta-analysis”, Clin Psychol Rev, 33 (6): 763-771.
  • Nolen-Hoeksema, S.; Wisco, B. E., and Lyubomirsky, S. (2008). “Rethinking rumination”, Perspectives on Psychological Science, 3 (5): 400-424.
  • Segal, Z. V., Williams, J. M., y Teasdale, J. D. (2006). Terapia cognitiva de la depresión basada en la consciencia plena. Un nuevo abordaje para la prevención de recaídas. Bilbao: Desclée de Brouwer.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.