Daha Sağlıklı ve Güzel Saçlar için 8 İpucu

· 30 Ocak, 2016
Saçlarınızdaki düğümleri çözmek için, az bir miktar jojoba veya hindistan cevizi yağı uygulayıp birkaç dakika bekletin, ardından düğümlerin ne kadar kolay çözüldüğünü görün.

Saçınız yaşayan bir parçanızdır, kanınızdan doğarak sindirim sisteminiz tarafından büyütülür. Saç aynı zamanda sinir sistemi ile de yakından bağlantılıdır, keratin, proteinler, silis ve yağlardan oluşur. Güzellik uğruna her zaman harika görünmesi için uğraşmamızın yanı sıra, saç aynı zamanda vücudu dengede tutan ve dış duyusal organ gibi davranan biyolojik fonksiyonları olan bir parçamızdır.

Güzel saçlara sahip olmak için düzenli olarak bakım yapmanız gerekmektedir, fakat ne yazık ki sayısız faktörlere maruz kalan saçımız yıpranır ve zayıflar. Ama neyse ki saçlarımızın sağlığını iyileştirmek için, muhteşem bir parlaklıkla harika ve yumuşak görünmesi için bir çok doğal ve kolay uygulanabilen yöntem vardır. Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz?

Saç bakım önerileri

Bir çok insan sadece saçlarının temizliği hakkında endişelenir, düzenli olarak şampuanlar ve fırçalayarak şekil verir. Fakat saçınızın su dengesini sağlayacak ve daha sağlıklı bir hale gelmesine yardımcı olacak günlük alışkanlıkları bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda size neler yapmanız gerektiğini anlatacağız:

Saçınızı her gün fırçalayın

firca

Saçınızı her gün bir kaç kez fırçalamak kafa derisinde iyi bir kan dolaşımını sağlar, bu da saçın uzamasına ve sağlıklı olmasına destek olur. Eğer daha yumuşak ve uzun bir saç istiyorsanız, saç fırçanız ve tarağınızla daha iyi arkadaş olmalısınız ve saçlarınızı günde 2-3 kez fırçalamalısınız.

Saçınızı soğuk su ile yıkayın

Duşta sıcak su ile yıkanmak kafa derisini zayıflatır ve bu da saçın kuru ve donuk görünmesine sebep olur. Fakat soğuk su saç için çok faydalıdır, kıl foliküllerini kapatarak saçın daha parlak ve ipeksi görünmesini sağlar. Tabii ki saçınızı buz gibi suyla yıkayın demiyoruz, eğer yeteri kadar soğuk veya ılık bir su ile yıkarsanız farkı göreceksiniz.

Saçınızın aşırı sıcağa maruz kalmamasına özen gösterin

gunes ve sac

Sık sık fazla sıcağa maruz kalmak kafa derinizi kurutur, bu da günden güne saçınızın parlaklığını ve hacimini yitirmesine sebep olur. Saç maşası, kurutma makinesi ve düzleştiricilerin düzenli kullanımı da saçı zayıflatır ve formdan düşmesine sebep olur; bu da saçın uzamasını yavaşlatır. Buna maruz kalmamanın en iyi yolu bütün bu ürünleri hayatınızdan çıkarmaktır, fakat illa kullanmanız gerekiyorsa da saçınız ve deriniz için iyi bir nemlendirici tedavisi uyguladığınızdan emin olun.

Çözülmeyen düğümlere dikkat edin

Düğümler uzun saçı olanlar için genel ve ortak bir problemdir ve eğer doğru tedaviyi uygulamazsanız daha da kötü bir hale gelir. Bazı insanlar düğümlerden çabucak kurtulmak için fırçalamayı seçer fakat bu iyi bir yöntem değildir ve saçların kırılmasına yol açar. Bunların hepsi saçlarınızın zarar görmesine sebep olur. Bunun ipucunu öğrenmek ister misiniz? Düğüme az bir miktar jojoba veya hindistan cevizi yağı uygulayın, bir kaç dakika bekletin ve bu rahatsız edici düğümden kolayca kurtulun.

Saçlarınızın uçlarını sık sık kestirin

kırık uçlar

Saçlarınızın uçları zamanla zarar görür ve kurur, bu da daha az sağlıklı ve daha az parlak bir görüntüye sebep olur. Uzmanlar, saçlarınızın daha sağlıklı ve hacimli görünmesi yararına, en azından her 2 ayda 1 saçlarınızın kırıklarını ve uçlarını aldırmanızı öneriyor.

Sağlıklı bir beslenme düzeni edinin

Beslenme düzeniniz saç sağlığınızda da büyük bir rol oynar çünkü yiyeceklerinizdeki besin değerleri saçınızın uzaması ve formu için çok önemlidir. Yapabileceğiniz en basit şey; meyve, sebze, kuruyemiş, süt ürünleri ve balık tüketimini arttırmaktır. Ayrıca gün içerisinde bol bol su içmeyi de sakın unutmayın.

Daha güzel ve daha sağlıklı bir saç için tedaviler

Güzel saçlara sahip olmak için, günlük alışkanlıklarınıza saçınızın su dengesini koruyan ve saçınızı güçlendiren doğal tedaviler eklemek yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisidir. Bir çok maske, saç kremi, şampuan ve diğer saç ürünleri olmasına rağmen, size burada en iyilerinden 2 adet doğal yöntem öneriyoruz. Birisi kuru saçlara çok iyi geliyor, diğeri ise karma saçlar için.

Yumurta ve avokado maskesi

avokado

Avokado saç ve deri için faydaları ile bilinir çünkü besin değerleri ve içindeki yağ seviyesi yüksektir. Bu tedavide, avokadoyu ve yumurtayı kullanarak kendinize çok güçlü bir maske hazırlayacaksınız.

Malzemeler

  • 1 adet olgun avokado
  • 1 adet yumurtanın sarısı
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Nasıl Hazırlarız?

Avokadonun içini bir kasede ezin, ardından yumurtanın sarısını ve zeytinyağını ekleyin. Bütün malzemeleri iyice karıştırıp, hazırladığınız bu maskeyi saçınıza ve saç derinize uygulayın. 20-30 dakika bekletin, ardından normalde nasıl yıkıyorsanız o şekilde yıkayın. Bu tedavi kuru saçlar için idealdir ve ayda 2 kez uygulanabilir.

Muz ve limon maskesi

Bu basit maske saçınıza nem verirken, saçınızın yıpranması ile savaşarak aynı zamanda onu temizler.

Malzemeler

  • 1 adet olgun muz
  • Limon suyu
  • 1 yemek kaşığı ayçiçek yağı

Nasıl hazırlarız?

Muzu bir çatal yardımı ile ezin, limon suyu ve ayçiçek yağı ile karıştırın. Hamur kıvamına geldiğinde bu maskeyi nemli saça uygulayın ve 20-30 dakika boyunca bekletin.