Çocuklarda Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir

Taze meyve ve sebze yemek, çocuklarda kabızlığı çözmek için basit bir yoldur. Ayrıca su içmek ve egzersiz yapmak gibi diğer sağlıklı alışkanlıkları da teşvik etmek iyi bir fikirdir.
Çocuklarda Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çocuklarda kabızlığı tedavi etmeye yardımcı olacak birçok doğal yöntem vardır. Bebekler sadece birkaç aylıkken ya da daha büyük çocuklar kabızlıktan etkilenebilir, ancak çoğu vaka, diyetle ve bazı sağlıklı alışkanlıklara çözülebilir.

Bu sindirim sorunu, çocukları doktora götürme nedenlerinden başında gelir. Bu ciddi bir sorun olmayabilir, ancak ağrılı olabilir ve gerekli tedavi olmaz ise başka sorunlara  yol açabilecek bir durumdur. Peki çocuğunuzun kabızlık çekip çekmediğini nasıl anlarsınız?

Bu problemin ana sinyali, sindirim sistemindeki değişikliklerdir. Bazen, bir çocuğun haftada üçten az tuvalete çıkabilir, sert ve kuru bir dışkısı vardır. Bu durumda çocuk da ağrılı tuvalete çıkma ve abdominal şişkinlik yaşayabilir.

Neyse ki, her zaman ticari ürünleri kullanmanız gerekmiyor. Bunlara başvurmadan önce, bazı beslenme alışkanlığı değişiklikleri ve doğal ilaçlar denemelisiniz. Şimdi bunlara bir bakalım!

Çocuklarda doğal kabızlık tedavisi için öneriler

Çocuklarda kabızlığa neden olabilecek birçok faktör vardır. Bununla birlikte, ana faktörler arasında yetersiz beslenme alışkanlıkları vardır. Çocukların sindirim sistemleri beslenme şekillerine göre adapte olurken, sorun bazen onlara çok besleyici olmayan yiyeceklerden kaynaklanır.

Çocuklarda kabızlığı tedavi etmek için neler yapabiliriz? İlk adım beslenme şeklinde değişiklikler yapmaktır. Bunu yapmak için başlıca önerilerimizi aşağıda paylaşmak istiyoruz.

Lif tüketimini artırın

lif kaynağı besinler

Lif, sindirime yardımcı olan önemli bir besindir. Beslenme programında bu maddeden yoksun çocuklar, kabızlığa karşı savunmasız bir hale gelebilir. Bunun gerçekleşmediğinden emin olmak için, beslenme programlarına daha fazla lif içeren besin ekleyebilirsiniz:

  • Kepekli tahıllar
  • Meyveler (kabuğunu soymadan)
  • Taze sebzeler
  • Kuru erik
  • Nohut ve mercimek
  • Bezelye
  • Doğal patlamış mısır

Tatlılardan ve şekerden sakının

Aşırı miktarda şeker yemek, sindirim sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Sonuç olarak, çocuklarda birçok kabızlık durumu, günlük tatlılardan ve şekerli yemekten kaynaklanmaktadır. Çocuklar şekerleri sevse de, onları beslenme programlarından uzak tutmaya çalışmalısınız.

Çocuğunuza su içirmeye çalışın

bir bardak su

Bolca su içmek, küçük yaşlardan itibaren önemli olmaya başlar. Çocuklar yeterince su alamadığında sindirimleri yavaşlar ve kabızlık riski de artar. Bunun nedeni sıvıların lif hacmini arttırması ve dışkıyı da yumuşatmasıdır.

Fiziksel aktiviteyi teşvik edin

Herhangi bir spor yapmak, hatta sadece oyun oynamak, düzenli olarak kan dolaşımını uyarır ve sindirimi artırır. Böylece, sağlıklı bir beslenme programına ek olarak, çocuğunuzu her türlü fiziksel aktiviteye katılmaya teşvik etmelisiniz.

Tuvaleti nasıl kullanacaklarını öğretin

çocuk tuvallette

Çocuklar yeterince büyüdükleri zaman, bir tuvalet döngülerini olmalıdır. Küçük çocukların bu tür bir alışkanlığa başlamaktan korktukları göz önüne alındığında, bir alışkanlık haline gelmesi için ona eşlik ve rehberlik etmelisiniz. Tuvalet eğitimi almayan çocuklar, banyoya gitmekten kaçınmak için tuvaletini tutma eğilimi gösterir.

Böylece, tuvalet alışkanlıkları, çocukları çok baskı altına almadan başlatılmalıdır. Bir kez alıştıkları zaman, tuvalete gittiklerinde onlara nasıl durmaları gerektiğini göstermelisiniz. Ayrıca, onlara ihtiyaç duyduklarında her zaman tuvalete gitmeleri gerektiğini de hatırlatın.

Çocuklarda kabızlığı tedavi etmek için doğal ilaçlar

Farmasötik laksatifler sadece kronik kabızlık vakaları için bir seçenek olmalıdır. Önceden kullanımı konusunda bir çocuk doktoru ile konuşmalısınız. Çocuğunuz sadece kısa bir süre önce kabızlık geçirirse veya hafif bir sorunu varsa, doğal ilaçları tercih etmelisiniz.

Erik suyu

Kuru erik, kabızlığın etkileriyle savaşmak için sindirim fonksiyonlarını artıran bir meyvedir. Küçük çocuklar için yeterli su ile seyreltilmiş kuru erik suyu hazırlamanız gerekir.

Aç karnına üzüm

Üzümler, çocukların yemeyi sevdiği lezzetli bir meyvedir. Ayrıca, çocuklarda kabızlığı tedavi etmek için de birebirdir. Çocuğunuz aç karnına kabuğu çıkarılmamış 6 ila 8 üzüm yiyebilir.

Bal

bir kavanoz bal

Bir yaşından büyük çocuklar, yavaş sindirimi hızlandırmak için alternatif bir çözüm olarak suda seyreltilmiş bal yiyebilir. Bal, sindirimi kolaylaştırmak için gıda parçalama işlemini en iyi seviyeye çekmeye yardımcı olan doğal enzimler içerir.

Elma suyu

Elma suyu, küçük çocuklar için sıklıkla tavsiye edilen bir içecektir. Çocukların tatlı tadını sevdiği için, elma suyu kabızlık tedavisi için de harikadır. Pektin ve su içeriği, problemi çözmek için mükemmeldir. Çocuğunuza her gün bir ila iki bardak elma suyu vermenizi öneririz.

Sonuç olarak

Çocuklarda kabızlık ile savaşmanın en basit ve en güvenli yolu beslenme şeklini değiştirmektir. Rafine ve işlenmiş gıdaları, organik alternatiflerle değiştirmelisiniz. Ayrıca, çocuğunuzun kabızlığını sona erdirmek için müshil etkileri olan meyveleri ve yiyecekleri de listeye ekleyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.