Çatlamış Topuklar İçin Evde 8 Kesin Çözüm

Çatlamış topuklar genellikle kuruluğun bir sonucudur. Bu tip problemlerin önüne geçmek istiyorsak ayaklarımızın bakımına dikkat etmeliyiz.
Çatlamış Topuklar İçin Evde 8 Kesin Çözüm

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çatlamış topuklar, ayak bakımı eksikliğinin açık bir işaretidir. Ancak bunlar aynı zamanda dehidrasyonun ve bazen de bazı sağlık sorunlarının bir belirtisidir. Bu yazımızdan çatlamış topuklar için 8 kesin çözümü bulun!

Bu problem, her şeyden önce cildin dış tabakasını etkilediği için karakterize edilir, ancak bazen dermise derinlemesine nüfuz edebilir ve yoğun ağrı oluşturabilir.

Genellikle topuk çevresindeki cilt kuruduğunda, yeterince nemlenmediğinde ve vücudun basıncını aldığında ortaya çıkar. Küçük vakalarda bu sorun çinko ve omega-3 yağ asidi eksikliğini de gösterebilir.

Çatlak topukların nedeni ne olursa olsun, genellikle estetik bir sorun, hoş olmayan bir durum olarak görülürler ve bazı durumlarda ağrıya neden olabilirler. Neyse ki, topuk bölgesindeki kuru cildin tedavisine yardımcı olabilecek ve daha büyük bir sorun haline gelmesini önleyebilecek bazı ev tedavi yöntemleri var.

1. Limon ve gliserin tedavisi

Çatlak topuklar için çareler.

Bu doğal tedavinin, topuktaki cildi yumuşatmaya yardımcı olduğu ve topukların çatlamasına neden olan kuruluğu önemli ölçüde azalttığı söylenmektedir.

Ne yapmalısınız?

 • Büyük bir kaseye bol miktarda ılık su dökün ve ardından kaba tuz, gliserin, limon suyu ve gül suyu ekleyin. Bundan sonra ayaklarınızı yaklaşık 15 ila 20 dakika solüsyonda bekletin.
 • Topuklardaki kuru cildi yumuşatmak için pomza taşı kullanmak iyi bir fikirdir ve bu nasırların giderilmesini kolaylaştıracaktır.

Karışımı sadece gliserin, limon suyu ve gül suyu ile (yani tuzsuz) hazırlayabilir ve doğrudan topuklarınızdaki sertleşmiş cilde uygulayabilirsiniz. Biraz çorap giyin ve gece boyunca bırakın. Aynı tedaviyi arka arkaya dört veya beş gün tekrarlamanızı öneririz.

2. Bitkisel yağlar

Bitkisel yağların (hindistan cevizi, badem veya argan yağı gibi) kullanılması cildi nemlendirmeye gerçekten yardımcı olabilir. Topuklarda kuruluk ve çatlama ile savaşmaya yardımcı olabilirler.

Ne yapmalısınız?

 • Topuklarınızdaki kuru cildi derinlemesine nemlendirmek için bol miktarda hindistancevizi yağı veya zeytinyağı (veya bahsedilen diğer yağlar) kullanın.
 • Uyguladıktan sonra, siz uyurken yağın işini yapmasına izin vermek için gece boyunca pamuklu bir çorap giyin.
 • Sabah topuğunuzu yıkayın ve tedaviyi her gün tekrarlayın.

3. Muz ve avokado maskesi

Muz ve avokado.

Bu muz ve avokado maskesi, cildi nemlendirmenin yanı sıra çatlamış topukların görünümünü yumuşatmaya ve gözle görülür şekilde iyileştirmeye yardımcı olur.

 • Olgun bir muz ve bir avokado ile bir karışım hazırlayın. Bu karışımı çatlamış topuk derisine uygulayın, yarım saat bekletin ve durulayın.

4. Çatlamış topuklar için vazelin tedavisi

Vazelin, cildi nemlendirmenin harika bir yoludur ve Kanada Aile Hekimliği’nde yayınlanan bu çalışmada belirtildiği gibi, nasırları yumuşatabilir ve ayrıca çatlamış topuk sorununu önemli ölçüde azaltabilir.

Ne yapmalısınız?

 • Öncelikle topuklarınızı tuzlu sıcak suda 15-20 dakika bekletin.
 • Ardından ayakları iyice kurulayın ve ardından bir yemek kaşığı vazelini topuklarınıza yedirin.
 • Gece yatarken pamuklu çorap giyin.
 • Ertesi sabah, çorapları çıkarın ve farkı görün.

5. Kerosone mumu ve hindistancevizi yağı tedavisi

Hindistancevizi yağı.

Bu doğal yöntem, çatlamış topuklar ağrıya ve diğer rahatsızlıklara neden olduğunda iyi bir tedavi işlevi görür.

Ne yapmalısınız?

 • Hindistan cevizi yağı ile biraz parafin mumunu karıştırın, karışımı benmaride ısıtın, iyice karıştırın ve soğumaya bırakın.
 • Ilık olduğunda, topuklarınıza uygulayın. Çorap giyin ve gece boyunca bırakın.

6. Çatlamış topuklar için bal

Bal, cilt için çok faydalı özelliklere sahip bir bileşendir ve cildi etkili bir şekilde nemlendirmeye ve yumuşatmaya yardımcı olur. Bir bardak balı bir kova ılık suya karıştırın ve ayaklarınızı yaklaşık 15 ila 20 dakika bekletin ve aynı anda masaj yapın.

7. Pirinç unu ovma

Pirinç unu.

Çatlamış topuklar için bir başka yöntemde de biraz ballı pirinç unu ve elma sirkesi kullanılır. Ölü cildi pul pul dökmeye yardımcı olduğu için harika bir çözüm! Cilde zarar vermemek için bu karışımın haftada birden fazla (veya dermatologun belirttiği şekilde) kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Ne yapmalısınız?

 • 2 veya 3 yemek kaşığı pirinç ununu bal sirkesi ve elma suyuyla karıştırın.
 • Ayaklarınızı yaklaşık 20 dakika ılık suda bekletin ve ardından bu peeling karışımını hafif dairesel masajlarla uygulayın.

8. Çatlamış topuklar için yulaf ezmesi

Bu doğal yulaf ezmesi ovma, topuk derisini yumuşatmaya, sertliği gidermeye ve ayaklarınıza daha iyi bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur.

Ne yapmalısınız?

 • Her şeyden önce, biraz yulaf ezmesi tozu ve biraz jojoba yağını bir macun haline getirin.
 • Daha sonra etkilenen bölgeye hafif dairesel masajlarla uygulayın, 10 dakika bekletin ve son olarak ılık suyla çıkarın.

Göreceğiniz gibi, bunların hepsi, çatlamış topuklarınız varsa ayaklarınızın görünümünü iyileştirmeye yardımcı olacak çatlamış topuklar için çok basit ev ilaçlarıdır ve o bölgedeki cildin sağlığını geri kazanmaya yardımcı olabilir. En çok hoşunuza gideni seçin ve deneyin, ancak tedavide tutarlı olmayı ve sebat etmeyi unutmayın. İlginizi çekebilir ...

Sağlıklı Ayaklar için Her Gün Yapabileceğiniz 8 Şey
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sağlıklı Ayaklar için Her Gün Yapabileceğiniz 8 Şey

Ayaklar vücudunuzun tüm ağırlığını her gün taşımakla görevlidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, sağlıklı ayaklarınızın olması çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.