Çocukluk Çağında Enürezis: Nasıl Tedavi Edilebilir?

Çocukluk çağında enürezi / idrar kaçırma 4 ile 6 yaş arasındaki çocuklarda görülen yaygın bir sorundur. Bu durum genellikle çocuğun sağlığını etkilemese de, çocuğun özgüvenini etkilememesi için dikkat gerektiren bir konudur.
Çocukluk Çağında Enürezis: Nasıl Tedavi Edilebilir?
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çocuklarda enürezis genellikle beş ila altı yaş arasındaki çocukları etkileyen bir idrar kaçırma biçimidir. Gün içinde ya da geceleri, idrarın tekrar tekrar kaçırılması ile karakterize edilir.

Bunun bir hastalık olarak kabul edilmesi için, idrar kaybı birbirini takip eden üç ay boyunca haftada en az iki kez gerçekleşmelidir. Eğer bu bir hastalık değilse, o zaman davranışsal bir sorundur.

İyi haber, çocuğunuza düzgün ve düzenli idrar alışkanlıkları verebilmeniz için çeşitli yolların olmasıdır. Bugünün makalesinde, enürezisin ana semptomlarına ve onları kontrol etmenize yardımcı olabilecek çeşitli önlemlere göz atabilirsiniz.

Çocukluk çağında enürezis belirtileri

uykuda enürezi

Çocuklukta enürezisin ana belirtisi, istemsiz olarak idrar kaçırmaktır. Bu gece boyunca birkaç kez ve gün içinde daha az olacak şekilde ortaya çıkabilir. Bu durumdan muzdarip çocuklar uyanmakta zorluk ya da kabızlık eğilimi gösterir.

Tanı için kriterler

Çocuklukta enürezisi teşhis etmek için çocuk doktoru ya da doktor, çocuğun yaşını, idrar sıklığını ve tıbbi arka planını göz önünde bulundurur.

Ayrıca ebeveynlerin bu durumu nasıl ele aldığını da incelemeli ve başka hastalıkları elemek için bazı testler önermelidir.

Tanı pozitif ise:

 • Çocuk dört ve altı yaş arasındadır.
 • En az üç aylık bir süre boyunca haftada birkaç kez istemsiz idrar kaçırma gerçekleşir.
 • İdrar kaçırma geceleri yaygındır (yatağı ıslatmak).
 • İdrar kaybı normalde yatağa girdikten sonra, 30 dakika ile 3 saat arasında gerçekleşir.

Çocukluk çağında enürezis tedavileri

Enürezis yaşayan çocukların ebeveynlerin çoğu bir çocuk doktoruna başvurmaz ve bu durum için gerekli tedaviyi görmezden gelir. Çocuk büyüdükçe sorun azalsa da, bazen uygun tedavi yapılmadığı için durum daha karmaşık hale gelebilir.

Bazen bu durumun altta yatan bir nedeni olabilir, bu yüzden doğru zamanda tanı sağlamak önemlidir. Ayrıca, uygun müdahale, durumun çocuğun sosyal hayatını etkilemesini önler.

Peki, tedavisi nedir?

Farmakolojik olmayan tedaviler

enürezis tedavisi

Çocukluk çağında enürezis tedavisinin büyük bir kısmı çocuğun davranışlarını düzeltmeye odaklanır. Bu nedenle, doktor herhangi bir ilaç önermeden önce, size hastalık hakkında açıklama yapmalı ve buna karşı bazı öneriler sunmalıdır.

Bunlar arasında aşağıdakiler olabilir:

 • Çocuk ve ebeveynlerine idrar sisteminin nasıl işlediğini anlatmak ve ayrıca enürezinin bazı temel ilkelerini açıklamak.
 • Bu durum kimsenin kontrolünde olmadığı için, çocuk ve ebeveynlerinin hatalı olmadıklarını anlamalarını sağlamak.
 • Aileye, çocuğu azarlamamaları ya da utandırmamaları için ısrar etmek. Aksine, aile bu durumda destekleyici olmalıdır.
 • Aile üyelerinden tedavi esnasında olumlu bir tutum sergilemelerini istemek. Ancak, aşırı aktif olmamalıdırlar. Yani, ebeveynler işemesi için gecenin ortasında çocuğu uyandırmamalıdır.
 • Çocuğa gün boyunca bol bol sıvı tüketmesi ve akşam 7’den sonra daha az tüketmesi gerektiğini açıklamak.
 • Çocuğun, “kuru” gecelerini kaydetmesini önermek. Böylece gelişimini takip edebilir.
 • Mesane kontrolünü kolaylaştırmak için düzenli idrara çıkma alışkanlıkları kurmaya yardımcı olmak.
 • Islak giysileri değiştirmelerini söyleyerek onları iyi hijyene teşvik etmek.
 • Özel durumlar hariç, çocuk bezi kullanımının uygun olmadığını söylemek.

Farmakolojik tedavi

Doktor çocuk enürezisi için ilaç önerdiğinde, reçete genellikle Desmopressin içerebilir. Bu ilaç gece boyunca sıvı hacmini azaltır. Bu ilaç, % 40 ve % 80 arasında etkilidir.

Bazen de oksibutinin kullanımı tavsiye edilebilir. Bu ilaç da, mesane kapasitesini artırır. Sonuçta, Doktor, anti-diüretik etkisi olan imiprine önerebilir. Bu seçenek, yan etkileri nedeniyle, sadece belirli durumlar içindir.

Ebeveynler için öneriler

annesine sarılan korkak çocuk

Çocukluk çağında enürezis, çocuk büyüdükçe kaybolan iyicil bir hastalıktır. Ancak, bazı ebeveynler bu durumu yönetmekte zorluk çektiği için, bazı önerilere değinmeye değer:

 • Çocuk yatağa girmeden önce herhangi bir sıvı vermeyin.
 • Yatağını ıslattığında onu azarlamayın ya da ona kızmayın.
 • Problemin üstesinden gelmesine yardımcı olarak özgüvenini geliştirin.
 • Çocuğa, yatağa girmeden önce tuvaletini yapmayı öğretin.
 • Çocuğunuza yatağı ıslatmanın iyi bir şey olmadığını anlatın.
 • Çocuğunuzun günde birkaç kez tuvalete girdiğinden emin olun.

Çocukluk çağında enürezis 4 ila 6 yaş arasındaki çocuklarda yaygın bir problemdir Bu durum sağlıklarını etkilemese de, özgüvenlerini olumsuz etkilememesi için durumla ilgilenmek gerekir. Tedavinin büyük kısmı, çocuğa iyi alışkanlıklar edindirmekten geçer.

İlginizi çekebilir ...
Çocukluk Dönemindeki 6 Duygusal Yara
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çocukluk Dönemindeki 6 Duygusal Yara

Çocukluğunuzdaki duygusal yaralar bugün sizi hala etkiliyor mu? Bazı olumsuz çocukluk deneyimleri, genç ve yetişkin yaşlarda ruh sağlığınızı etkile...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.