Göz Sağlığı İçin Dört Süper Gıda

Havuçların antioksidanlar, A vitamini ve lutein bakımından zengin olduğunu biliyor muydunuz? Bu besinlerin tümü göz sağlığınıza iyi gelir.
Göz Sağlığı İçin Dört Süper Gıda
Sergio Alonso Castrillejo

tarafından incelendi ve onaylandı. eczacı Sergio Alonso Castrillejo.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Pek çok insan presbiyopi, miyop ya da katarakt gibi göz problemlerinden muzdariptir. Bazen, bu sorunlar doğal yaşlanma süreciyle ilişkilidir. Ancak, bazı kötü alışkanlıklar göz sağlığı için etkileyici olabilir. Göz sağlığınıza özen gösteriyor musunuz?

Göz sağlığı için bu dört süper gıdayı duydunuz mu?

Göz Sağlığı İçin İyi Bir Diyetin Temelleri

Gözlerinize özen göstermek, onları sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Göz bakımında önemli bir faktör ise diyettir. Göz sağlığımız, bazı besinler ile ilişkilidir:

  • A ve C vitaminleri
  • Flavonoidler
  • Karotenoidler
  • Omega-3 yağlı asitler
  • Mineraller
  • Antioksidanlar

Bu yazıda, bu içeriklere maksimum oranda sahip ve göz sağlığınız için harika olan bazı yiyeceklere göz atacağız.

Göz Sağlığı İçin Süper Gıdalar

Lifli yeşil sebzeler

göz sağlığı için bir kase yeşil sebze

Pazı ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, içerdikleri doğal antioksidanlar nedeniyle görme duyunuzu korumanıza yardımcı olur. Ispanak, lahana, pazı ve brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerin tümü göz sağlığınızı iyileştirir. Bunun sebebi, korneayı koruyan A vitamini içeriğidir.

Aynı zamanda bu sebzeler, gözlerimizi ultraviyole ışığından koruyan lutein ve görsel olgunlaşmaya katkıda bulunan zeaksantin gibi başka vitaminler de sağlarlar. Görüşünüz için mükemmeldir.

Havuç

bir miktar havuç

Havuçlar, A vitamini bakımından zengindir ve göz sağlığı için en iyi süper gıdalardan biridir. A vitamini eksikliği nedeniyle gözlerin çubuk hücreleri bozulabilir. Bu, sağlıklı insanlarda görme sorunlarına yol açabilir. Bununla birlikte, Duke Üniversitesinden araştırmacılar, bunun çözebileceğimiz bir sorun olduğunu bildirdi.

Nasıl?

Bu vitaminin sentezini destekleyen beta-karoten tüketerek düşük seviyede A vitaminini telafi edebiliriz. Beta-karoten oranı yüksek olduğu için size yardımcı olabilecek gıdalardan biri de havuçtur. Ancak, sadece yeterince A vitamini tüketmeyen kişilerin bundan faydalandığını bilmelisiniz. Bununla birlikte, kesinlikle diyetinize havuç eklemelisiniz.

Biberler

kırmızı biber

Biber, görme duyunuzu geliştirmenize yardımcı olabilir.

Optimum göz sağlığı için, diyetinize biberleri ekleyebilirsiniz. Çünkü biberler mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, A vitamini göz hücrelerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Ek olarak, C vitamini göz enfeksiyonu riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve hücresel yaşlanmaya karşı güçlü bir antioksidandır. Biberler ayrıca B6 vitamini, lutein, zeaksantin, beta-karoten ve likopen bakımından da zengindir. Tüm bu gıdalar göz sağlığınızı güçlendirir.

Çilek

çilek dolu kase

Çilekler C vitamini bakımından zengindir, vücudunuzun gözlerinizi sağlıklı tutmak ve iltihaplanma ile ilgili hastalıklardan ve yaşlanmadan arındırmak için gereken önemli bir antioksidandır.

İçerdiği çeşitli antioksidanlar, göz kuruluğu, makula dejenerasyonu ve görme bozukluğu gibi göz problemlerinden kaçınmaya yardımcı olabilir. Her gün çilek tüketmek, yaşa bağlı göz problemleri riskinizi azaltabilir.

Bu yiyecekleri diyetinize eklemek, gözlerinizi daha uzun süre sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. Gözlerinizle ilgilenmeye başlamak istiyorsanız, çilek harika bir seçenektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Saari JC., Vitamin A and vision. Subcell Biochem, 2016. 81: 231-259.
  • Shaw G., Lee Barthel A., Ross ML., Wang B., et al., Vitamin C enriched gelatin supplementaion before intermittent activity augments collagen synthesis. Am J Clin Nutr, 2017. 105 (1): 136-143.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.