Vücutta Oluşan Çatlaklar İçin Ev Tedavileri

Çatlak oluşumunun hemen akabinde, yani izler henüz kırmızı iken tedaviye başlarsanız, daha iyi sonuçlar alırsınız.
Vücutta Oluşan Çatlaklar İçin Ev Tedavileri

Son Güncelleme: 14 Ocak, 2019

Vücutta oluşan çatlaklar kadar rahatsız edici pek az şey vardır. Kilo değişimleri veya hormonal dengesizlikler, vücutta oluşan çatlaklar ile ilgili ana sebepler olarak belirtilmektedir.

Peki onlardan nasıl kurtulabilirsiniz? Bazı insanlar bunun için plastik cerrahiye yönelmektedir; ancak bu, masraflı bir müdahaledir ve bu yüzden herkes için bir çözüm olmayabilir.

Evde uygulayabileceğiniz bu basit tedaviler, vücutta oluşan çatlaklar için kullanabileceğiniz doğal ipuçlarıdır. Çatlaklardan tamamıyla kurtulamayacağınızı en başından bilmelisiniz.

Ancak en azından yüzeylerini pürüzsüzleştirebilecek ve daha az farkedilir hale getirebileceksiniz. Bu basit ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

1. Vücutta Oluşan Kırmızı Renkli Çatlaklar İçin Ev Tedavileri

Kırmızı renk çatlaklar, henüz yeni oluşmuş çatlaklardır. Diğer bir deyişle, hala ”inflamasyon” fazındadırlar. Kollarınızda, bacaklarınızda, kalçanızda veya karın bölgenizde oluşabilir ve hamilelik süresince neredeyse her zaman görülürler.

İnflamasyon süreci birkaç ay sürebilir. Bu süreçte vücut bu bölgelere kan göndermeye devam eder ve bu da çatlak görünümünü daha belirgin kılar. Zaman geçtikçe, bu izler yara olmaya ve beyaza dönmeye başlar.

Peki bu rahatsız edici görüntüden kurtulabilmek mümkün müdür? Eğer, vücutta oluşan çatlaklar belirmeye başladıktan hemen sonra, çatlaklar daha henüz kırmızıyken bu tedavileri uygulamaya başlarsanız, çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. O halde aşağıdaki ipuçlarını okumaya devam edin.

1. Şeker ile Ölü Derilerden Kurtulma

 • Bu yöntem, ciddi anlamda çok basittir. Uygulamak için sadece bir yemek kaşığı (20 gram) toz şekere ihtiyacınız vardır.
 • Duşa girin ve cildinizi ıslatın.
 • Sonra şeker ile çatlakların oluştukları bölgeleri ovalayın.
 • Nazikçe masaj yapar gibi hareket etmelisiniz; ancak aynı zamanda da uyguladığınız bölgeye kan akışının iletildiğinden emin olmalısınız.
 • Bu tedavi yöntemi, ilgili bölgelerde oluşan iltihaplanmayı azaltıcı etki edecektir.

2. Aloe, Patates ve Yumurta Tedavisi

Bu tedavinin amacı, kırmızı çatlakların oluştuğu bölgelerdeki iltihaplanmayı, yaralanmış cildi besleyerek azaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmaktır.

Muhtemelen aloe veranın çeşitli cilt problemleri için ne denli faydalı bir içeriğe sahip olduğunu bilyorsunuzdur. İşte, çatlak izlerinin görünümlerinin azaltılmasına katkıda bulunması da, bu faydalı özelliklerinden biridir.

Malzemeler

 • Bir adet soyulmuş ve dilimlenmiş patates,
 • Aloe vera bitkisinden elde edilecek jelden 30 gram,
 • Bir yumurta beyazı.

Hazırlanışı

 • İşe, aloe vera bitkisinin içerisinde bulunan özünü ayırarak başlayın.
 • Sonra, çıkardığınız bu özü, yumurta akı ile birlikte cam bir kaseye koyun.
 • Patates dilimlerini bu karışıma batırın ve ardından, çatlakların bulunduğu bölgelere yerleştirin.
 • Vücudunuza göz atarak, yaklaşık ne kadar patates dilimine ihtiyacınız olacağını kestirebilirsiniz.
 • Dilimleri çatlaklar üzerinde 15 dakika beklettikten sonra duşa girin ve temizlenin. Bu tedavi oldukça etkilidir.

Bu yazımıza da göz atın: Çatlaklara Karşı İki Doğal Alternatif

2. Beyaz Renk Çatlaklar İçin Tedaviler

Çatlak izleri

Beyaz çatlak izleri, yara olma aşamasını geçmiş ve kurtulması daha zor olan çatlak izleri demektir. Yine de, bu tedavilerle beyaz renk çatlakların görünülürlüğünü azaltabilirsiniz.

Bu sebeplerden dolayı aklınızda bulundurmalısınız ki; çatlak tedavilerine mümkün olduğunca erken vakitte, izler henüz kırmızı iken başlamak önemlidir. Şimdi, beyaz renk çatlak izlerinin görünülürlüğünü azaltmak için uygulanabilecek tedavilere göz atacağız.

Beyaz Renk Çatlakları Azaltıcı Tedavi

Bu basit tedavinin amacı, cildi beslemek ve ciltteki yaraları iyileştirmeye yardımcı olmaktır. Bu tedavinin başarılı olabilmesi için, elinizde E vitamini bulundurmanız gerekmektedir. Vitamini, eczaneden veya doğal ürünler satan dükkanlardan temin edebilirsiniz.

Gözünüze biraz pahalı gelebilir; ancak E vitaminini birçok amaç için kullanabilirsiniz. Örneğin; birkaç damla vitamini ojenize damlatırsanız tırnaklarınızı kuvvetlendirmiş olursunuz veya saç kreminize eklediğiniz zaman saçlarınızı kuvvetlendirebilirsiniz.

Malzemeler

Nasıl Hazırlanır?

 • Öncelikle, aloe vera bitkisinden özünü çıkarmalısınız. Bu işlem için bir kaşık kullanabilirsiniz.
 • Çıkan özü ve zeytinyağını bir kaseye koyun.
 • Son olarak, içerisine birkaç damla E vitamini ekleyin ve tüm malzemeleri karıştırın.
 • Homojen bir karışım elde ettikten sonra bir pamuk yardımı ile karışımı beyaz çatlak izlerinin bulunduğu bölgelere uygulayın.
 • Bu işlemi, her gece uygulamalısınız. Zamanla, çatlak izlerinizin görünürlüklerinin azaldığını farketmeye başlayacaksınız. Haydi deneyin!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.