B1 Vitamini Nasıl Sivrisinek Kovucu Olarak Kullanılır

· 12 Ağustos, 2018
Sivrisinek ısırığı oldukça can sıkıcıdır, bu yüzden sizlere B1 vitaminini doğal sivrisinek kovucu olarak nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

Sivrisinek ısırıklarının neden olduğu hastalıklar yüzünden her yıl 750 binden fazla insanın öldüğü tahmin ediliyor. Çeşitli kimyasal kovucular ve böcek öldürücüler olmasına rağmen, B1 vitamininin bir kovucu olarak kullanılması gibi daha doğal ve faydalı seçenekler de vardır.

Sivrisinekler dünyanın her yerinde vardır. Kuzeyde veya güneyde sivrisineklerden etkilenmeyen tek bir nokta yoktur. Daha önceleri, sivrisineklerin larvaları soğuklara dayanamaz ve kurtulamazdı, ancak kışların artık daha sıcak olması sayesinde, larvalar hayatta kalıyor ve herkesi ısırmak isteyen yetişkin sivrisineklere dönüşüyor.

Çoğu ticari kovucu ve böcek ilacı, insan sağlığını, özellikle de çocukların sağlığını tehlikeye atabilecek kimyasal bileşiklere sahiptir. Yine de, bu ürünler büyüyen ve dünya çapında milyonlarca insanı ısırmaya devam eden sivrisinek popülasyonlarını kontrol edememektedir.

Düşman: Sivrisinekler

Sivrisinekler, insan vücudu tarafından atılan kimyasallara gelmektedirler. Bu canlılar, 45 metreye kadar, cildimizdeki bakterilerden kaynaklanan kokuyu algılayabilirler.

Ayrıca laktik asit, amonyak, karboksilik asit ve oktenol gibi nefes ve terleme ile atılan maddeleri de severler.

sivrisinek

Bildiğiniz gibi dişi sivrisinekler insan kanıyla en çok ilgilenenlerdir. Bunun nedeni yumurtalarını bırakmak için demir ve proteinlere ihtiyaç duymalarıdır. Erkek sivrisinekler için, insanlar bu kadar çekici değildir.

Okumalısınız: Sivrisinekler Beni Isırırken Neden Başkalarını Isırmaz?

Sivrisinek ısırmasından kaynaklanan hastalıklar

Sivrisinekler insanları ısırdıklarında, gezegende milyonlarca insanı etkileyen çeşitli hastalıklara neden olabilirler:

Bu hastalıklara karşı ana önlem koruyucu ilaçlardır: ısırıklardan kaçınmalısınız. Kişi enfekte olduğunda, en basiti dinlenmeli, bol miktarda sıvı tüketmeli ve belirtiler bitene kadar beklemesi gerekir.

Bu hastalıkların çoğu için aşı (sarı humma hariç) veya majör tedavi (sıtma ve lenfatik filaryaz hariç) yoktur.

Bu hastalıklar ölümcül olmasa da, özellikle bebekler, küçük çocuklar (5 yaşına kadar), hamile kadınlar, yaşlılar veya bağışıklık sistemini tehlikeye sokan hastalıkları olan kişiler için özellikle tehlikelidir.

Ticari kovucular ve DEET

Bir kovucu olarak B1 vitamini mükemmel bir seçenektir. Bununla birlikte, içerdikleri DEET (dietil-meta-toluamid) sivrisineklere karşı son derece etkili olduğu için ticari kovucular hala tavsiye edilmektedir. Aslında, Dünya Sağlık Örgütü DEET’in kullanımını onaylar.

bacağına sivrisinek kovucu sıkan kadın

Genel olarak, % 20 ile % 30 arasında değişen DEET içeren bir ürün, sivrisinekleri kaçırır. Bununla birlikte, birçok kovucu veya böcek ilacı % 100’e kadar konsantrasyona sahiptir.

İster inanın ister inanmayın, bu plastik eriten bir kimyasaldır… ve yine de cildimiz üzeride kullanmaya devam ediyoruz. Bu maddeye uzun süre maruz kalmak beyninize ve sinir sisteminize zarar verebilir.

İlginizi çekebilir: Böcek İlacı Kullanmadan Hamam Böceklerini Uzak Tutmak İçin 5 Yöntem

Çocuklarda, potansiyel hasar fazladır. Ne de olsa, ciltlerinin çevredeki elemanları emmek için daha fazla kapasitesi vardır. Ne yazık ki, bu DEET’in gelişmekte olan sinir sistemi üzerinde daha güçlü etkileri olduğu anlamına gelir. Bebeklerde kimyasal kovucular kullanmak iyi bir fikir değildir.

DEET’in maruz bıraktığı potansiyel zararlar arasında:

 • Hafıza kaybı
 • Baş ağrısı
 • Hasarlı beyin hücreleri
 • Titremeler
 • Nöbetler
 • Cilt tahrişi, kurdeşen ve kabarcıklar
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Hipotansiyon
 • Zor solunum
 • Ağrı, tahriş ve sulu gözler

Doğal bir kovucu olarak B1 vitamini

Bir kovucu olarak B1 vitamini şöyle çalışır:

Suda çözünür. Böylece, vücudun ihtiyaç duyduğu zaman daha yüksek doz aldığımızda, idrar, deri ve ter ile atılabilir.

B1 vitamini veya tiyamin, vücut tarafından “atılır” ve sivrisinekler için “katlanılamaz” olan bir koku oluşturur.

Ayrıca, yüksek dozda tüketilse bile, hamile veya emziren kadınlar ve çocuklar için herhangi bir risk oluşturmaz. Bu yüzden B1 vitamini kullanmak sivrisinekleri kovmak için çok etkili bir yöntemdir.

Bu nasıl kullanılır

Bu avantajlardan yararlanmak için öneriler şunlardır:

 • 100 gram B1 vitaminine artı olarak B vitamini takviyesi alın.
 • Bir vücut losyonu veya krem ile B vitamini takviyesi edinin. Daha sonra, maruz kalan deriye uygulayın. Bu karışım bebeklerde kullanılabilir.
 • Maya, yulaf, esmer pirinç, kuşkonmaz, karaciğer ve yumurta gibi B1 vitamini bakımından zengin gıda tüketiminizi artırın.
 • Ek olarak,  B1 vitamini alımınızı artırmak için sarımsak tüketiminizi artırmak faydalı olacaktır.
 • Ayrıca sivrisinekler için hoş olmayan diğer doğal kovucuları uygulayın. Bunlar arasında okaliptüs limon, tarçın, vanilya ve limon otu esansiyel yağları bulunur.
B1 vitamini olan besinler

Diğer önleyici tedbirler

 • Üreme yerlerinden kaçının.
 • Suyla dolu herhangi kabı boşaltın, çünkü larvalar yerleşmiş olabilir.
 • Sıkı açık renkli giysiler giyin.
 • Pencerelerde ve yatak ve bebek yataklarında sineklik kullanın.
 • Aynısefa çiçekleri sivrisinekler için hoş olmayan bir koku yayar, bu nedenle bir miktar bu bitkilerden yakınlarda bulundurmak iyi bir fikirdir.
 • Limon otu veya kafurdan yapılmış mumlar veya yağlar yakın.