Göz Sağlığını Korumak İçin Size Yardımcı Olabilecek 10 Gıda

Bu gıdaları düzenli bir şekilde tüketmek, göz sağlığınızı geliştirecek ve ayrıca gözünüzün zarar görmesini ya da göz hastalığına yakalanmanızı önleyecektir.
Göz Sağlığını Korumak İçin Size Yardımcı Olabilecek 10 Gıda

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Görmek, en önemli duyularımızdan biridir. Bu yüzden göz sağlığını korumak çok önemlidir. Gözümüz hem etrafımızdaki nesneleri görmemizi sağlar hem de şekil, uzaklık, pozisyon, boyut ve renkleri de algılamamızı sağlar. Bu harika duyumuz, yaş ya da diğer dış faktörler gibi birçok farklı sebepten dolayı zarar görebilir.

Gözümüzün zarar görmesi, görsel bilgileri yakalama becerimizi zayıflatır. Bununla beraber, göz sağlığını korumak için bize yardımcı olacak pek çok gıda bulunmaktadır. Eğer hangi gıdaların göz hastalıklarını önlemeye ve göz sağlığını korumaya yardımcı olduğunu merak ediyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin.

1. Yumurta ve göz sağlığını korumak

bir sepet yumurta

Yüksek çinko ve omega 3 içeriği sayesinde yumurta, göz sağlığını korumak için en iyi gıdalardan biridir. Bu gıda aşağıdaki gibi sorunları önleyebilir:

  • Miyop (uzağı iyi görememe)
  • Presbiyopi (yakını iyi görememe)
  • Astigmat

Ayrıca, yumurta birçok değişik şekilde hazırlanabilir. Örneğin, yumurtayı omlet, sahanda yumurta, çırpılmış yumurta, vb. şekilde tüketebilirsiniz.

2. Balık

balık

Tıpkı yumurta gibi, balık da omega 3 gibi yağ asitleri içerir ve bunların da şu faydaları vardır:

  • Göz kaslarının bozulmasını önler.
  • Göz yuvarını sulandırır ve kuruluktan kaynaklı hastalıkları önler.

Benzer şekilde, omega 3, beyin ve kalp gibi diğer organları da korur.

3. Çilek, kiraz gibi meyveler

çilek böğürtlen

Ahududu, kiraz, çilek ve kızılcık gibi meyveler, vücudumuza antosiyanin sağlar ve bu da gözümüzdeki kan akışını geliştirir. Bu hem retinayı yenilemede hem de ışığa uyum sağlamada yardımcı olur.

4. İncir

incir

İncir, yüksek seviyede çinko içeren bir meyvedir. Düzenli olarak tüketildiğinde görüşünüzü kuvvetlendirir. Ayrıca, görüşünüz için çok önemli olan retinayı da korur.

5. Sebzeler ve göz sağlığını korumak

brokoli ve karışık sebzeler

Çok sağlıklı olmaları ve vücudumuz için birçok faydaya sahip olmaları dışında sebzeler A ve B vitamini bakımından da zengindir. Bu vitaminler, içeriden kaynaklanacak bir zararı önlediği için göz sağlığını korumak için çok önemlidir.

6. Kuruyemişler

kuruyemiş

Kuruyemişler, vücudumuzu sağlıklı tutan besinler açısından çok zengindir çünkü bunlar vücudumuzun doğru çalışmasını sağlayan vitamin ve mineralleri içerir. B vitamini içermesinden dolayı, göz kaslarımızı güçlendirerek ve göz çevresindeki kasların bozulmasını önleyerek göz sağlığımızı iyileştirir

7. Süt ürünleri

süt ürünleri

Peynir, kaymak, süzme peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri, vücudumuzun ihtiyacı olan A vitamini gibi temel besinleri içerir. Bu vitamin, göz sağlığı için çok önemlidir.

8. Havuç

havuç

Özellikle de göz sağlığımız başta olmak üzere vücudumuz birçok fayda sağlayan diğer bir gıda da havuçtur. Bu sebze, en iyi A vitamini kaynaklarından biridir. Düzenli olarak tüketildiğinde,  A vitamini, karanlıkta daha iyi görmemizi sağlar ve genel göz sağlığımızı korumaya yardımcı olur.

Bu yazımıza da bir göz atın: Havuç Suyu İçmenin Bilinmeyen 8 Faydası

9. Turunçgiller

turunçgiller

Turunçgiller, bol miktarda C vitamini içerir ve gözü çevreleyen kasları koruyan ve yenileyen kolajene sahiptir. Benzer olarak, C vitamini göz sağlığını korumak için ihtiyacımız olan diğer gıdalardaki besin ve vitaminlerin emilmesini kolaylaştırır

10. Tahıllar

tahıllar

Son olarak, tahıllar sağlıklı ve besleyici gıdalardır ve bize şunları sağlarlar:

  • B12 vitamini
  • Folik asit
  • Lif

Bu besinler, görüş kaybını ve göz hastalıklarını önler ve göz sağlığını korumak için faydalıdır.

Bu gıdaları düzenli şekilde tüketmek, göz sağlığınızı önemli ölçüde iyileştirecek ve ayrıca gözünüzün zarar görmesini ya da göz hastalıklarını da önleyecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aguilera-Otíz M, Reza-Vargas MC, Chew-Madinaveita RG, Meza-Velázquez JA. Propiedades funcionales de las antocianinas. Universidad de Sonora, Biotecnia.  2011;13(2)
  • De la Campa JD, Moreira Díaz E y Valdés Roque AI. Vitamina A en gestantes evaluadas mediante encuesta dietética e impresión citológica conjuntival. Rev Cubana Med Gen Integr Ciudad de La Habana 1996;12(3)

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.