Çocuklarda Astigmat Tanısı Nasıl Konur?

Astigmatı olan bir çocuk akademik zorluklar ve okumayla ilgili sorunlar yaşar. Bu yazıyla çocuklarda astigmat tanısının nasıl konabileceğini öğrenin. 
Çocuklarda Astigmat Tanısı Nasıl Konur?

Son Güncelleme: 23 Ekim, 2020

Çocuklarda astigmat çok yaygın bir görme sorunudur. Aslında genel nüfusun tamamının neredeyse 15’ini etkiler. Vakaların çoğu çocukluk çağında veya ergenlik döneminde başlar.

Bunun sebebi, astigmatizmin belirli bir kalıtsal bileşeninin olmasıdır. Bu bilgi, yine kalıtsal olan miyop gibi diğer görsel bozukluklarla da sık sık ilişkili olduğundan, tanıya rehberlik edebilir.

Sorun şu ki, çocuklarda astigmat erken tespit edilmemişse, okul performanslarını önemli ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle, bu yazıda, konuyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi ve nasıl tanı konduğunu açıklayacağız.

Çocuklarda astigmat nedir?

Astigmatizm, tıpkı miyop veya hipermetropluk gibi bir kırılma hatası nedeniyle oluşur. Kırılma hataları, gözün, ışığı retinaya, doğru bir şekilde odaklamasını engelleyen görme değişiklikleridir. Bu durum, bulanık görme ile sonuçlanır.

Astigmatizm durumunda, zorluk, kişi, ne kadar yakın veya uzak olursa olsun, bir nesneye odaklanmaya çalıştığında ortaya çıkar. Bir başka deyişle, hem uzak hem de yakın görmeyi eşit şekilde etkiler.

Miyoptan veya yakın görüşlülükten farklıdır, çünkü ikincisi uzaktaki nesneleri bulanık gösterir. Hipermetropluk veya uzak görüşlülük ise sadece yakın görmeyi etkiler. Her biri için farklı düzeltme gerektiğinden, aralarında nasıl ayrım yapılacağını bilmek önemlidir.

gözlük takan anne kız çocuk
Çocukluk astigmatında kalıtsal bir bileşen vardır. Bu nedenle ebeveynler ve çocuklar arasında daha yaygındır.

Çocuklarda astigmatın sebebi nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, çocuklarda astigmatta genellikle kalıtsal bir bileşen vardır. Bir başka deyişle, ebeveynlerden birinde veya her ikisinde bu sorun varsa çok daha yaygındır. Ancak genetik bileşen olması şart değildir. Aile öyküsü olmayan vakalar da vardır.

Astigmatlı çocukların korneaları normalden daha düzdür. Göz küresinin bu ön segmenti ışık ışınlarının retinaya odaklanmasını sağlar. Normal şekli iç bükeydir.

Bu nedenle, düz olduğunda, ışınlar retinaya değil onun önüne veya arkasına yansır. Bazı durumlarda, korneanın şekline ek olarak lensin şekli de değiştirilir.

Astigmat türleri

Diğer kırılma hatalarıyla ilişkili olup olmadığına bağlı olarak çocuklarda farklı astigmat türleri görülür. Bunu anlamak için, öncelikle, gözün meridyenlerinin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Göze önden bakarsanız, bir meridyenin göz küresini yukarıdan aşağıya doğru böldüğünü görürsünüz. Diğeriyse soldan sağa doğru böler.

Bu nedenle, ilk astigmat türü miyop astigmattır. Bu durumda, meridyenlerden biri veya her ikisi yakın görüşlülüğe sahip bir göz gibi odaklanır.

Öte yandan, çocuklarda astigmat hiperopik de olabilir. Bu durumda, göz, yakın mesafeler üzerinde kötü bir şekilde odaklanır. Son olarak, astigmat, önceki iki hatanın birleştiği karmaşık bir formatta da olabilir.

Çocuklarda astigmatın semptomları

Çocukluk astigmatını saptamak için belirtilere dikkat etmek önemlidir. Astigmattan şüphelenmek miyop veya hipermetroptan daha zordur çünkü belirtileri o kadar net değildir ve okul performansına hemen olumsuz yönde etki etmez.

En yaygın belirtilerden biri ortada bilinen bir neden yokken eğitimle ilgili zorluklar ve gecikmeler yaşanmasıdır. Çocuk dikkatsiz davranıyor ya da odaklanmıyor olabilir. Hatta hiperaktif görünebilir. Ancak bu konsantrasyon eksikliği, çocuğun kitaptaki veya kara tahtadaki harflere odaklanmakta yetersiz kalmasından kaynaklanır.

Bu çocuklar sık sık baş ağrısı çekme eğilimindedirler. Nesnelere odaklanmayı denemek için gözlerini kısmaya meyillidirler. Tipik olarak görülen bir başka jest de daha iyi görmek için başlarını eğmeleridir. Bu, gözlerinin kızarmasına veya aşırı çaba harcamaları nedeniyle göz kaşıntısına yol açar.

Aslında okumaya az ilgi duyulması, görsel zorluklardan kaynaklanır. Bu çocuklar yüksek sesle okuduklarında, bazıları metindeki tüm satırları atlama veya heceleri değiştirme eğiliminde olurlar.

gözlerini kısmış ders çalışan gözlüklü çocuk
Çocukluk astigmatı nedeniyle oluşan okuma problemlerinin kaynağı entelektüel bir bozukluk değildir.

Çocuklarda astigmat tanısı nasıl konur?

Çocuklarda astigmat tanısı için gözlemlenen tüm belirtilere ek olarak, çocuğunuzu bir göz doktoruna götürmeniz gerekir. Doktor, çocuğunuzun tanısını koymak için bir dizi tamamlayıcı yöntem ve test kullanarak görüşlerini inceleyecektir.

Bir göz muayenesinde, oftalmologlar, genellikle görmeyi tüm açılarıyla değerlendirmek için farklı lensler kullanırlar. Astigmatın tanısını koyduklarında, büyük olasılıkla çocuğunuzun gözlük veya kontakt lens takmasını isteyeceklerdir. Ancak, buna her bir çocuğun durumuna göre karar verilmelidir.

Unutmamanız gereken şey, çocuklarda astigmatın onların eğitimlerini etkilediği gerçeğidir. Bu nedenle, okuma şekli veya baş ağrıları gibi belirtilerin farkında olmak önemlidir. Durumu tespit etmek hem ebeveynlerin hem de eğitimcilerin sorumluluğudur çünkü çocuklarla en çok vakit geçirenler onlardır.

İlginizi çekebilir ...
Kornea Nakli Sonrası Bakım
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kornea Nakli Sonrası Bakım

Kornea nakli gözün hasar gördüğü durumlarda sağlıklı bir donörün korneasının alınıp hasarlı dokunun yerine yerleştirilmesi sürecine verilen addır.  • Frecuencia de ametropías en niños. (n.d.). Retrieved June 30, 2020, from http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75312010000300004
  • Bermúdez, Marta, Yolanda López, and Luisa Fernanda Figueroa. “Astigmatismo en niños.” Ciencia y tecnología para la salud visual y ocular 4.7 (2006): 57-62.
  • Características del astigmatismo en niños. (n.d.). Retrieved June 30, 2020, from http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21762019000200008
  • Lee, Jason, and Daniele P. Saltarelli. “Management of Astigmatism in Children.” Practical Management of Pediatric Ocular Disorders and Strabismus. Springer, New York, NY, 2016. 51-58.
  • Zeng, Wen-hui. “Astigmatism on optical quality in young patients with low to moderate myopia.” International Eye Science 18.12 (2018): 2293-2296.
  • Liu, Yanlin, et al. “Evaluating internal and ocular residual astigmatism in Chinese myopic children.” Japanese journal of ophthalmology 61.6 (2017): 494-504.
  • Shah, Rupal L., et al. “Genome-wide association studies for corneal and refractive astigmatism in UK Biobank demonstrate a shared role for myopia susceptibility loci.” Human genetics 137.11-12 (2018): 881-896.
  • Shao, Xu, et al. “Age-Related changes in corneal astigmatism.” Journal of Refractive Surgery 33.10 (2017): 696-703.
  • Garg, Pragati, and Astha Agrawal. “Prevalence of astigmatism in headache.” Indian Journal of Clinical and Experimental Ophthalmology 4.2 (2018): 268-272.
  • Ijaz, Rida, Hijab Ijaz, and Naeem Rustam. “Prevalence of Astigmatism in School Going Children.” Pakistan Journal of Ophthalmology 33.3 (2017).

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.