Şekerin Bilmediğiniz Kullanım Alanları

Şekerin Bilmediğiniz Kullanım Alanları

Son Güncelleme: 17 Aralık, 2018

Şeker son yıllarda çokça kötüleniyor ama içeceklerimizi ve yiyeceklerimizi daha tatlılaştırmak dışında pek çok kullanım alanı vardır. Bu yazımızda şekerin sizi şaşırtabilecek farklı kullanımlarından bahsedeceğiz.

Şeker Türleri Nelerdir?

En yaygın satılanı rafine şekerler olduğu için, şu ana dek görmüş olduğunuz tek şekerin bu olma ihtimali yüksektir. Bu, çay, kahve, tatlılar gibi şeylerde kullandığınız beyaz ufak taneli şekerdir. Diğer şekerler ise;

  • Standart veya masa şekeri: demin dediğimiz gibi bu en yaygın kullanılan ve bilinen şekerdir. Orta boy veya ufak tanelidir.
  • Ekstra ince: Pek çok ülkede kullanılır ve tatlı tariflerinde denk gelebilirsiniz. Taneleri çok ufaktır.
  • Cam şeker: Bu bildiğimiz toz şekerin öğütülerek pudra haline getirilmesi ile elde edilir.
şekerli kurabiye
  • Kamış şekeri: Klasik şekere oranla daha iri ve yuvarlak tanelidir. Avrupa ülkelerinde popülerdir. Alman veya İskandinav pastaneleri “Belçika Waffle’ı” yapımında kullanırlar.
  • Kristal şeker: Genelde marketlerde satılan şekerden daha iri tanelidir, çay ve kahveye eklenmenin yanı sıra dekorasyon için kullanılır. İri ve rastgele köşeli bir şekli vardır ve normal şekere oranla daha yavaş çözülür.
  • Doğal şeker: bu şekerin diğerleri ile aynı gruptan olmadığını söyleyenler olsa da adından dolayı bahsedeceğiz. Diğerleri gibi sadece sukorozdan elde edilmez, bir tür şurupla karıştırılır. Büyük şekerciler, ürünlerin daha uzun süre yumuşak kalmasını sağladığı için bu şekeri tercih ederler.
kristal şeker

“Şekersiz bir Eczacı Gibi”

Bu eski deyimin nedeni, eczacıların şekerin faydalarını fark ettikten sonra çeşitli hastalık ve rahatsızlıkların tedavisi için kullanmalarıydı. Kimileri solunum yolu sorunlarını tedavi etmekte kullanıldığını söyler kimileri de yara tedavisine çok iyi geldiğini. Ama neredeyse herkes şekerin iyileştirici özellikleri olduğu konusunda hem fikirdir.

Şekeri bol miktarda su ile karıştırıp diğer bitkilere ekleyebileceğiniz bir şurup elde edebilirsiniz. Bu şekilde grip veya soğuk algınlığı tedavisi olarak kullanılabilir. Eğer yüksek alkollü sert bir içki ile karıştırırsanız ateş düşürmek için kullanabilirsiniz.

şeffaf şeker

Eczacılar, şekerlerini kaybetmemek için hep el altında bulundururlardı. Ayrıca o dönem insanların evlerinden çalışması da yaygındı. Bu sayede şekerleri bittiği zaman eşlerinin mutfağından biraz daha şeker alabilirlerdi.

Şekerin Sizi Şaşırtacak Alternatif Kullanımları

Yara Tedavisi

Yazımızın başında bahsettiğimiz üzere; şekerin yaraların, kesiklerin veya ülserlerin yanmasına neden olan bakterileri öldürmek için kullanıldığı söyleniyor. Sorunlu bölgenin üstüne biraz şeker sürün ve bekleyin.

Dil Yanmasını Dindirmek

Sıcak bir çay, kahve, çorba veya sosun tadına bakarken dilinizi yaktığınızda bir küp şekeri emebilir veya dilinizin üstüne biraz toz şeker serpebilirsiniz.

şeker kullanımları

Yiyeceklerin Acısını Azaltmak

Sosunuz fazla baharatlı mı oldu? İçerisine bir çay kaşığı ekleyin. Bu yöntemi domates sosunuz çok asidik olduğunda da uygulayabilirsiniz.

Peeling

Şekeri zeytin yağı veya badem yağı ile karıştırarak, bedeninizdeki ölü hücreleri arındıracak bir peeling hazırlayabilirsiniz.

Rujun Daha Kalıcı Olmasını Sağlamak

Kadınlar rujlarının istedikleri kadar kalıcı olmamasından şikayet ederler. Bir şeyler içtiğinizde, sigara içerken, dudaklarınızı yaladığınızda veya birisini öptüğünüzde rujunuz çıkar. Rujunuzun daha kalıcı olmasını sağlamak için, ruju sürdükten sonra üzerine biraz şeker sürün. Birkaç dakika bekletin ve rujunuzun üzerindeki şekeri yalayın.

Ellerinizi Temizlemek

Yağ veya boya ile çalışanlar (örneğin mekanikler) için çok iyi bir yöntemdir. Elinize biraz şeker alıp, sabun ile birlikte ovarak yıkayın.

şekerli tatlı

Bahçenizin Görüntüsünü Güzelleştirin

Üç kaşık şekeri, iki kaşık sirke ve dört kaşık ılık su ile karıştırın. Bitkilerinizin etrafındaki toprağa dökün. Bu bitkilerinizi besleyecek ve sirke bakteri oluşumunu önleyecektir.

Kahve Makinenizi Temizleyin

Kahve makinenizin filtre bölümüne çeyrek kap şeker koyun, kahve yapar gibi 3 dakika bekletin. Ardından bol su ile yıkayın.

Yağ Lekelerini Çıkartın

En sevdiğiniz giysi, battaniye veya perdenizde yağ lekesi varsa su ve şekerden bir macun hazırlayıp doğrudan üstüne sürün. En az bir saat bekletip normal şekilde yıkayın.

Kurabiye ve Tatlıları Taze Tutar

Kurabiyelerinizi hava geçirmeyen bir kaba koyarken içerisine birkaç küp şeker atın. Bu sayede daha uzun süre taze kalırlar. Aynı şeyi rendelenmiş peynirin sertleşmesini önlemek için de yapabilirsiniz.

Bu alternatif şeker kullanım yöntemleri sizi şaşırttı mı?

Resimler Uwe Hermann, David Eccles, Betsy Weber, Jody Mcintyre, goodmami, Javcon 117, Joel Kramer’ın izni ile kullanılmıştır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.