Temiz Bir Cilt için Hindistan Cevizi ve Narenciye Yağı

Gün içinde bu yağı kullanmak isterseniz sürdüğünüz bölgeyi kapatın veya güneş koruyucu sürün; çünkü içinde bulunan narenciye lekelere neden olabilir.
Temiz Bir Cilt için Hindistan Cevizi ve Narenciye Yağı

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Hindistan cevizi yağı zengin vitamin ve mineral içeriğinden dolayı genel sağlık ve temiz bir cilt için harikadır. Üstelik doğal bir güzellik ürünü olarak da inanılmazdır. Narenciye de, Hindistan cevizine besleyici ve ferah bir tamamlayıcı olur.

Hindistan cevizi yağı cildinize güzel bir yumuşaklık ve parlaklık kazandıran besleyici, dengeleyici ve nemlendirici bir yağdır.Burada sızma Hindistan cevizi yağı ile bazı esansiyel narenciye yağlarını bir araya getireceğiz. Bu, yüzünüze daha fazla ışık getirecektir. Buna ek olarak, lekelerin görünümünü engelleyecek ve giderecektir.

Temiz bir cilt için Hindistan cevizi yağı

Yıllar önce, insanlar Hindistan cevizi yağını düşük kaliteli bir yağ olarak eleştirdiler.

Fakat, artık bunun her türlü sağlık sorununa sahip insanlar için son derece yararlı bir süper gıda olduğunu ve tüm cilt tipleri için mükemmel bir güzellik ürünü olduğunu biliyoruz.

Dahası, sızma Hindistan cevizi yağı cildi derinlemesine besler. Yağ üretimini dengelerken, yumuşaklık sağlar, kırışıklıkları önler ve cildinizi sıkılaştırır.

Bütün cilt tipleri için besleyici bir yağ

 • Çok kuru bir cildiniz varsa, Hindistan cevizi yağı, badem veya kuşburnu yağı ile kombine edilebilir.
 • Yağlı cilde sahip olan insanlar için ise, bunu aloe vera jeli ile karıştırın. Bu karışım aynı zamanda hassas, karma ve sivilceye eğilimli ciltler için de uygundur.

Esansiyel narenciye yağları

temiz bir cilt için narenciye yağı

Limon, portakal, mandalina ve greyfurt gibi esansiyel narenciye yağları temiz bir cilt için harika çözümlerdir, üstelik ferahlatıcı bir aromaya sahiplerdir.

 • Cildi ferahlatır ve canlandırırlar.
 • Esansiyel narenciye yağları cildinizi parlaklaştırır ve cildinizdeki lekeleri önleyerek, onlarla mücadele eder.
 • Ayrıca lekeleri ve sivilceleri giderir ve önlerler.
 • Ayrıca ruhsal durumunuzu iyileştiren ve depresyon, anksiyete ve stresle savaşan bir anti-depresan etkisi vardır.

Uyarı

Bununla birlikte, güneş ışığına maruz kalacaksanız, narenciye esansiyel yağları kullanmamalısınız çünkü bunlar ışığa karşı duyarlıdırlar.

Bu nedenle cilt yenilenmesini ve lekeleri iyileştirmek için bu Hindistan cevizi ve narenciye yağını geceleri veya güneş altında kalmayacağınız zaman kullanmanızı öneririz.

Hindistan cevizi ve narenciye yağı

hindistan cevizi yağı

Şimdi, bu besin dolu Hindistan cevizi ve narenciye yağını nasıl yapacağınızı açıklayacağız.

Malzemeler

 • 1 bardak sızma Hindistan cevizi yağı (220 g)
 • 20 damla tek tür veya çeşitli esansiyel narenciye yağı: limon, portakal, mandalin, greyfurt.

Not: koyu renkli cam bir kap kullanmalısınız ki, karışım özelliklerini saklayabilsin.

Ne yapacağım?

 • Bu besleyici Hindistan cevizi ve narenciye yağını yapmak için, bileşenleri iyice karışana kadar kavanozda karıştırın ve sallayın.
 • Ancak sıcaklık 73 derecenin altındaysa Hindistan cevizi yağının katılaştığını unutmayın.
 • Bu durumda, önce benmari usulü eritin veya kavanozu sıcak su dolu bir kaba koyun, ancak aşırı ısınmasına izin vermeyin. Sonra esansiyel yağları ekleyin.
 • Ardından yağ katılaşsa da önemli değildir, çünkü yağlar Hindistan cevizi ve narenciye yağı oluşturmak üzere zaten birleşmiştir.

Uygulanışı

 • Bu besleyici Hindistan cevizi ve narenciye yağını, makyajınızı çıkardıktan sonra yatmadan önce her gece uygulayın ve yüzünüzü yıkayın. Yumuşak, canlı ve temiz bir cilt için buna değer.
 • Tahriş olmasını önlemek için göz bölgesinden kaçının. Herhangi bir kesik veya yaranız varsa oralara da sürmeyin.
 • Vücudunuzda daha yumuşak veya parlak olmasını istediğiniz bir bölge varsa veya temizlemek istediğiniz herhangi bir sivilce veya leke varsa, buralarda bu losyonu kullanabilirsiniz.
 • Güneşe maruz kalmayacaksanız veya süreceğiniz yeriniz kapalı olursa gün boyunca da uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi ve narenciye yağlı saç maskesi

saç maskesi

Buna ek olarak bu besleyici yağ, aşağıdakilerden herhangi birini arıyorsanız, saçlarınız için de mükemmeldir:

 • Daha yumuşak, daha parlak saçlar.
 • Az yağlı saçlar ve dengeli yağ üretimi.

Not: Çok kuru veya renkli saçlar için önerilmez.

Uygulanışı

 • Hindistan cevizi ve narenciye yağını yatmadan önce, saçlarınızın uçlarından köklerine kadar uygulayın.
 • Uygularken, kan dolaşımını ve yağın emilimini artırmak için biraz basınç uygulayın ve masaj yapın.
 • Ertesi sabah, yağı temizlemek için saçınızı iki kez yıkayın.
 • Saç kremi kullanmanıza gerek kalmayacak.
İlginizi çekebilir ...
Tüm Cilt Tiplerine Uygun 6 Aloe Vera Maskesi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Tüm Cilt Tiplerine Uygun 6 Aloe Vera Maskesi

Özellikleri ve faydaları sayesinde aloe vera tüm cilt tipleri için ideal olabilir. Sadece doğru malzemelerle karıştırmaya dikkat etmeniz gerekiyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Marina, A. M., Che Man, Y. B., Nazimah, S. A. H., & Amin, I. (2009). Antioxidant capacity and phenolic acids of virgin coconut oil. International Journal of Food Sciences and Nutrition. https://doi.org/10.1080/09637480802549127
 • Viuda-Martos, M., Ruiz-Navajas, Y., Fernández-López, J., & Perez-Álvarez, J. (2008). Antibacterial activity of lemon (Citrus lemon L.), mandarin (Citrus reticulata L.), grapefruit (Citrus paradisi L.) and orange (Citrus sinensis L.) essential oils. Journal of Food Safety. https://doi.org/10.1111/j.1745-4565.2008.00131.x

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.