Göz Enfeksiyonları İçin 5 Etkili Çözüm

Göz enfeksiyonları için bu çözümler yanma ya da kızarıklık gibi semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Bir göz enfeksiyonundan mı muzdaripsiniz? İyileşme sürecinizi hızlandırmak için bazı olası çözümler keşfetmek için okumaya devam edin.
Göz Enfeksiyonları İçin 5 Etkili Çözüm

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Göz enfeksiyonları için doğal tedaviler kızarıklık, şişme ve kaşıntı gibi semptomları azaltmayı hedefler. Bunlar direkt olarak probleme neden olan patojen ile savaşmasa da, iyileşme sürecinizin daha dayanılabilir olması için rahatsızlığı azaltmaya yardım edebilirler.

Ancak, bu tip durumların eğer uygun şekilde tedavi edilmezlerse belirli komplikasyonlara yol açabileceğini akılda tutmak da çok önemlidir. Bundan dolayı, doğal çözümler denemeden önce enfeksiyonun kökenini ve ciddiyetini belirlemek için doktorunuzu görmeniz gerekir.

Göz enfeksiyonları viral ya da bakteriyel olabilir. Ancak, nedeninden bağımsız olarak, son derece rahatsızlık verici olma eğilimindedirler. Nadiren ciddi bir problem teşkil etseler de yanma, enflamasyon, acı ve normal görmede zorluk gibi durumları tetiklerler.

Neyse ki, tespit edilmeleri zor değildir, bu da tanı koyulmasını ve tedaviyi kolaylaştırır. Aşağıda göz enfeksiyonları için rahatsız edici semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek bazı kullanışlı ve doğal çözümleri okuyabilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz: Göz Sağlığı İçin Dört Süper Gıda

1. Tuz Çözeltisi

Tuzlu su çözeltisi.
Etkili bir göz temizleme metodu bir tuz çözeltisi kullanmaktır. Bununla zararlı partikülleri gözlerden uzaklaştırabilirsiniz.

Tuz çözeltisi birden fazla kullanım alanı olan bir çözümdür. Pek çok insan tarafından burun tıkanıklıklarını açmak için kullanılsa da diğer ilginç kullanım alanları da vardır. Örneğin doğal bir şekilde gözleri temizlemeye yardımcı olabilir ve bakterilerin varlığını en aza indirebilir.

Bunu doktorunuzun yönlendirmeleri eşliğinde yapmak en iyisidir.

Nasıl Kullanılır:

 • İlk seçenek sıvı çözeltiye bir parça pamuk batırıp bunu göz kapaklarınıza uygulamaktır.
 • Enfeksiyonu daha direkt bir şekilde tedavi etmek için etkilenen göze birkaç damla solüsyon damlatabilirsiniz.
 • Eğer gerekli olduğunu düşünürseniz günde iki kereye kadar tekrarlayın.

2. Ilık Kompres

Göz enfeksiyonları için en iyi çözümlerden bir tanesi sıcak komprestir. Terapötik etkisi yanma, tahriş ve kaşıntıyı azaltmaya yardım eder. Diğer yandan, 2012 yılında yapılan bir çalışma ılık kompreslerin göz kapağındaki enflamasyon ve yaralanmayı azaltarak blefarit hastalarına yardımcı olduğunu bulmuştur.

Amerikan Göz Bilimleri Akademisi  konjunktivit semptomlarını rahatlatmak için ılık kompres uygulanmasını önerir. Ancak, bu çözümün fonksiyonu basitçe rahatsızlığı yatıştırıp azaltmaktır, çünkü bu çözüm basitçe rahatlatıcıdır, hastalığı tedavi etmez.

Nasıl Kullanılır:

 • Öncelikle bir parça pamuk ya da bir bezi ılık su ile ıslatın.
 • Sonrasında nazik bir şekilde göze uygulayın.
 • Gözlerinizi daha fazla mikroba maruz bırakmaktan kaçınmak için temiz bir bez kullanmaya dikkat edin.

3. Arı Balı

Bal.
Bal göz enfeksiyonlarını rahatlatmak için yararlı olabilecek antimikrobiyal etkilere sahiptir.

2016’da yapılan bir çalışmaya göre arı balı bazı göz hastalıkları için etkili bir tedavidir. Antimikrobiyal ve anti-enflamatuvar etkileri sayesinde harici olarak kullanıldığında etkileri öne çıkmaktadır. Bundan dolayı da göz enfeksiyonları için en iyi çözümlerden biri olabilir.

Hatta bal uygulanması keratokonjunktivitten muzdarip olan hastalarda pozitif etkilere sahip olabilir. Bu durum gerçekleşir çünkü aşırı kuruluğun bir sonucu olarak kornea iltihaplanabilir.

Nasıl Kullanılır:

 • Bir tatlı kaşığı balı ılık su ile karıştırın ve bu karışımı gözlerinizi temizlemek için kullanın.
 • Opsiyonel olarak, bir parça pamuğu bal karışımına batırıp sonrasında 5 dakika boyunca gözlerinizin üstüne koyabilirsiniz.

4. Frezya Otu (Gözotu)

Frezya otu göz enfeksiyonları için en etkili çözümlerden biri olarak bilinen tıbbi bir bitkidir. Etkililiği ve güvenliliğini garantilemek için daha fazla bilimsel araştırma yapılması gerekse de harici bir şekilde uygulanması konjunktivit gibi problemlerin yarattığı rahatsızlığı azaltmak için yardımcı olabilir. 

Nasıl Kullanılır:

 • Bir tatlı kaşığı frezya otu ve bir bardak su ile bir infüzyon hazırlayın.
 • Sonrasında, infüzyon soğuduğunda süzün ve sıvıyı gözlerinizin dış bölgelerini kullanmak için kullanın.
 • Bir ilerleme hissedene kadar tekrar edin.

5. Göz Enfeksiyonları İçin Tedaviler: Çay Poşetleri

Gözlerine çay poşeti koyan bir kadın.
Birkaç papatya çayı poşeti rahatsızlık ve kaşıntıyı azaltmak için yatıştırıcı etkilere sahiptir.

Çay poşetleri göz enfeksiyonları için en popüler tedavidir. Anti-enflamatuvar ve yatıştırıcı etkileri dolayısıyla şişkinlik, kızarıklık ve aşırı lekelenmeyi azaltmak için harika bir seçenektir.

Nasıl Kullanılır:

 • Öncelikle, yatıştırıcı bir etkiye sahip çay poşetleri seçin. Bazı seçenekler papatya, yeşil çay, roybos, aynısafa ya da siyah çaydır.
 • Çayı yapıp soğumaya bırakın.
 • Çay poşetlerini alıp kapalı gözlerinize uygulayın.
 • 10 dakika bekletin.
 • Eğer semptomlar devam ederse bu tedaviyi tekrar deneyin.

Evde uygulayabileceğiniz bu tedavileri denediniz mi? Bu tedavileri göz enfeksiyonları için kullanmakta tereddüt etmeyin.

Elbette, eğer semptomlar devam eder ya da kötüleşirse doktorunuzu görün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Lindsley, K., Matsumura, S., Hatef, E., & Akpek, E. K. (2012). Interventions for chronic blepharitis. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.cd005556.pub2
 • Bilkhu, P. S., Naroo, S. A., & Wolffsohn, J. S. (2014). Effect of a commercially available warm compress on eyelid temperature and tear film in healthy eyes. Optometry and Vision Science. https://doi.org/10.1097/OPX.0000000000000134
 • Molan, P. C. (2012). The antibacterial activity of honey and its role in treating diseases. Downloaded from Professor Peter Molan’s Articles on Http://Waikato.Academia.Edu/PeterMolan. https://doi.org/10.1080/0005772X.1992.11099109
 • Salehi, A., Jabarzare, S., Neurmohamadi, M., Kheiri, S., & Rafieian-Kopaei, M. (2014). A double blind clinical trial on the efficacy of honey drop in vernal keratoconjunctivitis. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2014/287540
 • Paduch, R., Woźniak, A., Niedziela, P., & Rejdak, R. (2014). Assessment of eyebright (Euphrasia officinalis L.) extract activity in relation to human corneal cells using in vitro tests. Balkan Medical Journal. https://doi.org/10.5152/balkanmedj.2014.8377

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.